.
Latarnie 7a
Klasa 7a kreatywnie podsumowała rozważania nad nowelą "Latarnik" H. Sienkiewicza.Polecenie do zadania, które mieli wykonać brzmiało:" Stwórz własną latarnię morską z tego, co masz dzisiaj pod ręką. Bądź kreatywny, zaskocz mnie !!!"Po kilku minutach w sieci pojawiły sie takie oto latarnie morskie...
Urodziny Andersena
Kwiecień jest miesiącem, w którym obchodzimy kilka rocznic związanych z książką.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI – 2 KWIETNIA Święto powstało w 1967 r. z inicjatywy Międzynarodowej Izby do Spraw Książek dla Młodych Ludzi. Celem jest promocja literatury dziecięcej i młodzieżowej.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – 23 KWIETNIA Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO. Celem jest promocja czytelnictwa i edytorstwa, jak również upowszechnianie wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to również data urodzin Hansa Christiana Andersena. W klasach I-III na platformieTeames odbyły się zajęcia czytelnicze – Urodziny Pana Andersena. Czytelnicy poznali historię życia, marzenia o sławie małego Hosi, czyli Hansa Christiana Andersena. Poznali baśń „Brzydkie kaczątko” z przesłaniem o tolerancji dla innych i nauczyli się rysować łabędzia.
10 przykazań zdrowotnych nr.6
Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich.
Tłuszcze – obok węglowodanów stanowią główne źródło energii.
Tłuszcze roślinne mają duże znaczenie w prawidłowej diecie dzieci przede wszystkim ze względu na zawartość w nich niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych
, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Tłuszcze te zmniejszają także ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca w wieku dorosłym.
Tłuszcze zwierzęce powinny być natomiast spożywane w umiarkowanych ilościach, ponieważ podnoszą one poziom cholesterolu w surowicy, który może odkładać się w naczyniach krwionośnych w postaci blaszki miażdżycowej.
Nie można zapominać, że tłuszcze to produkty wysokoenergetyczne, stanowiące o kaloryczności potraw. Z tego względu ich ilość musi być indywidualnie dopasowana.
Badania spożycia pokazują, że ponad 50% spożywanego tłuszczu stanowi tzw. TŁUSZCZ UKRYTY, występujący w produktach, lecz niewidoczny
„na pierwszy rzut oka” np. żółte sery czy śmietana.
Natomiast TŁUSZCZE WIDOCZNE, to oleje roślinne, miękkie margaryny (zalecane do spożycia) oraz masło, smalec, tłuszcz w mięsie i wędlinach.
ZALECA SIĘ spożywanie tłuszczów roślinnych, w tym olejów: -
-słonecznikowego,
-sojowego,
-rzepakowego,
-oliwy z oliwek
-miękkich margaryn wysokiej jakości.
Szanowni Rodzice
Centrum Rozwoju Lokalnego wspólnie z psycholog Beatą Liwowską przygotowało dla Państwa kolejny filmik w ramach cyklu poradników edukacyjnych adresowanych do rodziców. Motywem przewodnim filmu jest rozwój dziecka.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu. Filmy przygotowano specjalnie dla Państwa.
Link do filmu: https://youtu.be/Eao2j4IoKPg
Wszystkie filmy przygotowane w ramach cyklu "CRL uczy rodziców" dostępne są na stronie: wspierajmarzenia.pl
Kwestie omówione przez psycholog Beatę Liwowską
- -Dostosowanie się do norm społecznych / warunków przedszkolnych / rówieśniczych
- -Adaptacja dziecka do warunków
- -Wchodzenie w grupę rówieśniczą
- -Zajęcia w grupie rówieśniczej i ich wpływ na rozwój dziecka
- -Odrzucenie dziecka przez rówieśników
- -Samokontrola / Dziecko nabywa umiejętności potrzebnych do pracy
- -Samodzielność / samoobsługa dziecka. Jak podejść do tego tematu? Kiedy jest na to czas?
- -Działania / aktywności, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka
- -Aktywność dziecka, hobby i zainteresowania. Dlaczego jest ważne i jak wpływa na rozwój?
- -Ograniczenia dotyczące telewizji, komputera, smartphone’a. Wpływ urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka
- -Granice fizyczne i psychiczne dziecka, jak je szanować?
- -Lęk dziecięcy – rodzaje i przyczyny powstawania zaburzeń lękowych i depresyjnych
Szkolne konkursy z języka angielskiego rozstrzygnięte.
Na początku kwietnia uczniowie klas IV – VII wzięli udział w szkolnych konkursach z języka angielskiego. Ich celem była popularyzacja wiedzy o zwyczajach i obrzędach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy zarówno w Zjednoczonym Królestwie jak i w Polsce. Uczniowie na lekcjach języka angielskiego dowiedzieli się, jak obchodzona jest Wielkanoc w obu krajach, mieli okazję porównać polskie i brytyjskie tradycje wielkanocne, a także poznali angielskie słownictwo związane z tą tematyką. Następnie wzięli udział w wielkanocnym quizie. Wyniki świątecznych konkursów przedstawiają się następująco:
KLASA IV – I MIEJSCE: MATEUSZ FOLEK
KLASA V – I MIEJSCE (ex aequo) : ZOFIA RYSZKA I MARCEL WOJCIECH
KLASA VIA – I MIEJSCE: BARTOSZ SOSNA
KLASA VIB – I MIEJSCE: ANNA JANOSZ
KLASA VIIA: I MIEJSCE: AMELIA FOLEK
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.
Dla Filipka…
Na przełomie lutego i marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedźnej trwała akcja „ ZBIERAMY GROSIKI DLA FILIPKA”.
Uczniowie klas I-III i przedszkolaki dostarczyli mnóstwo monet. Pani Katarzyna Nycz i Joanna Gorecka pomogły w segregacji wszystkich monet.
Wyniki zbiórki: czytaj-----Dla_Filipka_(1).docx
FUNKCJONOWANIE SZKÓŁ, PRZEDSZKOLI I ŻŁOBKÓW DO 18 KWIETNIA
Do 18 kwietnia 2021 r. zamknięte pozostają szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, przedszkola, żłobki i kluby dziecięce.
Do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, żłobków i klubów dziecięcych mogą uczęszczać dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci rodziców, którzy:
- są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
- realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
- realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
- wykonują działania ratownicze,
- są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369),
- są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48 a ustawy z dnia 12 marca 2014 r. o pomocy społecznej,
- są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej,
- są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
- są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
- są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4) i realizują zadania na terenie tych jednostek.
Dla dzieci nieuczęszczających w tym czasie do przedszkoli jest organizowana nauka zdalna w formie ustalonej przez dyrektora jednostki.
Nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nadal odbywa się w formie zdalnej na dotychczasowych zasadach. Prowadzone mogą być konsultacje indywidualne lub grupowe dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III liceum ogólnokształcącego.
W celu uzyskania szczegółowych informacji należy kontaktować się z danym przedszkolem lub szkołą podstawową.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniemi zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021 poz. 561);
- rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021, poz. 560
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
2 marca ONZ ustanowił Światowym Dniem Wody. Święto to rozpowszechnia Polska Akcja Humanitarna kontaktując się z placówkami oświatowymi, w tym i z naszą szkołą. PAH przesyła wiele materiałów do wykorzystania na lekcjach. Są to plakaty, broszury, filmiki, scenariusze lekcji czy różnego rodzaju quizy. W bieżącym roku szkolnym 18 marca uczniowie klas szóstych na lekcji geografii poszerzyli swoją wiedzę o zasobach wodnych naszej planety. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się o problemach wodnych Globalnego Południa, zwłaszcza Sudanu Południowego i Somalii, w których to dziewczynki i kobiety odpowiedzialne za dostarczenie wody dla swoich domostw, pokonują średnio 6 km aby dotrzeć do wody. Przez to w tym czasie nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych, a trasę muszą przejść i ze 3 razy w ciągu dnia. Uczniowie, oglądając krótki film https://www.youtube.com/watch?v=_yxt_rK0tOc dowiedzieli się, że samo oszczędzanie wody, to za mało, aby chronić zasoby wody słodkiej dla przyszłych pokoleń, bo wyprodukowanie czy to tabliczki czekolady, pary jeansów czy komputera jest bardzo wodochłonne. Uczniowie na zajęciach rozwiązywali quizy, utrwalali wiadomości, a uświadomieni deklarowali swoje działania ratujące zasoby wodne naszej planety.
Posłuchajcie….nas….
Uczniowie klasy 7a zapraszają do odsłuchania zilustrowanych nagrań ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Słuchowiska powstały podczas zajęć rozwijających z języka polskiego. Siódmoklasiści wykonali samodzielna pracę, skorzystali z dostępnych ilustracji, odczytali i stworzyli nagrania. Współpraca Uczniów przyniosła dobre efekty. Niedługo pojawią się kolejne nagrania. Słuchowiska kierujemy do naszych Koleżanek i Kolegów, aby umilić im czas spędzany w domu.
bandicam_2021-03-29_15-50-47-051_(2).mp4
bandicam_2021-04-06_19-40-08-050_(6).avi
received_543589753276787.mp4
FUNKCJONOWANIE SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W OKRESIE OD 29 MARCA DO 9 KWIETNIA
FUNKCJONOWANIE SZKÓŁ, PRZEDSZKOLI I ŻŁOBKÓW W OKRESIE OD 29 MARCA DO 9 KWIETNIA
Na okres od 29 marca do 9 kwietnia 2021 r. nadal zamknięte pozostają szkoły podstawowa i szkoły ponadpodstawowe. W tym okresie zamknięte zostały także przedszkola, żłobki i kluby dziecięce.
Do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, żłobków i klubów dziecięcych mogą uczęszczać dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci rodziców, którzy:
- są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
- realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
- realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
- wykonują działania ratownicze,
- są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369),
- są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48 a ustawy z dnia 12 marca 2014 r. o pomocy społecznej,
- są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej,
- są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
- są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
- są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4)
i realizują zadania na terenie tych jednostek.
Dla dzieci nieuczęszczających w tym czasie do przedszkoli jest organizowana nauka zdalna w formie ustalonej przez dyrektora jednostki.
Nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nadal odbywa się w formie zdalnej na dotychczasowych zasadach. Prowadzone mogą być konsultacje indywidualne lub grupowe dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III liceum ogólnokształcącego.
W celu uzyskania szczegółowych informacji należy kontaktować się z danym przedszkolem lub szkołą podstawową.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021 poz. 561); - rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021, poz. 560).
10 przykazań zdrowotnych nr.4
Pełnoziarniste produkty zbożowe
(np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze)
powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje:
-pieczywo,
-kasze,
-płatki zbożowe,
-musli,
-makarony itp.
Zaleca się, aby produkty te były:
- jak najmniej przetworzone,
- gruboziarniste
- pieczywo pochodziło z jak najmniej przetworzonych mąk gruboziarnistych, razowych, które są jednocześnie źródłem węglowodanów złożonych (skrobi) i błonnika regulującego pracę przewodu pokarmowego.
Produkty zbożowe wysoko przetworzone,
np. białe pieczywo - bułki, biały ryż itp.,
POWINNY BYĆ SPOŻYWANE OKAZJONALNIE,
ponieważ aktualne dane epidemiologiczne wskazują, że duża ilość skrobi w diecie pochodzącej z wysoko przetworzonych zbóż, jest związana z wysokim ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz choroby niedokrwiennej serca.
Produkty węglowodanowe:
oprócz skrobi i błonnika, są również dobrym źródłem białka roślinnego, ale o niepełnej wartości biologicznej (niedobór lizyny i tryptofanu), a także witamin z grupy B – głównie B1, B2, B6 i PP.
Zawierają one też pewne ilości składników mineralnych.
Konkurs na temat „Żołnierzy Wyklętych
Uczennica klasy 8a Emilia Limańczyk wzięła udział w VI edycji Konkursu Multimedialnego
„Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, organizowanego przez Jadwigę Wiśniewską, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli
o niepodległość Polski po II wojnie światowej oraz jednocześnie upamiętnienie Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przypadającego na 1 marca.
Nasza uczennica poprzez przygotowanie bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej dotyczącej Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, wyraziła swoim zaangażowaniem pielęgnowanie tradycji patriotycznych dotyczącej młodego pokolenia Polaków. Za udział w konkursie Emilia otrzymała dyplom uznania.
W ciągu VI edycji konkursu wpłynęły 1604 prace. W tym roku, w trudnym czasie pandemii w Konkursie wzięło udział 463 uczniów. Młodzież województwa śląskiego piękną treścią wypełnia duchowy testament Żołnierzy Niezłomnych. Dzięki nim, Armia Wyklęta powraca.
Projekt „Bakcyl”
W marcu nasi uczniowie klas 5-8 wzięli udział w projekcie „Bakcyl” w formule online. Projekt ten prowadzony był przez Warszawski Instytut Bankowości. Jest to przedsięwzięcie, którego celem jest m.in. edukacja finansowa dzieci i młodzieży.
Uczniowie w trakcie zajęć online zostali zapoznani z tematyką Bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, czyli:
a. zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni, np. phishing
b. jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, np. tworzenie bezpiecznego hasła,
c. jak korzystać z ustawień prywatności w social mediach,
d. jak bezpiecznie korzystać ze smartfona,
Zajęcia bardzo podobały się uczniom, ponieważ wymagały aktywnego udziału każdego uczestnika i jego zaangażowania.
"Zielona pracownia"
Miło nam poinformować, że szkoła nasza pomyślnie przeszła I etap konkursu "Zielona Pracownia". W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy list gratulacyjny.
POMOC W SYTUACJI KRYZYSU PSYCHOLOGICZNEGO
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pszczynie przygotowała cykl spotkań online dla nauczycieli oraz rodziców, by pomóc dzieciom i młodzieży w sytuacji kryzysu psychologicznego.
Specjaliści doradzą, jak wzmacniać wewnętrzną motywację w pracy z dziećmi
i młodzieżą. Pomogą także rodzicom, którzy wyrażą taką chęć. To działania wdrażane po spotkaniach z pedagogami i psychologami z gminnych i powiatowych szkół, które odbywały się jeszcze przed rozszerzeniem ograniczeń.Na swoim profilu społecznościowym Pani Barbara Bandoła – Starosta Pszczyńska zaprasza do kontaktu z poradnią. Psychologowie i interwenci kryzysowi czekają na telefon siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8.00 do 18.00
tel. 502 644 363
źródło: https://www.facebook.com/BarbaraBandolaStarostaPszczynski
Wielkie sprzątanie
"Wielkie sprzątanie " w naszej gminie „Wielkie sprzątanie” w naszej gminie. | Gmina Miedźna (miedzna.pl)
Szkolne Dni Matematyki
Jak co roku w naszej szkole w dniach od 15 marca do 20 marca odbyły się Szkolne Dni Matematyki.
Dni matematyki są kierowane do wszystkich uczniów! Nawet do tych (a może przede wszystkim), którzy stronią od matematyki.
Dni matematyki świętujemy po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce tego trudnego przedmiotu i pokazać jego jasną stronę.
Głównym celem Dni Matematyki, które odbywają się pod hasłem „Matematyka da się lubić” jest zrozumienie i docenienie roli, jaką matematyka odgrywa we współczesnym świecie, a zwłaszcza w nauce, przyrodzie, technice kulturze. Matematyka jest dziś ukryta we wszystkich aspektach codziennego życia, ale na ogół ukryta jest tak głęboko, że większość ludzi w ogóle nie uświadamia sobie, że to właśnie ona leży u podstaw wielu zjawisk, odkryć i wynalazków.
W ramach obchodów podjęto szereg działań. Wszystkie odbyły się zdalnie. Obchody tygodnia matematyki rozpoczął się od zmiany swoich teamsowych avatarów na matematyczne. Następnie uczniowie, wyznaczali doświadczalnie liczbę p, brali udział w różnych konkursach, rozwiązywali łamigłówki, odnaleźli klucz i uwolnili z escaperoomów(czwartoklasiści uwolnili Puchatka, piątoklasiści babcię i czerwonego kapturka siódmoklasiści Małego księcia) wykonywali prezentacje multimedialne, plakaty, piekli ciasta matematyczne a nawet fotografowali.
.Wyniki konkursów
Konkurs fotograficzny „Na tropie liczby pi-na tropie matematyki
Wyróżnienia otrzymali:
I miejsce Kacper Wojtas
II miejsce Marcel Wojciech
III miejsce Natalia Wojciech
Wyróżnienia: Bartosz Sosna, Laura Gleń, Anna Mika
Ciasto Matematyczne
Wyróżnienia: Marcel Wojciech, Faustyna Ulczak, Piotr Janosz
Konkurs na zapamiętanie jak najwięcej cyfr po przecinku liczby pi
I miejsce Sara Zbijowska
II miejsce Faustyna Ulczak
III miejsce Martyna Wojtas
Konkurs „Pi-lion Matematyczny”
I miejsce Paweł Jaskólski
II miejsce Paulina Lotawiec, Kamil Blacha, Laura Gleń
Wszystkim gratuluję.
1
Zgadnij, kto to?
Pod takim tytułem odbył się w bibliotece konkurs afiszowy. Uczniowie klas II i III mieli za zadanie odgadnąć czyja karykatura znajduje się na plakacie. Czytelnicy zapoznali się z cechami karykatury, poznali znanych karykaturzystów polskich co ułatwiło udzielenie prawidłowych odpowiedzi.
Bezbłędnie 16 wizerunków odnalazło dziesięcioro czytelników z klasy II. Są to: Wiktor Szromczyk, Magda Janosz, Marta Maroszek, Bartosz Wojciech, Zosia Ulczak, Małgosia Stalmach, Jasiu Janosz, Tobiasz Niezgoda, Hubert Kalkowski, Marcin Botor.
Pozostali uczestnicy zabawy tj. Ola Lotawiec, Kacper Brzęczek, Nina Wojtala, Szymon Wujek, Justynka Baraniak, Kinga Blacha, Błażej Śmieja, Zuzia Wróbel uzyskali trochę mniej punktów.
Gratulacje i brawa dla wszystkich uczestników !!!
Archiwum Aktualności