W dniach 20-21 października 2021 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnej odbyły się warsztaty profilaktyczne (program „Debata”, rekomendowany przez PARPĘ) dla uczniów klas VII i VIII oraz warsztaty teatralno-profilaktyczne dla uczniów klas 0-VI.
Celem warsztatów profilaktycznych w klasach VII-VIII było przekazanie informacji na temat zachowań ryzykownych, które często występują u współczesnej młodzieży. Program „Debata” ma charakter krótkiej interwencji profilaktycznej (3 godziny lekcyjne) z wykorzystaniem interaktywnych metod dialogu motywującego. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z negatywnym działaniem alkoholu na organizm człowieka, z pojęciem zatrucia alkoholowego. Poznali również definicję uzależnienia oraz jego objawy. Szczególnie istotne znaczenie miało przekazanie ważnych informacji na temat zachowań asertywnych i korzyści płynących z ich stosowania w codziennym życiu.
Uczniowie poprzez rozmowę i pracę w grupach poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę na temat alkoholu. Zwrócono uwagę na fakt, że młodzi ludzie bardzo szybko uzależniają się od alkoholu. Szczególnie istotne znaczenie ma asertywność – umiejętność odmowy wszelkim szkodliwym substancjom, zwłaszcza nieuleganie presji grupy rówieśniczej. Spotkanie było okazją do rozmowy o tym, dlaczego ludzie sięgają po alkohol, czy dzięki niemu otrzymują to, czego pragną. Uzyskali wiedzę z zakresu negatywnych następstw picia alkoholu. Ważnym doświadczeniem była również rozmowa na temat przeżywanych przez młodzież emocji i rozwijania w sobie umiejętności mówienia na temat uczuć. W ramach zajęć uczniowie uzyskali odpowiedni zestaw informacji umożliwiający podejmowanie skutecznych decyzji. Rezultatem przeprowadzonych zajęć jest informacja zwrotna na temat struktury i sposobu funkcjonowania klasy, słabych i mocnych stron, pojawiających się w niej negatywnych zjawisk, możliwych przyczyn oraz propozycji działań korygujących.
Cennymi okazały się proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu oraz praca grup nad „tym co nas może chronić”.
Natomiast uczniowie klas 0-VI mogli uczestniczyć w warsztatach teatralno-profilaktycznych, w których program sięgał do klasyki poezji dziecięcej i na podstawie wybranych scen ze znanych i lubianych przez dzieci wierszy: „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Jaś Pytalski”, „Stefek Burczymucha”, „Na tapczanie siedzi leń”, „Tańcowały dwa Michały” – realizowały zasadę „bawiąc uczyć”. Teksty te znakomicie ilustrowały ludzkie charaktery, mentalność i osobowość; pokazały uczniom czym jest koleżeństwo, przyjaźń, pracowitość a czym nuda, złośliwości i lenistwo. Aktor- Pan Mol wspólnie z dziećmi przygotowywał fragmenty tekstów wierszy, a potem dokańczali znane wierszyki, które przypadkowo zjadł Pan Mol Książkowy.