W dniach 27- 28 grudnia 2024 roku oraz 3 stycznia 2025 rokuzaangażowaliśmy się w kolędowanie misyjne na rzecz samego sercaAfryki – Demokratycznej Republiki Konga. Akcja niesie nie tylkoprzesłanie świątecznej radości, ale również realną pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. W tę charytatywną inicjatywę z wielkim zapałem włączyli się uczniowie naszej szkoły wraz z katechetką, nauczycielami oraz rodzicami. Staraliśmy się dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców Miedźnej oraz Grzawy. Wszędzie zostaliśmy przyjęciz prawdziwą radością i serdecznością - czuliśmy się więc oczekiwani.Gorąco dziękujemy za uwrażliwianie serc na potrzeby najmniejszych tego świata. Pamiętajmy, że to, co dajemy innym –zawsze do nas wraca, być może w innej postaci, w innym czasie, w innych sytuacjach, ale wraca.
Aktualności szkolne
KOLĘDNICY MISYJNI DZIECIOM W DEMOKRATYCZNEJ REPUBLICE KONGA
- 2
Zmiana adresu poczty elektronicznej
PÓŁKOLONIE ZIMOWE 2025
Szkolne kolędowanie
Dzień 20 grudnia okazał się być pełen magii i radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Świąteczną atmosferę poczuliśmy podczas wspólnego kolędowania oraz w czasie klasowych wigilijek.
7
Akcja przedświąteczna
W ramach akcji przedświątecznej, w naszej szkole została zorganizowana zbiórka słodyczy dla podopiecznych z Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań” w Pszczynie.Dzięki ofiarności społeczności szkolnej udało się przygotować kilka paczek ze słodyczami bądź drobnymi upominkami. Na zaproszenie dyrekcji domu dziecka opiekunowie SU dostarczyli przygotowane dary. Zostali bardzo ciepło przyjęci przez wychowanków i wychowawców. W ich imieniu serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane serce ♥️.
Mała książka- wielki człowiek
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest skierowana do dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z elementów kampanii są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej i stawiają swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zapraszamy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Nasza szkoła przystąpiła do opisanego projektu. Uczniowie klas pierwszych odwiedzili bibliotekę szkolną, zostali włączeni w poczet czytelników. Na początku spotkania czytelnicy wysłuchali opowiadania Muuro Leaf Czytanie jest super. Zapoznali się z regulaminem i zasadami wypożyczeni. Czytelnicy wybrali dla siebie książkę i dostali pamiątkowe zakładki.
Na zakończenie spotkania czytelnicy otrzymali "Wyprawkę Czytelniczą" w ramach kampanii Instytutu Książki a finansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład każdej Wyprawki wchodzi:
- „Wnuczka antykwariusza” – książka autorstwa Justyny Bednarek, z ilustracjami Emilii Dziubak
- „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – poradnik dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek dla pierwszoklasistów.
Miłej lektury i do zobaczenia w bibliotece!!!
Joanna Gorecka
1
Gminne Zawody Piłki Ręcznej
12 grudnia na hali w Gilowicach odbyły się kolejne Gminne Zawody Piłki Ręcznej. Tym razem do rywalizacji stanęły klasy starsze 7-8. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa dziewcząt, które podobnie jak w latach poprzednich wygrały wszystkie mecze.Czekamy z niecierpliwością na kolejny etap rozgrywek i powrót Oli do składu.Szkołę reprezentowały: Blanka Muller, Lotawiec Paulina, Wojciech Natalia, Malwina Wygrabek, Amelia Witoś, Mazur Kasia, Stalmach Milena, Zuzanna Wróbel, Blacha Kinga, Szafron Nadia oraz Patrycja Klimala.Wszystkim reprezentantkom należą się ogromne brawa oraz życzymy kolejnych sukcesów.
Klasowy Konkurs Pięknego Czytania
12 grudnia odbył się w klasie 3b „Konkurs Pięknego Czytania”, który miał na celu promować czytelnictwo i kształtować u dzieci umiejętność pięknego czytania. Tekstem konkursowym był rozdział „Jak obchodzimy w Bullerbyn gwiazdkę” z obowiązującej w klasie III lektury „Dzieci z Bullerbyn”. Jury w składzie pani vice dyrektor Barbary Chmiel Galoch oraz polonistki p. Stanisławy Nycz wybrało „Mistrza Pięknego Czytania”. I miejsce zdobyła Małgorzata Brandys,II miejsce zdobył Joachim Adamczyk,III miejsce zdobyła Iga Witoszek.Jury także wyróżniło Igę Pękałę i Aleksandra Śmieję. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Niech czytanie będzie zawsze dla Was nie tylko źródłem wiedzy, ale także przyjemnością i inspiracją do wielkich marzeń!
3
Wizyta misjonarza
W dniu 6 grudnia w naszej naszej szkole gościliśmy nie tylko świętego Mikołaja. W tym dniu odwiedził nas również ojciec misjonarz ksiądz Jerzy Wilk z zakonu Kamilianów, który pracował na misjach na Madagaskarze i chciał się z nami podzielić swoim doświadczeniem w pracy z mieszkańcami wyspy. Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki i niestety często postrzegany jedynie przez pryzmat malowniczych plaż, unikatowej fauny i flory i gościnności Malgaszów. Niemniej jednak sytuacja na wyspie jest dramatyczna i zatrważająca, w tym ogromną cenę ponoszą dzieci. Nasila się problem niedożywienia i zagrażających życiu chorób. Trudna sytuacja finansowa rodziców przekłada się także na ich edukację. Ponad połowa małych Malgaszów – mieszkańców wyspy nie uczęszcza do szkoły. To tylko niektóre fakty z życia mieszkańców Madagaskaru, o których opowiedział nam dzisiaj ojciec Wilk.Podczas prelekcji oglądaliśmy film i dowiedzieliśmy się na co najczęściej przeznaczane są pieniądze z kolędy misyjnej – budowę szpitali, szkół, przedszkoli, domów parafialnych, kościołów, studni itp. Spotkanie pozwoliło uświadomić nam, że mamy za co dziękować naszym rodzicom, wychowawcom, nauczycielom oraz całej społeczności lokalnej, że mamy możliwość nauki, że mamy miejsce, gdzie możemy to czynić i nie musimy się martwić o to, czy mamy co jeść. Dla wszystkich była to bardzo interesująca i niezwykła lekcja nie tylko geografii, kultury ale przede wszystkim człowieczeństwa, za co ojcu Jerzemu serdecznie dziękujemy.
Mikołajki
Myślicie, że dawniej święty Mikołaj był starszym panem z brzuszkiem i siwą brodą, ubranym w czerwony strój? Nic bardziej mylnego. Praktyka ta ma swój początek w średniowiecznej historii życia biskupa Mikołaja z Miry, który wręczał dzieciom prezenty, nie zapominając jednocześnie o innych potrzebujących, którym nie wiedzie się zbyt dobrze. Czynił on dobro bez rozgłosu i nie potrzebował oklasków. 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.Oczywiście Mikołaj nie zapomniał o uczniach naszej szkoły i tego dnia do nas przybył. Od razu przystąpił do swojego zadania – obdarzył wszystkich miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Z racji sędziwego wieku w noszeniu prezentów oprócz miłych Pań Mikołajek pomagał mu nawet Grinch, który podobno nie lubi świątecznych tradycji. Po czym pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!
SUKCES SZCZYPIORNISTÓW Z ZSP MIEDŹNA
5 grudnia w hali sportowej w Gilowicach zostały zorganizowane Gminne Zawody w Piłce Ręcznej dziewcząt i chłopców klas 4 – 6, w których reprezentanci naszej szkoły odnieśli spory sukces.Panowie mimo okrojonego składu z powodu chorób i kontuzji i tylko z jednym zawodnikiem rezerwowym, zajęli doskonałe pierwsze miejsce i będą reprezentować Gminę Miedźna na zawodach powiatowych.Panie z bardzo liczną grupą piątoklasistek zajęły miejsce drugie i myślę, że za rok będzie już tylko lepiej.Wszystkim uczestnikom zawodów należą się wielkie podziękowania i brawa za piękne reprezentowanienaszej szkoły. A ci którzy mają ochotę rozwijać swoje umiejętności z piłki ręcznej zapraszamy na halę w Gilowicach we wtorki od 15.00 do 16.30.
Konkurs Matematyczny Kalendarz Adwentowy
Zapraszamy do konkursu uczniów klas I-III Matematyczny kalendarz adwentowy
Regulamin konkursu: Regulamin_Konkursu_Matematyczny_Kalendarz_Adwentowy.pdf
Zbiórka na rzecz Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "Przystań" w Pszczynie
UCZEŃ ZSP MIEDŹNA W KADRZE ŚLĄSKA
Szymon Wujek, uczeń klasy szóstej, na co dzień trenujący w Akademii BVB Łukasza Piszczka w Goczałkowicach został powołany przez Śląski Związek Piłki Nożnej do reprezentacji Śląska rocznika U13.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych oraz wytrwałości w treningach👏
27 LISTOPADA – ZABAWA ANDRZEJKOWA
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji, to czas czarów, wróżenia, przepowiadania, co przed nami. My również chcieliśmy zajrzeć w przyszłość, sprawdzić, co los nam przyniesie. Zebraliśmy się więc, by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Zajrzeliśmy do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, na ile prezentów można liczyć od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. przyszły zawód ). Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość.Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły nam one wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Magiczne popołudnie wróżb i czarów bardzo podobało się nam wszystkim, szczególnie, że tradycyjnie odbyły się przy dźwiękach szkolnej dyskoteki.
Dzień Pluszowego Misia
Tegoroczne spotkanie w bibliotece z okazji Dnia Pluszowego Misia czytelnicy spędzili na
zajęciach rytmicznych z Kubusiem Puchatkiem i zabawie pt. Stary niedźwiedź mocno śpi, i
sprawiło im to wiele radości. Literackie misie zaprezentowane na wystawie przypomniały
czytelnikom ich przygody. Dowiedzieli się również kilka ciekawostek z życia niedźwiedzia
brunatnego.3
Regionalne potyczki
W dniu 27 listopada nasi uczniowie klas piątych mieli możliwość uczestniczyć w
Gminnym Konkursie Regionalnym pt. „Znom, wiym, przaja” organizowanym
przez Gminną Bibliotekę Publiczną z/o w Grzawie.
Drużyna z naszej szkoły w osobach: Jakub Olejarczyk, Jakub Bartas oraz Karol
Komraus reprezentowali naszą szkołę. Pozostali uczniowie mieli możliwość
bycia obserwatorami tej niezwykłej lekcji regionalizmu.
Konkurs był bardzo ciekawy pod względem organizacyjnym. Poszczególne
konkurencje stanowiły dobrą zabawę dla wszystkich uczestników.
Jednak i rywalizacji nie zabrakło!
Mamy wspaniałych znawców swojego regionu, co zaowocowało I miejscem w
w/w konkursie. Wielkie brawa i gratulacje dla chłopców!!!Magdalena Grycz - Mocko
2
Konkurs Cyber Sigma
Zachęcamy uczniów klas IV-VI do uczestnictwa w konkursie organizowanym przez Bank Spółdzielczy w Miedźnej. Szczegóły na plakatach wywieszonych w szkole- wystarczy zeskanować kod qr :-) oraz na stronie internetowej Banku Spółdzielczego: Cyber Sigma
Święty Mikołaj czeka na wszystkich :)
Gwarowe zmagania
W tegorocznym XXXI Turnieju Recytatorskim w konkursie gwarowym nasi reprezentanci zajęli zaszczytne miejsca. Konkurs odbył się 20 listopada 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury.
III miejsce zajął uczeń klasy Vb Antoni Ryguła, natomiast
I miejsce przypadło Karolowi Komraus z klasy Va, który recytował gawędę śląską własnego autorstwa.
Celem tej części konkursu było krzewienie gwary śląskiej z uwzględnieniem dbałości o kulturę i estetykę „śląskiej godki”.Wielkie podziękowania ślemy dla Pana Adama Radosza instruktora teatralnego za szereg wskazówek jakie udzielił uczestnikom w ramach warsztatów.Społeczność szkolna gratuluje zwycięzcom i życzy dalszych sukcesów.
Magdalena Grycz – Mocko
Archiwum Aktualności