W nowym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedźnej będą mogli korzystać z nowoczesnej pracowni biologiczno – ekologiczno – geograficznej. Nasza szkoła wzięła udział w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na projekt „Zielonej Pracowni” i udało się! Projekt naszej pracowni – „Miodna łąka”- nawiązuje bezpośrednio do nazwy naszej miejscowości – Miedźna i lokalnej tradycji hodowli pszczół, produkcji miodu i jego przetworów. Pracownia zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, znajdzie się tu miejsce na samodzielne eksperymentowanie i odpoczynek w przerwach od pracy. Już niedługo ruszą pierwsze prace remontowe. Nie możemy się doczekać chwili kiedy do nowej pracowni wejdą pierwsi uczniowie:).
Zielona pracownia
Eko- osiedle
W czasie zajęć koła naukowego „Pitagoras” omawiane zostały zagadnienia dotyczące energii odnawialnej. Na spotkaniach koła uczniowie w oparciu o filmy, eksperymenty, gry poznawali jak powstaje prąd i jakie są sposoby pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł energii. Młodzi naukowcy na podsumowanie wiedzy o energii odnawialnej wykonali makietę Eko- osiedla. Każdy uczestnik robił swój dom zdalnie. Oto efekty (więcej zdjęć w albumie):
Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa
Uczniowie klas VII wzięli udział w projekcie: „Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa”. Projekt miał na celu: doskonalenie umiejętności zastosowania twierdzenia w życiu codziennym, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji, przedstawianie własnej pracy w formie plakatu. Zadanie uczniów polegało na wyszukaniu sytuacji z życia wziętych, do których rozwiązania potrzebne będzie zastosowanie twierdzenia Pitagorasa. Efekty swojej pracy mieli przedstawić na plakacie.
Dziękujemy
Bardzo dziękujemy za prezenty otrzymane z okazji naszego szkolnego święta. Panu Waloszkowi za fotografie, czasopismo i książki na temat Powstań Śląskich, które znacznie wzbogaciły nasze zbiory pamiątek, a panu wójtowi i przewodniczącemu Rady Gminy w Miedźnej za kolorowe piłki, z których najbardziej ucieszyli się uczniowie po długim okresie nauczania zdalnego. Prezenty trafione w dziesiątkę!!! Serdecznie dziękujemy!
„Miedźna pamięta…”
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej, w ramach setnej rocznicy III, a zarazem zwycięskiego Powstania Śląskiego, zorganizowała uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Powstańcom Śląskim z Gminy Miedźna, szczególnie kompanii miedźnieńskiej dowodzonej przez Ludwika Golusa.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem zaproszonych gości. Pan Marek Pacholik wygłosił krótki referat na temat zrywów powstańczych na terenie Miedźnej. Następnie, niezwykłą opowieść o dziejach bohaterskich powstańców przedstawił Pan Tomasz Waloszek, przybliżył tym samym uczniom sylwetki bohaterów i wydarzenia tamtych dziejowych dni. Cykl wspomnień zamknęła wypowiedź Pani Danuty Przybylskiej – Mika, emerytowanej dyrektor naszej placówki, wnuczki powstańca śląskiego, która przypomniał historię własnej rodziny, podkreśliła rolę jaką odegrały kobiety w śląskim domu oraz opowiedziała, w jaki sposób społeczność szkolna zadecydowała o wyborze zaszczytnego imienia: Powstańców Śląskich dla szkoły w Miedźnej. Następnie Pani Dyrektor Zofia Kempka oraz Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Podsumowując uroczystość, Pan Wójt podkreślił ważną rolę wychowania młodego pokolenia do wartości jaką jest patriotyzm.
Na tablicy, prócz dedykacji ku chwale uczestników kompanii z Miedźnaj dowodzonej przez Ludwika Golusa, umieszczono słowa: „Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny.” To motto ma przyświecać uczniom i nauczycielom szkoły w ich codzienności, ma podkreślić, że jako strażnicy pamięci o uczestnikach powstań z Miedźnej musimy wszyscy kultywować tradycję i zachowywać pamięć o historii regionu oraz naszej małej ojczyzny.
Relacja filmowa: https://www.youtube.com/watch?v=23mRV4jj01w
Dzień Patrona
Nasz szkoła rozpoczęła obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Uczniowie biorą udział w wielu konkursach związanych z rocznicowymi obchodami. W nadchodzących tygodniach zaplanowano liczne działania dla upamiętnienia naszego Patrona. Relacje z nich znajdziecie Państwo na stronie szkoły pod adresem: zspmiedzna.edupage.org w zakładce "Patron". Zapraszamy do odwiedzania i śledzenia zamieszczanych opisów naszych działań.
Dyrekcja i nauczyciele
W powstańczym escape roomie
Klasy VII B i VIB na lekcjach wychowawczych wzięły udział w „Powstańczym escape roomie”. Uczestnicy korzystając ze swojej wiedzy historycznej rozwiązywali zagadki dotyczące wydarzeń z lat 1919-1921. Pytania dotyczyły przebiegu powstań, ich zakresu terytorialnego, stoczonych bitew. Należało również znać nazwiska głównych przywódców powstań, a także umieć obliczyć jak długo trwały walki. Gra miała na celu nie tylko utrwalenie historii naszego regionu, ale także wzmocnienie w uczestnikach tożsamości regionalnej.
Poniżej podajemy link do gry dla chętnych, którzy również chcą sprawdzić swoją wiedzę:
https://view.genial.ly/6088e7bee8077b0d2f5934a5/interactive-content-copy-escape-game-education
Z WIZYTĄ W MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH
Klasy VIIB i VIB podczas lekcji wychowawczych wzięły udział w wirtualnej wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich. Muzeum to znajduje się w Świętochłowicach. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Można w nim zobaczyć ciekawe zbiory z okresu nie tylko powstań , ale także z lat pierwszej wojny światowej. Każdy obiekt muzealny jest dokładnie opisany, a mobilna aplikacja pozwala na obejrzenie go z każdej strony. Dzięki aplikacji muzealnej „Powstania Śląskie” można również wziąć udział w grze i poznać miejsca związane ze śląskimi zrywami niepodległościowymi rozmieszczonymi w całym województwie.
Uwaga!!!
Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.
Zapraszamy na V Leśne Bieganie dla Zdrowia
Regulamin i inne dokumenty: https://basenmiedzna.naszosir.pl/n,v-lesne-bieganie
Konkurs "Ziemia w liczbach" roztrzygnięty
W dniach 15.04-26.04 z okazji Dnia Ziemi odbył się konkurs matematyczno-przyrodniczy „ ZIEMIA W LICZBACH”.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Jury konkursu nagrodziło ex aequo pracę:
Kacpra Wojtasa z klasy V i Natalii Wojciech z klasy IV. Gratulujemy!!!
Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br. – nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów z 11 województw
Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br. – nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów z 11 województw
Ziemia w liczbach
22 kwietnia na lekcjach matematyki obchodziliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie rozmawiali na temat kształtu ziemi i zastanawiali się, co on ma wspólnego z matematyką. W starszych klasach podczas zdalnych lekcji matematyki dzieci rywalizowały ze sobą rozwiązując ciekawe zadania związane tematycznie z naszą planetą Ziemią. W zadaniach doskonalono sprawne obliczenia, zamianę jednostek, posługiwanie się kalkulatorem oraz stosowanie wzorów. Z okazji Dnia Ziemi został zorganizowany konkurs „Ziemia w liczbach”.Termin nadsyłania prac mija 26.04. Wyniki poznamy 28.04.
Oszczędzajmy wodę
Uczniowie koła naukowego „PITAGORAS” działającego przy Zespole Szkolno Przedszkolnym w Miedźnej zwracają uwagę na problem braku wody i zachęcają do jej oszczędzania. Dzieci chcą uświadomić wszystkim, że na co dzień używamy jej w ogromnych ilościach i bardzo często niepotrzebnie. W tym celu młodzi naukowcy wykonali plakaty, pokazujące wszystkim, małym i dużym mieszkańcom, jak poprzez niewielką zmianę naszych zachowań można oszczędzać wodę. Zachęcamy do zapoznania się."
Dzień Ziemi w IB
Zapraszamy do obejrzenia filmu z obchodów Dnia Ziemi w Ib
https://drive.google.com/file/d/1jJT480NWDNXmJUfvNcyL3iqpkMreAIhY/view?usp=drivesdk
10 przykazań zdrowotnych nr.7
Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.
Produkty białkowe - mięso (czerwone, drób) i przetwory, ryby, jaja powinny być spożywane jeden raz w ciągu dnia.
Są one produktami bogatymi w łatwo przyswajalne:
żelazo,pełnowartościowe białko
witaminy z grupy B – głównie wit. B12, B6, PP.
Należy wybierać chude gatunki i spożywać je z umiarem.
!!! Wysokie spożycie mięsa czerwonego (wołowina, wieprzowina, baranina) i jego przetworów jest związane z ryzykiem rozwoju miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca, ze względu na dużą w nich zawartość tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu. !!!
Ryby i drób zawierają mniej tłuszczów nasyconych a więcej nienasyconych w porównaniu z mięsem czerwonym.
Spożywanie ryb, szczególnie morskich co najmniej 2 razy w tygodniu, zamiast mięsa jest korzystne ze względu na obecność w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka w tym rozwoju mózgu i procesów widzenia.
Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 korzystnie wpływają na krzepliwość krwi w układzie krwionośnym i poziom lipidów w surowicy oraz odporność organizmu.
Dobrym źródłem białka, ale o mniejszej wartości żywieniowej są również nasiona roślin strączkowych, szczególnie soja, które mają także znaczenie w profilaktyce miażdżycy. Nasiona roślin strączkowych i jaja mogą być zamiennikami produktów mięsnych.
Z wizytą na Olimpie
Uczniowie klasy V w ramach cyklu zajęć poświęconych mitologii greckiej poznawali wybrane mity, starali się ocenić postawy bohaterów i analizowali dramatyczną sytuację, w jakiej się znaleźli. Zastanawiali się też nad wnioskami dla współczesnych, jakie płyną z poznanych historii. Bogaci w przemyślenia piątoklasiści na tej podstawie zaprojektowali modele strojów bogów greckich. Bohaterowie przebrani w barwne stroje opowiadali o swoim życiu, mitologicznej rodzinie oraz ciekawostkach zaczerpniętych z różnych źródeł wiedzy.
Zaangażowanie uczniów przeszło najśmielsze oczekiwania, powstały boskie kostiumy, a w atrybuty włożono wiele pracy.
Zapraszamy do galerii bogów greckich, gdzie Zeus – bóg piorunów, błyskawic oraz król wszystkich bogów nie bez przyczyny reprezentowany przez większość chłopców z klasy (Marcela, Dawida, Kacpra M., Michała, Kacpra W.) przyciągał uwagę innych. Dwie Artemidy (Alicja, Marlena) łukami i strzałami wzbudziły ciekawość. Czujna i zazdrosna Hera w tej roli (Karolina, Sara) pilnowała wszystkich i wszystkiego w jej królestwie na Olimpie. Urodzona w nietypowy sposób mądra i zaradna Atena (Olga, Marta, Alicja) ze swoją włócznią i tarczą pilnowała porządku. Najpiękniejsza Afrodyta, w którą wcieliły się (Nikola, Amelia, Kasia, Zosia, Karolina Cz.) zachwyciła wyglądem i atrybutami, ta mityczna piękność wzbudziła największe zainteresowanie wśród dziewczynek. Dwie boginie urodzaju Demeter wraz z córkami (Nikola W., Martyna) zafascynowały wszystkich. Hestia (Faustyna) bogini ogniska domowego, swoją pochodnią rozgrzała myśli wszystkich uczniów. Dostojny Dionizos ( Konrad ) jak przystało na boga winnej latorośli i urodzajów z wrodzoną sobie gracją wzniósł toast swym złotym kielichem napełnionym winem, za wszystkich bogów zgromadzonych na Olimpie.
Uczniowie włożyli wiele pracy w realizację zadania, co zaowocowało interesującymi wystąpieniami oraz uznaniem ze strony kolegów.
Na pewno ta nietypowa lekcja języka polskiego na długo pozostanie w ich pamięci.Bogowie_greccy.mp4
Justyna Madejska
Ułamkowe lapbooki
Uczniowie klasy czwartej podsumowali dział ułamków zwykłych i wykonali lapbooki ułamkowe. Lapbooki to kreatywne, kolorowe teczki, w których przedstawia się najważniejsze informacje z danego działu.
Uczniowie wiele wysiłku włożyli w swoje prace, umieszczając w nich istotne pojęcia dotyczące ułamków. W ciekawy sposób zaprezentowali pojęcie ułamka, liczby mieszanej, ułamków właściwych itd. Na razie wystawę można obejrzeć w naszym szkolnym albumie fotograficznym. Po powrocie do szkoły wystawa zostanie wyeksponowana w holu szkoły.
.
Archiwum Aktualności