W dniu 19.05.2021 roku uczniowie klasy IV rozpoczęli swoją przygodę z bryłami. Czwartoklasiści poznali modele prostopadłościanów i sześcianów. Przyswoili sobie pojęcia wierzchołków, ścian i krawędzi przy pomocy własnoręcznie wykonanych modeli szkieletowych z plasteliny, ziemniaka i wykałaczek. W czasie lekcji uczniowie byli bardzo aktywni.
Aktualności szkolne
Modele sześcianów
Projekt matematyczne miasto
Uczniowie mieli 1,5 miesiąca czasu na wykonanie makiety matematycznego miasta w skali 1:200. Na makiecie miały się znaleźć bryły poznane na lekcji. Modele miały być wykonane w skali. Ponadto w matematycznym mieście powinny się znaleźć ulice prostopadłe i równoległe. Pomysłowość dzieci nie znała granic, prace były bardzo twórcze. Celem projektu było pobudzenie wyobraźni przestrzennej, pokazanie wszechstronnego zastosowania matematyki w życiu codziennym oraz wywiązywania się z obowiązków i powierzonych zadań w ustalonym terminie. Wspaniałe oraz kreatywne prace pokazują, iż uczniowie potrafią wykorzystać zdobytą na lekcji wiedzę oraz umiejętności i przenieść ją na inne dziedziny nauki oraz życie codzienne. Prace dzieci zostały wyeksponowane w sali 10 oraz na stronie szkoły. (Zdjęcia w albumie szkoły)
Ilustrowany audiobook
Czy czytanie i rozumienie dawnych dzieł, np. z epoki romantyzmu, może zainspirować współczesnego czytelnika do stworzenia innej formy poznanego utworu? Czy poetycka ballada z XIX wieku może stać się ilustrowanym audiobookiem do chętnego czytania przez młodzież w XXI wieku?
Sprawdzali to podczas nauki zdalnej uczniowie klasy V. Mickiewiczowski utwór z roku 1822 o skruszonym zbóju, któremu miłość dzieci wobec ojca, zmiękczyła twarde serce - to ballada pt. " Powrót taty". Na podstawie tego literackiego dzieła powstały właśnie uczniowskie ilustracje do poszczególnych zwrotek, wzbogacone ich słowną interpretacją. I cóż, że błędy się tam trafiają, że rysunki może wymagają dopracowania?! Ważne, że twórczo, kreatywnie oraz każdy na inny sposób podszedł do wykonania zadania przedstawiającego dzieło z odległej epoki. Uczniowie dzięki niecodziennej analizie utworu zrozumieli jego przekaz, siłę uczuć, które są najważniejszą wartością w życiu.
Posłuchajmy i pooglądajmy ich słowno-obrazowej wersji poznanego dzieła.
Zapraszamy.
Justyna Madejska
Konkurs "Spielfabrik"
Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku został w naszej szkole ogłoszony konkurs z j. niemieckiego „Spielfabrik” Konkurs odbywał się w pierwszym etapie na poziomie szkolnym. Wzięło w nim udział sporo uczniów uczących się języka niemieckiego z klas VII I VIII. Konkurs zachęcał swoją nietypową formą, ponieważ zadaniem uczniów było stworzenie gier w j. niemieckim. Mogły dotyczyć zagadnień związanych ze słownictwem, gramatyką lub kulturą krajów z obszaru niemieckojęzycznego. Jest to pierwszy Wojewódzki Konkurs Artystyczno - Językowy zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego przy wsparciu Instytutu Goethego. Zadaniem uczniów było stworzenie gry planszowej lub karcianej. Gra musiała być wyprodukowana samodzielnie wraz z pudełkiem i ilustracjami. Na etapie szkolnym gry zachwycały pomysłowością rozwiązań i różnorodnością form. Jednak do drugiego etapu mogły zostać zakwalifikowane tylko trzy gry ze szkoły. Wybór tych prac był bardzo trudny i wymagający dokładnej analizy. Najciekawsze gry zostały wysłane do Katowic do II etapu Wojewódzkiego i aktualnie oczekujemy na wyniki! W załączeniu kilka zdjęć do podziwiania ogromu pracy włożonej przez uczniów. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu i dziękuję za podjęcie trudu, zaangażowanie i poświęcenie czasu w celu własnego rozwoju kompetencji językowych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Zielona pracownia
W nowym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedźnej będą mogli korzystać z nowoczesnej pracowni biologiczno – ekologiczno – geograficznej. Nasza szkoła wzięła udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na projekt „Zielonej Pracowni” i udało się! Projekt naszej pracowni – „Miodna łąka”- nawiązuje bezpośrednio do nazwy naszej miejscowości – Miedźna i lokalnej tradycji hodowli pszczół, produkcji miodu i jego przetworów. Pracownia zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, znajdzie się tu miejsce na samodzielne eksperymentowanie i odpoczynek w przerwach od pracy. Już niedługo ruszą pierwsze prace remontowe. Nie możemy się doczekać chwili kiedy do nowej pracowni wejdą pierwsi uczniowie:).
Eko- osiedle
W czasie zajęć koła naukowego „Pitagoras” omawiane zostały zagadnienia dotyczące energii odnawialnej. Na spotkaniach koła uczniowie w oparciu o filmy, eksperymenty, gry poznawali jak powstaje prąd i jakie są sposoby pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł energii. Młodzi naukowcy na podsumowanie wiedzy o energii odnawialnej wykonali makietę Eko- osiedla. Każdy uczestnik robił swój dom zdalnie. Oto efekty (więcej zdjęć w albumie):
Konkurs " Mieszkam na Śląsku" rozstrzygnięty
Z okazji Dnia Patrona odbył się konkurs organizowany przez SU „ Mieszkam na Śląsku”.
Jury konkursu nagrodziło ex aequo pracę:
Amelii Nocoń z klasy VII a i Kamila Przewoźnika z klasy VIIa. Gratulujemy!!!
Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa
Uczniowie klas VII wzięli udział w projekcie: „Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa”. Projekt miał na celu: doskonalenie umiejętności zastosowania twierdzenia w życiu codziennym, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji, przedstawianie własnej pracy w formie plakatu. Zadanie uczniów polegało na wyszukaniu sytuacji z życia wziętych, do których rozwiązania potrzebne będzie zastosowanie twierdzenia Pitagorasa. Efekty swojej pracy mieli przedstawić na plakacie.
Dziękujemy
Bardzo dziękujemy za prezenty otrzymane z okazji naszego szkolnego święta. Panu Waloszkowi za fotografie, czasopismo i książki na temat Powstań Śląskich, które znacznie wzbogaciły nasze zbiory pamiątek, a panu wójtowi i przewodniczącemu Rady Gminy w Miedźnej za kolorowe piłki, z których najbardziej ucieszyli się uczniowie po długim okresie nauczania zdalnego. Prezenty trafione w dziesiątkę!!! Serdecznie dziękujemy!
„Miedźna pamięta…”
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej, w ramach setnej rocznicy III, a zarazem zwycięskiego Powstania Śląskiego, zorganizowała uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Powstańcom Śląskim z Gminy Miedźna, szczególnie kompanii miedźnieńskiej dowodzonej przez Ludwika Golusa.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem zaproszonych gości. Pan Marek Pacholik wygłosił krótki referat na temat zrywów powstańczych na terenie Miedźnej. Następnie, niezwykłą opowieść o dziejach bohaterskich powstańców przedstawił Pan Tomasz Waloszek, przybliżył tym samym uczniom sylwetki bohaterów i wydarzenia tamtych dziejowych dni. Cykl wspomnień zamknęła wypowiedź Pani Danuty Przybylskiej – Mika, emerytowanej dyrektor naszej placówki, wnuczki powstańca śląskiego, która przypomniał historię własnej rodziny, podkreśliła rolę jaką odegrały kobiety w śląskim domu oraz opowiedziała, w jaki sposób społeczność szkolna zadecydowała o wyborze zaszczytnego imienia: Powstańców Śląskich dla szkoły w Miedźnej. Następnie Pani Dyrektor Zofia Kempka oraz Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Podsumowując uroczystość, Pan Wójt podkreślił ważną rolę wychowania młodego pokolenia do wartości jaką jest patriotyzm.
Na tablicy, prócz dedykacji ku chwale uczestników kompanii z Miedźnaj dowodzonej przez Ludwika Golusa, umieszczono słowa: „Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny.” To motto ma przyświecać uczniom i nauczycielom szkoły w ich codzienności, ma podkreślić, że jako strażnicy pamięci o uczestnikach powstań z Miedźnej musimy wszyscy kultywować tradycję i zachowywać pamięć o historii regionu oraz naszej małej ojczyzny.
Relacja filmowa: https://www.youtube.com/watch?v=23mRV4jj01w
Dzień Patrona
Nasz szkoła rozpoczęła obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Uczniowie biorą udział w wielu konkursach związanych z rocznicowymi obchodami. W nadchodzących tygodniach zaplanowano liczne działania dla upamiętnienia naszego Patrona. Relacje z nich znajdziecie Państwo na stronie szkoły pod adresem: zspmiedzna.edupage.org w zakładce "Patron". Zapraszamy do odwiedzania i śledzenia zamieszczanych opisów naszych działań.
Dyrekcja i nauczyciele
W powstańczym escape roomie
Klasy VII B i VIB na lekcjach wychowawczych wzięły udział w „Powstańczym escape roomie”. Uczestnicy korzystając ze swojej wiedzy historycznej rozwiązywali zagadki dotyczące wydarzeń z lat 1919-1921. Pytania dotyczyły przebiegu powstań, ich zakresu terytorialnego, stoczonych bitew. Należało również znać nazwiska głównych przywódców powstań, a także umieć obliczyć jak długo trwały walki. Gra miała na celu nie tylko utrwalenie historii naszego regionu, ale także wzmocnienie w uczestnikach tożsamości regionalnej.
Poniżej podajemy link do gry dla chętnych, którzy również chcą sprawdzić swoją wiedzę:
https://view.genial.ly/6088e7bee8077b0d2f5934a5/interactive-content-copy-escape-game-education
Z WIZYTĄ W MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH
Klasy VIIB i VIB podczas lekcji wychowawczych wzięły udział w wirtualnej wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich. Muzeum to znajduje się w Świętochłowicach. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Można w nim zobaczyć ciekawe zbiory z okresu nie tylko powstań , ale także z lat pierwszej wojny światowej. Każdy obiekt muzealny jest dokładnie opisany, a mobilna aplikacja pozwala na obejrzenie go z każdej strony. Dzięki aplikacji muzealnej „Powstania Śląskie” można również wziąć udział w grze i poznać miejsca związane ze śląskimi zrywami niepodległościowymi rozmieszczonymi w całym województwie.
Uwaga!!!
Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.
Zapraszamy na V Leśne Bieganie dla Zdrowia
Regulamin i inne dokumenty: https://basenmiedzna.naszosir.pl/n,v-lesne-bieganie
Konkurs "Ziemia w liczbach" roztrzygnięty
W dniach 15.04-26.04 z okazji Dnia Ziemi odbył się konkurs matematyczno-przyrodniczy „ ZIEMIA W LICZBACH”.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Jury konkursu nagrodziło ex aequo pracę:
Kacpra Wojtasa z klasy V i Natalii Wojciech z klasy IV. Gratulujemy!!!
Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br. – nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów z 11 województw
Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br. – nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów z 11 województw
Ziemia w liczbach
22 kwietnia na lekcjach matematyki obchodziliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie rozmawiali na temat kształtu ziemi i zastanawiali się, co on ma wspólnego z matematyką. W starszych klasach podczas zdalnych lekcji matematyki dzieci rywalizowały ze sobą rozwiązując ciekawe zadania związane tematycznie z naszą planetą Ziemią. W zadaniach doskonalono sprawne obliczenia, zamianę jednostek, posługiwanie się kalkulatorem oraz stosowanie wzorów. Z okazji Dnia Ziemi został zorganizowany konkurs „Ziemia w liczbach”.Termin nadsyłania prac mija 26.04. Wyniki poznamy 28.04.
Oszczędzajmy wodę
Uczniowie koła naukowego „PITAGORAS” działającego przy Zespole Szkolno Przedszkolnym w Miedźnej zwracają uwagę na problem braku wody i zachęcają do jej oszczędzania. Dzieci chcą uświadomić wszystkim, że na co dzień używamy jej w ogromnych ilościach i bardzo często niepotrzebnie. W tym celu młodzi naukowcy wykonali plakaty, pokazujące wszystkim, małym i dużym mieszkańcom, jak poprzez niewielką zmianę naszych zachowań można oszczędzać wodę. Zachęcamy do zapoznania się."
Dzień Ziemi w IB
Zapraszamy do obejrzenia filmu z obchodów Dnia Ziemi w Ib
https://drive.google.com/file/d/1jJT480NWDNXmJUfvNcyL3iqpkMreAIhY/view?usp=drivesdk
Archiwum Aktualności