Ostatni dzień półkolonii rozpoczęliśmy od spotkania z przedstawicielami sanepidu. Była to doskonała okazja, by dzieci przypomniały sobie o zasadach bezpieczeństwa w czasie ferii. Gra ruchowa, którą przygotowały prowadzące toświetny sposób na przyswajanie wiedzy w zabawny i angażujący sposób. Po śniadaniu udaliśmy się do pizzerii Mateo w Brzeszczach, gdzie odbyły się warsztaty robienia pizzy. Dzieci mogły się nie tylko dobrze bawić, ale i nauczyć czegoś nowego. Miały sporo frajdy tworząc swoje własne pizze. Po wspólnych zabawach na sali zabaw wróciliśmy do szkoły, by podsumować spędzony czas na półkoloniach. Końcówka dnia upłynęła nam na zabawach zespołowych, przy których świetnie się bawiliśmy.
Aktualności szkolne
Zakończenie półkolonii
- 1
Dzień IV
Dzisiejszego dnia czekała na nas świetna zabawa. Po śniadaniu i porannej zabawie udaliśmy się do sali zabaw Family Fun, gdzie mogliśmy szaleć do woli korzystając z atrakcji. Następnie udaliśmy się do kręgielni Hula Kula, gdzie walczyliśmy o najwyższą ilość punktów. Po powrocie do szkoły czekały na nas zabawy z klockami Lego.
1
Dzień III
Dziś spędziliśmy cały dzień w Pszczynie, po śniadaniu wyruszyliśmy do PCKulu na seans filmowy. „Mufasa” wzruszył nas do łez, a przywołane obrazy dżungli i sawanny nasyciły nasze oczy. Potem udaliśmy się do Stajni Książęcych na wystawę zatytułowaną „W blasku"- kolekcja opakowań z zapałek bardzo nam się podobała, naszą wyobraźnię pobudziły rzeźby z zapałek. Na warsztatach udało nam się wykonać piękne wyklejanki z naszymi znakami zodiaku. Po powrocie do szkoły nastąpiła wspólna zabawa i czas relaksu.
9
Dzień II:
W szkole nie ma nudy! Dzisiejszy dzień spędzaliśmy w naszej szkole. O poranku przygotowaliśmy plakaty naszej grupy, jeden chłopcy a drugi dziewczyny. Potem projektowaliśmy makiety z użyciem klocków grawitacyjnych. Kolejnym punktem programu dzisiejszego dnia było spotkanie z przedstawicielami banku- warsztaty „Jak powstały pieniądze ?” oraz zabawa z Żyrafą Lokatką. Chwilę później wyruszyliśmy na spacer i wizytę w GBP w Grzawie, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych „Mały śląski kucharz” podczas których nauczyliśmy się przygotowywać domowy makaron i śląskie kluski. Po pysznym obiedzie rozpoczęliśmy rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej. Dzisiejszy dzień obfitował w atrakcje. To prawda w szkole nie może być nudno!
14
Półkolonie 2025
Dzień I
Dziś odwiedziliśmy centrum edukacyjne światła i koloru - Funzeum w Gliwicach. Zobaczyliśmy wszystkie kolory tęczy oraz magię światła. Po zwiedzaniu wystawy czekała nas wspólna zabawa w dziecięcej sali zabaw. Pierwszy dzień uważamy za udany!
8
MEDALISTKI Z ZSP MIEDŹNA
Uczennice czwartej klasy naszej szkoły systematycznie trenują w klubach sportowych i osiągają bardzo duże sukcesy w jakże odmiennych dyscyplinach. Milena Wojtas trenuje Aerial Hoop (koło cyrkowe) w APPA – Studio Akrobatyki Powietrznej Anny Polak z Bielska-Białej, natomiast Jagoda Włodarska pływa w MUKS Gilus Gilowice.
Systematyczna praca, zaangażowanie, wytrwałość i sporo wyrzeczeń zawodniczek i rodziców przekłada się na liczne sukcesy w zawodach na różnym szczeblu, od lokalnych imprez po międzynarodowe zawody. Poniżej przedstawiamy osiągnięcia dziewczyn z sezonu 2024/25.
i trzymamy kciuki za wytrwałość.Milena:
- I miejsce w kat. semi-pro junior I w międzynarodowych zawodach POLE & AERIAL ART w Budapeszcie na Węgrzech
- Mikołajkowe zawody klubowe APPA: II miejsce kat. PRO – solo i III miejsce kat. PRO - duet
- II miejsce kat. PRO (duet wraz z koleżanką z klubu) ogólnopolski Turniej Akrobatyki Powietrznej w Łapczycy
- Pucharze świata Pole and Aerial World Cup Bolonia we Włoszech: III miejsce kat. Rookies U.14 i III miejsce duet Rising Stars U.14 duet
Jagoda:
- Mistrzostwa Śląska,miejsce 2, stylem klasycznym 100 m
- Mistrzostwa Śląska, miejsce 2, stylem klasycznym 50 m
- Zabrzański Miting pływacki, miejsce 2, stylem klasycznym 50m
- Zawody o Ciupagę Ondraszka, miejsce 1, stylem klasycznym 50m.
- Międzynarodowe Zawody Andrychów, miejsce 3, stylem klasycznym 100m.
- Płyniemy po zdrowie Bielska-Biała, miejsce 1, stylem klasycznym 50m.
- Międzynarodowe Zawody w Cieszynie, miejsce 3, stylem klasycznym 25m.
- Puchar Silesia 2024, miejsce 2, stylem klasycznym 100m.
GMINNE ZAWODY SIATKÓWKI
10 lutego męska reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Gminnych Zawodach Siatkówki. Liczne nieobecności spowodowane chorobami już na etapie kompletowania drużyny powodowały spore skoki ciśnienia. Apogeum emocji zespół osiągnął w meczu o drugie miejsce. Niestety przeciwnik okazał się minimalnie lepszy,a nasi panowie ulegli dopiero w tie breaku 13:15 zajmując ostatecznie trzecią lokatę.
Za reprezentowanie szkoły i pracę należą się wielkie brawa dla wszystkich reprezentantów: LOTAWIEC MIŁOSZ, WYROBA DAWID, CHROBOK PAWEŁ, FOLEK MATEUSZ, SOSNA BARTŁOMIEJ, BŁAŻEJ ŚMIEJA, RYGUŁA BŁAŻEJ, ARTUR NYCZ.
Programowanie z LEGO
Nasza szkoła realizuje projekt „MASZ TĘ MOC – edukacja włączająca w szkołach Gminy Miedźna”. Dzieci na zajęciach dodatkowych miały okazję programować za pomocą klocków LEGO. Zestaw SPIKE Essential zachęca uczniów do pracy zespołowej i wykształcania nowych umiejętności.
1
Spotkanie z Wicewojewodą Śląskim
13 lutego uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Wicewojewodą Śląskim Michałem Kopańskim, który przybliżył uczniom zasady pracy samorządowej na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Odpowiadał na pytania dotyczące pracy oraz obowiązków, które na nim spoczywają. Spotkanie było niezwykłą lekcja wiedzy o społeczeństwie z elementami doradztwa zawodowego.
Scenki dramowe w klasie 6
Klasa 6 już po raz kolejny na języku polskim prezentowała scenki dramowe. Tym razem była to historia Grześka w czasie wakacji we Francji. Przy okazji dramy poćwiczyliśmy francuskie „merci”. Każda grupa starała się wypaść bardzo dobrze, a zabawa była dla Nas nauką !
4
Dzień naleśnika
Proste danie, które można zjeść na śniadanie, obiad i kolację, na słodko i na słono, to oczywiście naleśniki. Zainspirowani, niedawno obchodzonym 2 lutego, Światowym Dniem Naleśnika, w dniu dzisiejszym daliśmy sobie prawo do konsumpcji tych pyszności bez ograniczeń. O tym, że naleśniki są bardzo smaczną przekąską świadczyło duże zainteresowanie ich degustacją. Oczywiście nic nie udałoby się bez pomocy rodziców, którzy wsparli nas swoją pomocą w organizacji tego dnia.
8
Pierwsza Pomoc Przedmedyczna
Życie to największa wartość. Wiedzą o tym najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Bywa jednak, że czasem musimy o nie zawalczyć, a nawet ratować. By to jednak czynić skutecznie, trzeba mieć na ten temat ugruntowaną wiedzę, popartą praktycznymi ćwiczeniami i tutaj z pomocą wkraczają specjaliści- ratownicy medyczni, którzy dnia 3 lutego odwiedzili naszą szkołę, by nauczyć praktycznych zachowań i podstaw udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej uczniów klas I-III. Serdecznie dziękujemy!
1
Dzień Babci i Dziadka
Dnia 31 stycznia 2025r. z okazji Dnia Babci i Dziadka gościliśmy w naszej szkole wyjątkowych gości- kochane Babcie oraz drogich Dziadków uczniów klas młodszych. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego z okazji ich święta uczniowie przygotowali dla nich występ pełen wzruszeń i miłych słów. Na zakończenie wybrzmiało uroczyste "Sto lat" dla przybyłych gości, a dzieci wręczyły Dziadkom przygotowane prezenty!
2
Miedźniańskie talenty.
Zachęcamy wszystkich uczniów do zaprezentowania swoich talentów :-)
Masz tę moc!
Dzień dobry :) Przedstawiamy prace z klocków lego wykonane podczas zajęć z projektu „ Masz tę moc”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
DZIEWCZYNY TRZECIĄ DRUŻYNĄ W POWIECIE PSZCZYŃSKIM
Drużyna dziewcząt z klas 7-8 po wygraniu zawodów gminnych, 22 stycznia udała się do Suszca, by tam walczyć o miano najlepszej ekipy w powiecie pszczyńskim. Również tym razem po zaciętychbojach panie znalazły się w strefie medalowej. O ile zwycięzcy zawodów byli poza zasięgiem wszystkich ekip, to druga drużyna absolutnie do pokonania. Niestety braku koncentracji i straty dwóch bramek w ciągu 2 minut nie udało się już odrobić. Mecz o trzecie miejsce z gospodarzami był chyba najbardziej zaciętym i obfitującym w faule spotkaniem, z którego ZSP Miedźna wyszła z tarczą i właśnie zwycięstwa w takich meczach najbardziej cieszą i budują team spirit. Wszystkim dziewczynom należą się wielkie podziękowania i brawa za wysiłek włożony na boisku i poza nim. Szkołę i gminę reprezentowały: BLANKA MULLER, ZUZA WRÓBEL, NADIA SZAFRON, KINGA BLACHA, ALEKSANDRA TAN, PAULINA LOTAWIEC, MALWINA WYGRABEK, MAZUR KASIA, NATALIA WOJCIECH, MILENA STALMACH, WITOŚ AMELIA.
Obchody 80. rocznicy Marszu Śmierci
W dniu 17 stycznia 2025 roku nasza szkoła uroczyście obchodziła 80. rocznicę Marszu Śmierci. Nasi uczniowie przypomnieli historyczne okoliczności morderczego marszu więźniów KL Auschwitz-Birkenau z Oświęcimia do Wodzisława Śląskiego oraz zaprezentowali poezję obozową. Na spotkaniu pełnego zadumy i wzruszeń byli obecni goście m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz grupa piechurów, którzy co roku idą trasą którą maszerowali więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau. Następnie uczniowie szkoły wraz z gośćmi udali się na grób więźniów na pobliski cmentarz parafialny. Przy mogile więźniów Wicewojewoda Śląski Michał Kopański, Starosta Pszczyński Grzegorz Wanot, Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka, Przewodniczący Rady Gminy Miedźna Michał Przewoźnik, poczty sztandarowe szkół naszej gminy, w ciszy i zadumie uczcili pamięć o ofiarach marszu. Zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Ksiądz Ambroży Kucz i dr Sławomir Pastuszka przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej wspólnie modlili się za ofiary marszu. Po zakończeniu uroczystościach na cmentarzu, uczniowie klasy 8 wraz z piechurami wyruszyli na trasę w kierunku Pszczyny do Ćwiklic, aby w ten sposób uczcić pamięć o męczennikach oświęcimskich. Notka historyczna na temat Marszu śmierciMarsz Śmierci, czyli marsz więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, który odbywał się na 63-kilometrowej trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Wśród więźniów byli mężczyźni, kobiety i dzieci. Głównym powodem ewakuacji obozu koncentracyjnego było zbliżanie się Armii Czerwonej. Więźniowie, skrajnie wyczerpani pobytem w obozie i morderczą pracą, byli pędzeni przez Niemców w głąb III Rzeszy, gdzie mieli nadal służyć jako darmowa siła robocza.Niemcy ewakuację obozu rozpoczęli 17 stycznia 1945 roku, kiedy w mroźną i śnieżną zimę pognali około 56 000 więźniów. Trasa przemarszu wiodła z Oświęcimia, przez miejscowości ziemi pszczyńskiej między innymi przez Miedźną do Wodzisława Śląskiego. W Wodzisławiu na stacji kolejowej, więźniów ładowano do otwartych wagonów węglowych i w warunkach mrozu na zewnątrz oraz ścisku wewnątrz przetransportowano w głąb Rzeszy w kierunku Moraw i Austrii, do znajdujących się tam obozów koncentracyjnych. W wyniku mrozu, marszu, transportu kolejowego oraz egzekucji i brutalności hitlerowców, w czasie marszu zginęło około 9 000 więźniów.Na cmentarzu parafialnym w Miedźnej, w jego najdalszym, wschodnim skrawku, pod ogrodzeniem, znajduje się zbiorowa mogiła, w której spoczęły 42 osoby różnej narodowości, płci i wieku, zmarłe z wycieńczenia lub zastrzelone podczas próby ucieczki w czasie marszu. Byli to więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, którzy pod eskortą niemieckich esesmanów przeszli w dniach 18 i 19 stycznia 1945 roku przez te okolice, kierując się od strony Brzeszcz, przez most na Wiśle, idąc w morderczym marszu dalej do Wodzisława Śląskiego. Po przejściu kolumny więźniów, mieszkańcy Miedźnej zebrali leżące wzdłuż szosy zwłoki, a następnie na furmankach przywieźli je na cmentarz, gdzie spoczęły we wspólnym grobie. Po latach Muzeum Oświęcimskie stwierdziło, że większość tych ofiar to Żydzi z Holandii, Węgier i Polski. Jeden z zamordowanych był powstańcem warszawskim. Marsz PamięciOd 2012 roku grupa piechurów pokonuje trasę zbliżoną do tej, jaką musiało pokonać blisko 56 tysięcy więźniów z obozu KL Auschwitz, czyli z Oświęcimia do Wodzisława Śląskiego. Marsz Pamięci jest symboliczną podróżą przez historię oraz hołdem złożonym dla ludzi i wydarzeń. Co roku grupa piechurów po pierwszym dniu marszu nocuje w nasze szkole.
PANOWIE Z ZSP MIEDŹNA CZWARTĄ DRUŻYNĄ W POWIECIE PSZCZYŃSKIM
17 stycznia reprezentacja chłopaków z naszej szkoły wzięła udział z powiatowych zawodach piłkiręcznej klas 4-6 które odbyły się w Pawłowicach.Mimo sporych problemów kadrowych spowodowanych chorobami i kontuzją kluczowych zawodników,sporymi kontrowersjami w sędziowaniu, niekorzystnym wylosowaniu kolejności spotkań nasi panowiepokazali ducha walki i zajęli przyzwoitą czwartą lokatę spośród wszystkich szkół w powieciepszczyńskim.Na pocieszenie zostaje fakt, że jako jedyni wygraliśmy z drużyną która zajęła pierwsze miejsce i tylkojedna bramka dzieliła nas od finału i gry o pierwsze miejsce.Wszystkim należą się wielkie podziękowania i brawa za sportową rywalizację, pracę włożoną nadodatkowych zajęciach i reprezentowanie szkoły.Reprezentanci: DAWID PASTUSZKA, JANEK JANOSZ, SZYMON WUJEK, WIKTOR PAINTA,BARTOSZ WOJCIECH, TYMOTEUSZ FARUGA, KACPER SZAFRON, KAMIL WITOSZEK.TOBIASZ NIEZGODA.
Wreszcie zima!
Nareszcie przyszła zima, długo przez wszystkich wyczekiwana. Klasa 3b i 1a jedną z lekcji spędziła na pokrytym śniegiem boisku. Można było biegać, jeździć na sankach, rzucać śnieżkami, zostawiać ślady na śniegu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z lekcji w takiej formie.
Żywa lekcja historii
W dniu 13 stycznia 2025r. w naszej szkole dla klas 1-8 odbyła się rekonstrukcja historyczna pt. „ Wojny polsko-szwedzkie w XVII wieku”. Rekonstruktor rycerz Damian, przekazał uczniom podstawowe fakty historyczne odnoszące się do tematu oraz zaprezentował historyczne uzbrojenie żołnierza szwedzkiego – pikiniera i muszkietera oraz polskiego husarza. W uzbrojeniu z epoki prezentowali się nasi uczniowie. W pokazie nie brakło również oprócz solidnej wiedzy, dużej dawki humoru prowadzącego i występujących uczniów.
Archiwum Aktualności