W dniu 6 grudnia w naszej naszej szkole gościliśmy nie tylko świętego Mikołaja. W tym dniu odwiedził nas również ojciec misjonarz ksiądz Jerzy Wilk z zakonu Kamilianów, który pracował na misjach na Madagaskarze i chciał się z nami podzielić swoim doświadczeniem w pracy z mieszkańcami wyspy. Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki i niestety często postrzegany jedynie przez pryzmat malowniczych plaż, unikatowej fauny i flory i gościnności Malgaszów. Niemniej jednak sytuacja na wyspie jest dramatyczna i zatrważająca, w tym ogromną cenę ponoszą dzieci. Nasila się problem niedożywienia i zagrażających życiu chorób. Trudna sytuacja finansowa rodziców przekłada się także na ich edukację. Ponad połowa małych Malgaszów – mieszkańców wyspy nie uczęszcza do szkoły. To tylko niektóre fakty z życia mieszkańców Madagaskaru, o których opowiedział nam dzisiaj ojciec Wilk.Podczas prelekcji oglądaliśmy film i dowiedzieliśmy się na co najczęściej przeznaczane są pieniądze z kolędy misyjnej – budowę szpitali, szkół, przedszkoli, domów parafialnych, kościołów, studni itp. Spotkanie pozwoliło uświadomić nam, że mamy za co dziękować naszym rodzicom, wychowawcom, nauczycielom oraz całej społeczności lokalnej, że mamy możliwość nauki, że mamy miejsce, gdzie możemy to czynić i nie musimy się martwić o to, czy mamy co jeść. Dla wszystkich była to bardzo interesująca i niezwykła lekcja nie tylko geografii, kultury ale przede wszystkim człowieczeństwa, za co ojcu Jerzemu serdecznie dziękujemy.
Wizyta misjonarza
Mikołajki
Myślicie, że dawniej święty Mikołaj był starszym panem z brzuszkiem i siwą brodą, ubranym w czerwony strój? Nic bardziej mylnego. Praktyka ta ma swój początek w średniowiecznej historii życia biskupa Mikołaja z Miry, który wręczał dzieciom prezenty, nie zapominając jednocześnie o innych potrzebujących, którym nie wiedzie się zbyt dobrze. Czynił on dobro bez rozgłosu i nie potrzebował oklasków. 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.Oczywiście Mikołaj nie zapomniał o uczniach naszej szkoły i tego dnia do nas przybył. Od razu przystąpił do swojego zadania – obdarzył wszystkich miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Z racji sędziwego wieku w noszeniu prezentów oprócz miłych Pań Mikołajek pomagał mu nawet Grinch, który podobno nie lubi świątecznych tradycji. Po czym pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!
SUKCES SZCZYPIORNISTÓW Z ZSP MIEDŹNA
5 grudnia w hali sportowej w Gilowicach zostały zorganizowane Gminne Zawody w Piłce Ręcznej dziewcząt i chłopców klas 4 – 6, w których reprezentanci naszej szkoły odnieśli spory sukces.Panowie mimo okrojonego składu z powodu chorób i kontuzji i tylko z jednym zawodnikiem rezerwowym, zajęli doskonałe pierwsze miejsce i będą reprezentować Gminę Miedźna na zawodach powiatowych.Panie z bardzo liczną grupą piątoklasistek zajęły miejsce drugie i myślę, że za rok będzie już tylko lepiej.Wszystkim uczestnikom zawodów należą się wielkie podziękowania i brawa za piękne reprezentowanienaszej szkoły. A ci którzy mają ochotę rozwijać swoje umiejętności z piłki ręcznej zapraszamy na halę w Gilowicach we wtorki od 15.00 do 16.30.
Konkurs Matematyczny Kalendarz Adwentowy
Zapraszamy do konkursu uczniów klas I-III Matematyczny kalendarz adwentowy
Regulamin konkursu: Regulamin_Konkursu_Matematyczny_Kalendarz_Adwentowy.pdf
Zbiórka na rzecz Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "Przystań" w Pszczynie
UCZEŃ ZSP MIEDŹNA W KADRZE ŚLĄSKA
Szymon Wujek, uczeń klasy szóstej, na co dzień trenujący w Akademii BVB Łukasza Piszczka w Goczałkowicach został powołany przez Śląski Związek Piłki Nożnej do reprezentacji Śląska rocznika U13.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych oraz wytrwałości w treningach👏
27 LISTOPADA – ZABAWA ANDRZEJKOWA
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji, to czas czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. My również chcieliśmy zajrzeć w przyszłość, sprawdzić, co los nam przyniesie. Zebraliśmy się więc, by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Zajrzeliśmy do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, na ile prezentów można liczyć od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. przyszły zawód ). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość.Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły nam one wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Magiczne popołudnie wróżb i czarów bardzo podobało się nam wszystkim, szczególnie, że tradycyjnie odbyły się przy dźwiękach szkolnej dyskoteki.
Dzień Pluszowego Misia
Tegoroczne spotkanie w bibliotece z okazji Dnia Pluszowego Misia czytelnicy spędzili na
zajęciach rytmicznych z Kubusiem Puchatkiem i zabawie pt. Stary niedźwiedź mocno śpi, i
sprawiło im to wiele radości. Literackie misie zaprezentowane na wystawie przypomniały
czytelnikom ich przygody. Dowiedzieli się również kilka ciekawostek z życia niedźwiedzia
brunatnego.3
Regionalne potyczki
W dniu 27 listopada nasi uczniowie klas piątych mieli możliwość uczestniczyć w
Gminnym Konkursie Regionalnym pt. „Znom, wiym, przaja” organizowanym
przez Gminną Bibliotekę Publiczną z/o w Grzawie.
Drużyna z naszej szkoły w osobach: Jakub Olejarczyk, Jakub Bartas oraz Karol
Komraus reprezentowali naszą szkołę. Pozostali uczniowie mieli możliwość
bycia obserwatorami tej niezwykłej lekcji regionalizmu.
Konkurs był bardzo ciekawy pod względem organizacyjnym. Poszczególne
konkurencje stanowiły dobrą zabawę dla wszystkich uczestników.
Jednak i rywalizacji nie zabrakło!
Mamy wspaniałych znawców swojego regionu, co zaowocowało I miejscem w
w/w konkursie. Wielkie brawa i gratulacje dla chłopców!!!Magdalena Grycz - Mocko
2
Konkurs Cyber Sigma
Zachęcamy uczniów klas IV-VI do uczestnictwa w konkursie organizowanym przez Bank Spółdzielczy w Miedźnej. Szczegóły na plakatach wywieszonych w szkole- wystarczy zeskanować kod qr :-) oraz na stronie internetowej Banku Spółdzielczego: Cyber Sigma
Święty Mikołaj czeka na wszystkich :)
Gwarowe zmagania
W tegorocznym XXXI Turnieju Recytatorskim w konkursie gwarowym nasi reprezentanci zajęli zaszczytne miejsca. Konkurs odbył się 20 listopada 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury.
III miejsce zajął uczeń klasy Vb Antoni Ryguła, natomiast
I miejsce przypadło Karolowi Komraus z klasy Va, który recytował gawędę śląską własnego autorstwa.
Celem tej części konkursu było krzewienie gwary śląskiej z uwzględnieniem dbałości o kulturę i estetykę „śląskiej godki”.Wielkie podziękowania ślemy dla Pana Adama Radosza instruktora teatralnego za szereg wskazówek jakie udzielił uczestnikom w ramach warsztatów.Społeczność szkolna gratuluje zwycięzcom i życzy dalszych sukcesów.
Magdalena Grycz – Mocko
II Gminny Konkurs o Cyberbezpieczeństwie
18 listopada w naszej szkole już po raz drugi odbył się Gminny Konkurs o Cyberbezpieczeństwie. W konkursie udział wzięli uczniowie klas szóstych ze szkół podstawowych naszej gminy. Zadaniem uczestników było wykazanie się wiedzą na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, znajomością pojęć związanych z cyberbezpieczeństwem oraz zasadami bezpieczeństwa w sieci. Konkurs został zorganizowany we współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Miedźnej, który ufundował nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla wszystkich uczestników.
W tegorocznej edycji najwyższe lokaty uzyskali:
I miejsce: Eryk ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górze
II miejsce: Kornel ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku
III miejsce: Maciej ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu👏
Wiemy, co jemy!
WIEMY CO JEMY – pod takim hasłem obchodzono w naszej szkole dzień zdrowego
odżywiania. Termin wybrano nieprzypadkowo – wszak w listopadzie obchodzony jest
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie
zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych,
spożywania regularnie posiłków, jak również informowanie o konsekwencjach złej diety.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował akcję prozdrowotną: na korytarzu szkolnym
teorię w formie plakatów i gazetek, w ramach części praktycznej przygotowano zdrowe
przekąski: szaszłyki owocowe i lody z owocami. Serwowano również kompot.
Można było przekonać się, że kolorowe owocowe przekąski są łatwe do wykonania i można
je podać na różne okazje np. urodziny, andrzejki, sylwestrową zabawę, itp.
A więc do dzieła! Jedzenie nie musi być nudne! Wystarczy tylko pomysł i trochę chęci.
Dzień zdrowego odżywiania celebrowano również w klasach. Dla pierwszoklasistów ten
dzień stal się inspiracją do twórczego działania. Z werwą i radością przygotowali pyszne i
zdrowe sałatki owocowe. W ten sposób teoretyzowanie o zdrowiu zmienili w praktyczne
witaminizujące działanie. W innych klasach odbyły się pogadanki, projektowano talerze
śniadaniowe z motywami warzyw i owoców, nie zabrakło również gier, zabaw i quizów.
Zapraszamy do fotorelacji!!!8
Sukcesy sportowe naszych uczennic
Jagoda Włodarska uczennica klasy czwartej, zajęła pierwsze miejsce na XI zawodach pływackich o Ciupagę Ondraszka w Bielsku-Białej, w pływaniu na dystansie 50 m stylem klasycznym, osiągając wynik 44.84.
Milena Wojtas uczennica klasy czwartej, zdobyła I miejsce i złoty medal w akrobatyce powietrznej na kole, w kategorii Semi-pro Junior I, w międzynarodowych zawodach POLE & AERIAL ART w Budapeszcie na Węgrzech.
Gratulujemy Jagodzie i Milenie i życzmy dalszych osiągnięć.
Narodowe Święto Niepodległości
8 listopada 2024 roku w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę
niepodległości. Z tej okazji odbyła się akademia według poetycko-muzycznego scenariusza pt.
Wstań, Polsko moja!, w którą zaangażowali się uczniowie klasy ósmej i piątej. Uczniowie i grono
pedagogiczne wysłuchali znanych i lubianych pieśni patriotycznych oraz poznali artystyczną wizję
odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ważne daty związane ze Świętem Niepodległości:
11 listopada 1918r. – Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone na pamiątkę przekazania
władzy nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną. Koniec I wojny
światowej. Jest to data symboliczna, ponieważ w ciągu następnych czterech lat Polscy zostali zmuszeni do
walki o granice i niepodległość.
16 lipca 1922r. odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską przez
symboliczne przejęcie ziemi śląskiej przez rząd II Rzeczpospolitej. Podpisano wówczas Akt Objęcia
Górnego Śląska przez Polskę.
Zatem, Górny Śląsk czekał na połączenie się z Polską cztery lata, które zostały poprzedzone
czynem zbrojnym, czyli trzema powstaniami śląskimi w 1919-1920-1921 roku.2
Opieka nad Mogiłą Więźniów Oświęcimskich
31 października uczniowie klasy szóstej i ósmej pracowali na cmentarzu przy Kościele św. Klemensa w Miedźnej,przygotowując Mogiłę Więźniów Oświęcimskich do Uroczystości Wszystkich Świętych.
Poznajmy się. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasi czytelnicy wyruszyli w podróż po świecie swoich talentów, skarbów, marzeń. Inspiracją była książka Martyny Brody pt. Jesteś kim wyjątkowym. Czytane teksty ułatwiły czytelnikom wzmocnić poczucie pewności siebie, dostrzec najważniejsze wartości w życiu, dotrzeć do spraw, uczuć, emocji, które czasami trudno wyrazić.
3
Tydzień Uczniowskiej Supermocy dzień V
W ramach Tygodnia SuperMocy Samorząd Uczniowski obdarował naszą społeczność szkolną motywacyjnymi hasłami.🤗Każdy uczeń i nauczyciel otrzymał wspierające przesłanie, które skłaniało do refleksji nad własnymi celami oraz marzeniami. 🌅Ale to nie wszystko! Uczniowie klas młodszych wykonali kamienie SUPERMOCY, które okazały się prawdziwymi dziełami sztuki.🖌️🎨🖼️
1
Upamiętnienie Wojciecha Korfantego 25 października 2024 w Katowicach
25 października 1918 r. Wojciech Korfanty, działacz polski na Śląsku, wygłosił w Reichstagu, czyli
w niemieckim parlamencie, swoje ostatnie przemówienie, w którym zażądał zjednoczenia wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska z resztą odradzającego się państwa i dostępu Polski do morza. W 106. rocznicę tej słynnej mowy Wojciecha Korfantego, 25 października 2024 r. na cmentarzu parafialnym w Katowicach, przy ul. Francuskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. W trakcie uroczystości oznaczono grób dyktatora III powstania śląskiego plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”.Po uroczystości na cmentarzu uczestnicy oraz delegacje społeczności szkolnych udali się pod pomnik Wojciecha Korfantego znajdujący się na placu Sejmu Śląskiego, gdzie nastąpiła prezentacja ponad dwudziestu pocztów sztandarowych szkół noszących imię Wojciecha Korfantego, jak również powstańców oraz powstań śląskich z województw: śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego.
W uroczystości zorganizowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, młodzież klas mundurowych oraz zaproszeni goście. Uroczystość uświetniła kompania honorowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W tym pięknym wydarzeniu wziął udział poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej wraz z opiekunami.
Archiwum Aktualności