Utrwalenie podstawowych zależności między jednostkami objętości w klasie piątej w czasie zdalnego nauczania odbyło się w bardzo nietypowy sposób. Uczniowie pokazali co zrobić by zapamiętać podstawowe zależności między jednostkami. Wykorzystali swoją kreatywność i zdolności artystyczne. Oto efekty ich pracy.
Kreatywnie na matematyce
Matematyczny eksperyment
W trakcie lekcji matematyki (nawet zdalnych!) także można wykonać doświadczenia. Piątoklasiście zbadali zależność między litrem a decymetrem sześciennym, dzięki takim ćwiczeniom ta wiedza na pewno zostanie z nimi na dłużej.
Nasza pisarka
Dziś do szkoły dotarła przesyłka z nagrodą dla Amelii Folek z kl.VI, która zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim "Buntowniczki".Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!
Pamiętamy
Już za moment kolejna rocznica III Powstania Śląskiego , które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. i było największym zrywem powstańczym Ślązaków w XX w. W czasie III powstania doszło do dwóch dużych bitew powstańców z Niemcami w rejonie Góry Świętej Anny i pod Olzą.
Oto historia, opisująca losy powstańca, którą podzieliła się z nami, moja uczennica Hania. Dziękuję....
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=113166106877399&id=107489910778352
Kurier
W klasie 7 omawialiśmy zdalnie lekturę "Krzyżacy" , udało nam się połączyć tradycję z nowoczesnością, w nietypowy sposób podsumowaliśmy nasze rozważania dotyczące powieści historycznej. Zaprojektowaliśmy stronę gazety zatytułowanej: "Kurier Średniowieczny", na szpaltach tego czasopisma pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży relikwii, policyjna notatka na temat porwaniaDanusi, zaproszenie na ślub Jagienki i Zbyszka, artykuł o zwycięstwie pod Grunwaldem oraz element prasy kobiecej : "Z pamiętnika Jagienki".Siódmoklasiści doskonale wywiązali się z zadania, przygotowali ciekawe prezentacje, tablice, rysunki. Rezultaty można zobaczyć na podanych stronach.
Emilia-_kurier_sredniowieczny_(6).ppt
https://prezi.com/view/ZVfhV3Qlzevyag0c9ykS/
https://prezi.com/view/lmszXbKpgZ8fSORrc8RS/
https://prezi.com/view/3qrQkDxy6Sm0OCtMEmMQ/
http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,412ED1F484989F64704F2A1F36F0C8864473A638#/
Zabawa słowem
Na jednej z lekcji wychowawczych klasa VIb rozmawiała na temat: "Język jest obrazem naszego świata". Uczniowie mówili na temat kultury języka i stwierdzili, że wystarczy poszerzyć granice języka i wtedy świat stanie się większy. W czasie tej lekcji omawialiśmy przysłowia oraz archaizmy. Oto wyniki pracy uczniów.
Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 24 maja br.
Uwaga zmiana terminu rekrutacji !!!
Proszę o zapoznanie się z zarządzeniem Wójta Gminy Miedźna nr 63.2020
z dnia 16.04.2020 r. w sprawie zmiany terminu rekrutacji.Dotyczy dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły podstawowej.
"POMPKA CHALLENGE" - WYZWANIE I SZANSA NA OCENĘ
Kiedyś był słynny "Ice Bucket Challenge" czyli polewanie się lodowatą wodą przed kamerką i wyznaczanie osoby do takiego samego zadania. No właśnie ... BYŁ.W dobie koronawirusa, kwarantanny i ogólnej izolacji w głowie zrodził się pomysł połączenia ćwiczeń fizycznych (to wymyślił nauczyciel) z "Ice Bucket Challenge" (to już wymyślił sam Oskar)Zabawa polega na tym, że nagrywamy filmik z prawidłowo wykonanymi pompkami (trzeba zrobić minimum tyle co poprzednik ale można dodać maksymalnie jedną więcej) i oblewamy się sporą ilością wody (niekoniecznie zimnej) Po zakończeniu zadania wyznaczamy kolejną osobę.Dla osób które wezmą udział w zadaniu i wykonają wszystko zgodnie z zasadami ocena 5 z wychowania fizycznego.Oczywiście w zabawie można wyznaczać również dziewczyny, które mogą wykonać pompki klasyczne lub damskie (z oparciem na kolanach) Reszta oczywiście bez zmian.Pamiętajcie również o tym, żeby do zadania wybrać odpowiednią porę dnia (kiedy jest najcieplej) w misce/wiadrze użyć cieplej wody i po zakończeniu szybko się przebrać.Nagrany filmik przesyłamy do nauczyciela wf`u przez platformę na której pracujemy, a ja publikuję na naszej stronce https://sksmiedzna.blogspot.com/ Zabawę rozpoczęli najstarsi, a kolejnym nominowanym został ... :)
Obowiązek stosowania maseczek
"Od czwartku (16.04) rząd wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Sprawdź jak robić to prawidłowo. Jak_prawidlowo_zalozyc_i_zdjac_maseczke.pdf"
Wiosenna przerwa świąteczna
Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia 2020 r.
Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
więcej https://www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r
Kolejne kroki w walce z koronawirusem
Komunikat Wójta na dzień 30.03.2020 r
Szanowni Państwo!
Nasza gmina jest nadal bezpieczna
i nie ma na dzień dzisiejszy zachorowań,
a wszystkie osoby wymagające odizolowania
objęte są kwarantanną
(aktualnie na terenie naszej gminy jest 19 osób w kwarantannie)
Dziękuję za przestrzeganie kwarantanny i Państwa odpowiedzialność.
Proszę jednocześnie o dalsze bezwzględne stosowanie zasad,
o których mówią służby epidemiologiczne i lekarze.
Pamiętajmy jednocześnie, że kwarantanna oznacza całkowity,
bezwzględny brak kontaktu z otoczeniem, brak wyjść z domu i wzajemnych wizyt.
Jeśli mieliście Państwo jakikolwiek kontakt z osobą będącą potencjalnie zagrożoną zarażeniem koronawirusem lub w kwarantannie, koniecznie przyznajcie się do tego, nie idźcie do pracy, weźcie urlop. W ten sposób być może uchronicie siebie, najbliższych i innych od ewentualnego zarażenia, w tym: koleżanek i kolegów z pracy, sprzedawców w sklepach, lekarzy, pielęgniarek i wielu innych przypadkowych osób. Proszę o zachowanie szczególnego bezpieczeństwa, dystansów odległości od siebie przy codziennej czynności wykonywanie zakupów. Stosujmy się do zaleceń sprzedawców. Ograniczmy wyjścia do minimum.
Ponownie zapewniam Państwa, że wszystkie nasze gminne instytucje, które na co dzień opiekują się osobami starszymi, samotnymi i wymagającymi szczególnej pomocy ze względu na stan zdrowia, będą nadal robić wszystko, by zapewnić im opiekę na najwyższym poziomie.
Ponawiam również prośbę, abyście Państwo w sposób szczególny zwracali uwagę na osoby w swoim otoczeniu potrzebujące wsparcia i pomocy! Niezwłocznie powiadomcie nas o tym! W aktualnej sytuacji taka pomoc i komunikacja jest nieoceniona!
Z życzeniami zdrowia,
Jan Słoninka Wójt Gminy Miedźna
Próbny egzamin
Szanowni Państwo
Uprzejmie informuję, że uczniowie klasy ósmej w dniach od 30 marca do 1 kwietnia przystąpią do próbnego egzaminu ósmoklasisty. Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.
Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:
30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski
31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka
1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez nauczyciela formie, np.
a)w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania;
b)na wydruku – jeśli uczeń dysponuje w domu drukarką;
c)korzystając z „zeszytu rozwiązań”, który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie – po wydrukowaniu);
d)na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.
Uczniowie prześlą swoje rozwiązania do nauczycieli w formie uzgodnionej z nauczycielem (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań). Po ich sprawdzeniu uczniowie otrzymają informację zwrotną, np. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu; podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.
W próbnym egzaminie wezmą udział wszyscy uczniowie. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, istnieje możliwość przekazania arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.
Chcemy, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mamy pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania. Egzamin ten jest organizowany przede wszystkim dla uczniów – odpowiedzialność za samodzielność pracy leży po ich stronie.
Próbny egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Nieodpłatnie można z tych stron pobrać:
informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów; przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów; arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty;
arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.;
osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych;
filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Informuję również, że w dniach egzaminu próbnego uczniowie nie będą brać udziału w zajęciach online (offline zrealizują w późniejszych godzinach).
Z poważaniem Zofia Kempka –dyrektor ZSPM
Komunikat szkolnej biblioteki
Formy i sposoby realizacji kształcenia na odległość
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkoły związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość.
Dyrektor ustalił z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć, możliwości psychofizyczne ucznia, zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną oraz higienę pracy. Opracowano plan, który uwzględnia zajęcia prowadzone online i offline. Wykorzystujemy w tym celu platformę do zdalnego kształcenia. Ponadto - stronę internetową szkoły, e-dziennik, pocztę e-mail, oraz inne wprowadzone wcześniej przez nauczycieli. Na platformie publikowane będą też porady, pomysły ciekawych form spędzania wolnego czasu, ćwiczenia relaksacyjne. Ponadto przewidujemy popularyzację czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań książką oraz lekcje biblioteczne offline.
Nauka prowadzona na odległość realizowana jest z wykorzystaniem podręczników i ćwiczeń, materiałów udostępnionych przez nauczyciela, CKE i OKE, platformy edukacyjnej www.epodreczniki.pl, zdalnelekcje, multibook Nowa Era, oraz treści emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia oraz zaproponowanych przez nauczyciela.
Dyrektor uzgodnił z nauczycielami, w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce. Podczas pierwszych zajęć nauczyciele zapoznają uczniów ze szczegółami.
Uczniowie, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia mogą liczyć na pomoc pedagoga szkolnego, pani bibliotekarki i pani świetlicowej.
Dyrektor poinformował rodziców o możliwych formach kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami. Nauczyciel jest do dyspozycji uczniów i rodziców nie tylko w czasie zajęć (e-dziennik, poczta e-mail, platforma).
O wszystkich wprowadzanych zmianach na bieżąco informowani są Rodzice i Uczniowie.
ZDALNE NAUCZANIE
Drodzy Rodzice
Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdajemy sobie sprawę z tego, ile trudu wkładacie w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z Państwa łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce.
Pragnę poinformować, że w obliczu zaistniałej sytuacji, nauczyciele naszej szkoły będą komunikować się z Państwem i uczniami w szczególności za pomocą e-Dziennika, poczty mail, ms teams. Zależy nam, aby dzieci w miarę możliwości uczyły się w godzinach nauki szkolnej i był to czas wykorzystany na tzw. naukę zdalną z wykorzystaniem komputera.Nauka prowadzona na odległość będzie realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych i zaproponowanych przez nauczyciela. Szczegóły otrzymacie Państwo poprzez dziennik elektroniczny.
JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU
Wskazówki i propozycje w zakresie organizacji nauki dzieci w domu:
- Proszę zapewnić dziecku codzienny dostęp do komputera oraz Internetu. Zrobiliśmy już rozeznanie w tym zakresie i wiemy, że dzieci w większym lub mniejszym stopniu mają kontakt z nauczycielem.
- Proszę zapewnić dziecku niezbędne przybory szkolne.
- Proszę zapewnić dziecku odpowiednie warunki pracy przy komputerze.
- Ważnym aspektem nauki w domu jest aktywność fizyczna, np. proste ćwiczenia gimnastyczne, zaangażowanie dziecka do prostych prac domowych.
- Niewskazana jest nauka późnym wieczorem, dziecko musi odpocząć i się wyspać.
- Korzystając z zasobów Internetu pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa w sieci! https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa
Zapoznaj się z plakatem
Koronawirus - profilaktyka
Informacje Wójta Gminy Miedźna
Komunikat Wójta Gminy Miedźna 18.03.2020
Apelujemy o:
1. przestrzeganie zasad higieny, w tym np. częstego i dokładnego mycia rąk (instrukcja) z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby)
2. nieposyłanie do szkoły przeziębionych i chorych dzieci
3. jeśli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa lub zachodzi podejrzenie zarażenia koronawirusem w inny sposób - dziecko ma objawy grypopodobne (gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem) niezwłoczne powiadomienie najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, zgłoszenie się na oddział zakaźny lub oddział obserwacyjno-zakaźny
4. sprawdzanie na bieżąco komunikatów publikowanych na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia
Ważne kontakty:
Infolinia Ministerstwa Zdrowia tel. 800 190 590
Infolinia całodobowa Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach - całodobowa infolinia 512-370-717
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach - całodobowa infolinia 32 351 23 00
Infolinia PZU czynna w godzinach od 8.00 do 20.00 dla wszystkich pacjentów (również nieubezpieczonych) 22 5051198
Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Tychy MEGREZ 32 325 51 48, 887 277 811.
Pozostałe kontakty Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
Dodatkowe informacje
Rodzice dziecka do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, mają prawo do zasiłku opiekuńczego (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).
Koronawirus jest wirusem osłoniętym cienką warstwą tłuszczową dlatego jest wrażliwy na wszystkie detergenty, w tym mydło, preparaty do dezynfekcji oraz promienie UV. Oznacza to, że łatwo go inaktywować prostymi środkami czystości.
Wirus przenosi się:
a) bezpośrednio, drogą kropelkową – zawierające wirusa drobne kropelki powstające w trakcie kaszlu, kichania, mówienia mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia. Odległość 1-1,5 m od osoby, z którą prowadzimy rozmowę, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem),
b) pośrednio, poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, ulega dezaktywacji po kilku- kilkunastu godzinach.
Archiwum Aktualności