• RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU W ROKU SZKOLNYM 2023/ 2024

Przedszkole w równej mierze pełni funkcję opiekuńczą, wychowawczą i kształcącą. Przedszkole zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.

Ramowy rozkład dnia uwzględnia czas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Realizacja podstawy programowej – w godzinach 8.00 – 13.00

6.30-8.00 Schodzenie się dzieci do przedszkola; zabawy swobodne służące realizacji pomysłów i zainteresowań dzieci; zabawy integrujące grupę; ćwiczenia ogólnorozwojowe; , praca z zespołem dzieci lub indywidualna o charakterze obserwacyjnym, stymulująco- kompensującym i wychowawczym; czynności sanitarno-higieniczne;

8.00-8.45              godzina  realizacji podstawy programowej

Rozchodzenie się dzieci do poszczególnych grup. Zabawy ruchowe, dydaktyczne, konstrukcyjne Praca stymulacyjno wyrównawcza, indywidualna i grupowa.

8.45 – 9.00 Przygotowanie do śniadania-wykonywanie czynności  wynikających z pełnionego dyżuru, ćwiczenia poranne, czynności sanitarno-higieniczne-  kształtowanie właściwych  nawyków higienicznych  kulturalnych.

9.00-9.30              2  godzina  realizacji podstawy programowej

Śniadanie - realizacja zadań programowych w tym zakresie. Doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku. Praca dyżurnych-wykonywanie czynności  wynikających z pełnionego dyżuru, zabiegi higieniczne,  przygotowanie do zajęć

9.30-10.30           3  godzina  realizacji podstawy programowej

Zajęcia dydaktyczne z dominacją działalności umysłowej. „Odkrywamy, przeżywamy”- zajęcia programowe. Wielozmysłowe poznanie świata w ramach 4 obszarów podstawy programowej. Przerwa między zajęciami- czynności sanitarno-higieniczne, zabawa ruchowa

10.30-11.30         4 godzina  realizacji podstawy programowej

Gry i zabawy ruchowe organizowane przez nauczyciela w ogrodzie przedszkolnym, na świeżym powietrzu: zajęcia sportowe, gimnastyka, spacery wycieczki, obserwacja przyrody, prace gospodarczo porządkowe w ogrodzie. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ogrodzie i poza terenem przedszkola oraz w budynku. Zabawa ruchowa w ogrodzie. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych przeprowadzone w sali przy niesprzyjającej pogodzie. czynności sanitarno-higieniczne.

11.30-12.00      5 godzina  realizacji podstawy programowej

Przygotowanie do obiadu- wykonywanie czynności  wynikających z pełnionego dyżuru. Czynności sanitarno-higieniczne-  kształtowanie właściwych  nawyków higienicznych  kulturalnych

12.00-12.30 Obiad - Doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku . Realizacja zadań programowych w tym zakresie- kulturalne zachowanie się przy stole. Praca dyżurnych-wykonywanie czynności  wynikających z pełnionego dyżuru

12.30-14.00 „W świecie bajek i baśni”- słuchanie literatury dziecięce. Czas odpoczynku i wyciszenia dla dzieci - relaksacja. Zabawy o charakterze relaksowym . Zajęcia i zabawy integracyjne, planszowe, konstrukcyjne, plastyczno-techniczne.

Zajęcia dodatkowe

14.00-14.10 Czynności porządkowo - higieniczne, mycie rąk. Przygotowanie do podwieczorku

14.10-14.30 Podwieczorek

14.30-16.00 Zabawy według zainteresowań dzieci. Oddziaływania nauczycieli wyzwalające samorzutną aktywność dzieci, działania utrwalające nabyte umiejętności i kompensacje, wspierające indywidualny rozwój, uzdolnienia dzieci. Słuchanie opowiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej (lub czytanych fragmentów książek). Zabawy integracyjne, gry dydaktyczne, plastyczno - techniczne, tematyczne ,zajęcia w małych zespołach; pobyt na świeżym powietrzu, zajęcia o charakterze wychowawczym. czynności sanitarno-higieniczne.