• ZSP MIEDŹNA 3 W PÓŁFINALE WOJEWÓDZKIM PIŁKI RĘCZNEJ
          • ZSP MIEDŹNA 3 W PÓŁFINALE WOJEWÓDZKIM PIŁKI RĘCZNEJ

          •   Reprezentacja dziewczyn piłki ręcznej klas 7-8 po przejściu etapów, gminnego, powiatowego i rejonowego 22 kwietnia udała się na półfinały wojewódzkie do Chorzowa. Na hali MORiS`u z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej na którym grają zawodniczki z najwyższego szczebla rozgrywek Superligi Kobiet nasze uczennice zmierzyły się z rówieśniczkami z innych szkół, by ostatecznie uznać wyższość klubowych koleżanek z Chorzowa oraz z klas sportowych o profilu piłka ręczna z Tychów.

            W klasyfikacji ogólnej nasza drużyna znalazła się wśród 12 najlepszym drużyn w województwie śląskim.

                        Warto zaznaczyć, że dojście do półfinałów wojewódzkich jest największym sportowym sukcesem naszej szkoły. Do tej pory nasze drużyny zatrzymywały się na drugich miejscach zawodów rejonowych (2021 – tenis stołowy i 2017 piłka ręczna chłopców) Za piękną i niezapomnianą sportową przygodę, emocje, radość po zwycięstwach i smutek po  porażce wszystkim reprezentantkom należą się wielkie brawa.

            Szkołę, gminę, powiat i rejon reprezentowały: KAROLINA CZERNIK, ULCZAK FAUSTYNA, ALEKSANDRA TAN, MALWINA WYGRABEK, NATALIA WOJCIECH, KASIA MAZUR, MILENA STALMACH, NIKOLA KLENCZAR, ZOSIA RYSZKA, AMELIA WITOŚ, PAULINA LOTAWIEC

        • XXIV Przegląd Teatrów Dziecięcych
          • XXIV Przegląd Teatrów Dziecięcych

          • Dzisiaj, 17 kwietnia 2024r. naszą szkołę reprezentowała klasa 2b w XXIV Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "O Tort Baby Jagi". Dzieci zaprezentowały spektakl pod tytułem "Król Lew".

        • Żywe obrazy
          • Żywe obrazy

          • Trzecioklasiści w ramach podsumowania tematyki poświęconej sztuce, spotkali się z panią bibliotekarką, która zaprezentowała im przepiękne albumy dotyczące malarstwa. Uczniowie zachwyceni wybitnymi dziełami najsłynniejszych malarzy - Da Vinciego, Vermeera, Wyspiańskiego, Botticellego- postanowili wcielić się w postaci z obrazów. Przed Państwem galeria "Żywych obrazów" przygotowana przez uczniów klasy 3!

        •  Escape room na lekcjach  języka polskiego,                                    podsumowanie lektur Mikołajek i  Czerwone Krzesło w klasie IVa i IVb
          •  Escape room na lekcjach  języka polskiego,                                   podsumowanie lektur Mikołajek i  Czerwone Krzesło w klasie IVa i IVb

          •  W ramach podsumowania  naszych lektur uczniowie klas czwartych,  przenieśli się w świat przygód, do pokoju zagadek. Zajęcia prowadziła pani Renata Szweda, dyrektor Gminnej Biblioteki w Grzawie .

            Ważnym elementem gry było wprowadzenie uczestników w świat przygody. 

            Obserwując zaangażowanie uczestników, tempo pracy, to był strzał w dziesiątkę! Każda z grup chciała jak najszybciej wykonać zadanie,  a przy okazji kształtowała takie kompetencje jak analizowanie, wnioskowanie oraz współpracy w grupie. Dzieci mogły w ciekawy sposób utrwalać zdobytą wiedzę z poznanych książek.

            Dodatkowa aranżacja wnętrza pozwoliła  przenieść się w świat przygody. Różne gadżety i poukrywane zagadki dały dzieciom wiele frajdy.  To była niecodzienna lekcja powtórzeniowa i zachęta do czytania książek, co promowała pani Renia – gość specjalny na lekcjach j. polskiego w naszej szkole.

            Serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję biblioteczną pełną niespodzianek.

            Magdalena Grycz - Mocko

        • Żywa lekcja historii
          • Żywa lekcja historii

          • W dniu 04 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 4-8  naszej szkoły obejrzeli żywą lekcję historii pt. "Drogi do niepodległości”. Żywa lekcja historii dotyczyła powstania kościuszkowskiego, okresu napoleońskiego, powstania listopadowego, I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie mogli zobaczyć umundurowanie wojskowe z tego okresu. Spektakl przedstawiał elementy interaktywne między prowadzącym a widzami.  Została również przybliżona uczniom scena przybycia Józefa Piłsudskiego do Warszawy  i przekazania mu władzy wojskowej.

            Natomiast uczniowie klas 1-3 obejrzeli lekcję pt. „Średniowieczne rycerstwo”. Zobaczyli uzbrojenie rycerza i giermka oraz poznali podstawowe elementy średniowiecznej kultury rycerskiej.

        • Konkurs czytelniczy GBP "Mitologia słowiańska"
          • Konkurs czytelniczy GBP "Mitologia słowiańska"

          • Konkurs czytelniczy GBP w Grzawie Zuzia Wróbel i Kacper Witoszek, uczniowie klasy VI, wzięli udział w konkursie czytelniczym: "Mitologia słowiańska",zorganizowanym przez. Gminna Bibliotekę Publiczną, zajęli III miejsce. Gratulujemy sukcesu !

            S.Nycz

        • Spotkanie z czarodziejem baśni Hansem Christianem Andersenem
          • Spotkanie z czarodziejem baśni Hansem Christianem Andersenem

          • Z okazji urodzin baśniopisarza w sali gimnastycznej zgromadzili się czytelnicy młodszych klas, by obejrzeć przedstawienie na motywach baśni „Królowa Śniegu”. Uczniów kl.VI wcieli się w postacie Kaja i Gerdy, babci, Królowej Śniegu, renifera, rozbójniczki przekazując przesłanie baśni: żadne skarby tego świata nie zastąpią miłości, przyjaźni. Zapraszam do przeczytania innych baśni, które czekają na Was w bibliotece.

            Spotkanie było okazją do wręczenia i uhonorowania czytelników biorących udział w VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelnicza”. Laureatką – mistrzem czytania została Ewa Małecka z kl. III, wicemistrzem została Małgorzata Brandys z kl.IIb, II wicemistrzem zostały: Julia Pasamonik i Amelia Hałas z kl.IIa. Podziękowania skierowano również do Natalii Kocur za udział w szkolnym etapie. Gratuluję!!!

        • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          •     21marca obchodziliśmy także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. 21 marca, czyli dwudziestego pierwszego dnia trzeciego miesiąca. Ta data nie jest przypadkowa, a odnosi się do obecności TRZECIEGO chromosomu w DWUDZIESTEJ PIERWSZEJ parze chromosomów , które składają się z łańcuchów DNA. Ten 3 chromosom jest odpowiedzialny za występowanie wady genetycznej, jaką jest Zespół Downa. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21. Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie przez dzieci i nauczycieli dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

        • Powitanie wiosny
          • Powitanie wiosny

          • W dniu 21 marca powitaliśmy kalendarzową wiosnę.

            Choć ostatnio pogoda nas nie rozpieszczała - w myśl przysłowia „W marcu jak w garncu”, nie traciliśmy nadziei na piękne wiosenne słońce. Doczekaliśmy się – pogoda tego dnia była prawdziwie wiosenna.

            Program obchodów popularnego „Dnia wagarowicza”  został przygotowany przez Samorząd Uczniowski. 

            W odpowiedzi na konkurs ogłoszony kilka dni wcześniej,

             każda klasa zaangażowała się w pełni i z dozą dużej kreatywności, ozdobiła swoje sale lekcyjne w wiosenne akcenty.

            W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny cała społeczność szkoły wzięła udział w reportażu telewizyjnym. Sala gimnastyczna została przemieniona w studio telewizyjne TVM. Urocza spikerka Karolina zapowiadała kolejno programy: rozrywkowe, quizy wiedzy, koncerty, kabarety, scenki z życia, pokazy mody. Programy telewizyjne przygotowali uczniowie poszczególnych klas. Widzowie z zainteresowaniem oglądali szkolną telewizję.  Przy okazji odkryliśmy sporo  nowych talentów.

            Po zakończeniu transmisji uczniowie pod opieką swych wychowawców i nauczycieli wyruszyli na tradycyjną  już  pieszą wędrówkę w poszukiwaniu zwiastunów wiosny.

        • "English Special Days"
          • "English Special Days"

          • Dnia 21 marca, w ramach ogólnopolskiego projektu "English Special Days", uczniowie klasy 1 mieli okazję spróbować swoich sił i przy pomocy "łapaczy Wiosny" uchwycić jedną z najpiękniejszych pór roku. Połączenie bystrości spojrzenia, przyrodniczej uwagi, ciekawości świata i angielskiej leksyki stało się impulsem do przyrodniczo- językowej przygody w terenie, a tym samym interdyscyplinarnej, dobrej zabawy.

        • Konkurs czytelniczy
          • Konkurs czytelniczy

          • 19 marca 2024r. odbył się gminny konkurs czytelniczy organizowany przez GBP w Grzawie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II: Małgorzata Bartas, Iga Pękała, Marta Bartas i Lena Ulczok. Dziewczynki musiały wykazać się nie tylko doskonałą znajomością treści książki Łukasza Wierzbickiego, ale także umiejętnością odczytywania zaszyfrowanych informacji danych zawartych na mapie oraz zdolnościami plastycznymi rysując z zawiązanymi oczami portret misia Wojtka. Z wszystkimi zadaniami poradziły sobie wspaniałe, zajmując II miejsce.

            Halina Krasoń, Monika Kleszczyńska

        • Kawiarenka matematyczna
          • Kawiarenka matematyczna

          • 19.03 to kolejny dzień obchodów święta Kólowej Nauk. W tym dniu otworzona została kawiarenka matematyczna. Kawiarenka  została stworzona na wzór Kawiarni Lwowskich Matematyków gdzie w przedwojennym Lwowie sławni matematycy rozwiązywali problemy dotyczace zagadnień matematycznych. W naszej kawiarence uczniowie mogli zmierzyć się z zagadkami logicznymi a w zamian za poprawne rozwiązanie otrzymywali słodki upominek - matematyczne ciasteczka- wykonane przez  uczniów klas czwartych. Motywem przewodnim  dekoracji było skracanie i rozszerzanie ułamków.

        • Wielka Matematyczna Loteria
          • Wielka Matematyczna Loteria

          • W trzecim dniu IX Dni Matematyki   odbyła się Matematyczna Loteria. W zabawie mógł brać udział każdy chętny uczeń z  klas I-VI. Do wylosowania  były m.in. plecak, power bank, kalkulator, kostka Rubika i wiele wiele innych drobnych upominków. Wystarczyło tylko odpowiedzieć prawidłowo na zadanie matematyczne. Szczęście uśmiechnęło się do wszystkich biorących udział. Każdy  matematyczny los wygrywał. Nawet Ci, którym przy pierwszej próbie nie udało się udzielić poprawnej odpowiedzi mieli okazję wykazać się siłą charakteru i walczyć, aż do skutku- rewanżując się w kolejnym matematycznym starciu poprawnym rozwiązaniem zagadki. W takiej sytuacji można powiedzieć tylko jedno: bywa, że porażka osnuta ciężką pracą i siłą walki staje się w końcu miarą naszych późniejszych sukcesów, których z całego serca życzymy wszystkim naszym Uczniom.

             

        • Lektura na scenie
          • Lektura na scenie

          • Dziś klasy 7 i 8 uczestniczyły wraz z opiekunami - Panią S.Nycz,J.Gorecką, A.Magierą i A. Morkisz w wyjeździe na spektakl muzyczny. Przedstawienie odbyło się w chorzowskim Teatrze Rozrywki.Byla to muzyczna adaptacja epopei "Pan Tadeusz".Całość utworu została opracowana nowatorsko przez młodych scenarzystów teatru.Mlodzi widzowie byli zadowoleni z przekazu scenicznego i oprawy, niektórzy po raz pierwszy zetknęli się z prawdziwym teatrem, który ich zachwycił.

        • MATEMATYCZNY ESCAPPEROOM –  UWOLNILIŚMY LUDOLFINĘ
          • MATEMATYCZNY ESCAPPEROOM – UWOLNILIŚMY LUDOLFINĘ

          • W II dniu szkolnego święta matematyki wszystkie klasy podjęły wyzwanie. Dali się wprowadzić do klasy pełnej zagadek, w której przekonali się,  że bez współpracy nie uda im się uwolnić  matematyczki  Ludolfiny  Pierwiastek.

            W sali matematycznej uwięziony jest duch matematyczki Ludolfiny Pierwiastek. Ludolfina skazana jest na błąkanie się po sali, dopóki nie odzyska wszystkich swoich wspomnień. Musicie pomóc  jej się odnaleźć. Aby to zrobić trzeba najpierw przejść  przez pIekielnie trudny labirynt i odszukać pamiętnik Ludolfiny. Ludolfina tak bardzo zaplątała się we wspomnieniach.....

            W ten oto sposób dzieci zostały wprowadzone w świat zagadek.Matematyczny escape room pokazał, że nauka matematyki może być fascynującą przygodą i świetną rozrywką. 

        • Szeptane dyktando
          • Szeptane dyktando

          • Czy dyktando musi być przykrym doświadczeniem i kojarzyć się ze stresem? Absolutnie nie! W klasie 2b przeprowadziliśmy ostatnio SZEPTANE DYKTANDO. Zabawa łączyła w sobie elementy głuchego telefonu oraz pisanie ze słuchu, dlatego była atrakcyjna dla uczniów.

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. 15 marca  kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka wykazali się nasi uczniowie. Oczywiście udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, a nawet suszarki na pranie czy odkurzacze. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje.

             "Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

            W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa, forma integracji lub odpoczynku od nauki.

        • Sukces Karola
          • Sukces Karola

          • W II edycji konkursu Miedźniańskie Talenty w kategorii kl. 4-6 nasz kolega z kl. 4a Karol Komraus otrzymał wyróżnienie. Karol zaprezentował 3 utwory na gitarze. Gratulujemy!

        • Sałatka w IIb
          • Sałatka w IIb

          • Czwartek 14 marca 2024r. był pysznym dniem w klasie IIb. W ramach lekcji dzieci robiły pyszną i zdrową sałatkę owocową.

        • IX Dni Matematyki
          • IX Dni Matematyki

          • Już po raz dziewiąty został zorganizowany w naszej szkole Tydzień Matematyki pod hasłem „Matematykę da się lubić”. Do zabawy zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas I – VIII. W dniu otwarcia tygodnia matematyki uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami m.in. wyznaczali przybliżoną wartość liczby Pi przy użyciu centymetra krawieckiego i rekwizytów w kształcie koła, odbyli podróż do miasta Pi.

            W dniu dzisiejszym miały miejsce dwa konkursy:

            "Ubierz się w matematykę" - Wyróżnienia otrzymali Jagoda Włodarska, Antosia Adamczyk i Tymek Faruga.

            Konkurs  "Mistrz Pamięci Liczby PI" wygrała Kinga Blacha. Kinga ustanowiła nowy rekord szkoły 100 cyfr po przecinku. Poprzedni rekord należał także do niej, wówczas wyniósł 60 cyfr.

            Gratulujemy!!!