16-17.12 w naszej szkole uczniowie mogli odwiedzić „Świąteczny Escape Room”. Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami matematycznymi, których rozwiązanie pozwoliło uwolnić się z pokoju. Podczas dzisiejszego spotkania każda z grup musiała rozwiązać sześć zadań, aby uzyskać szyfr do kłódki. Maksymalny czas na wykonanie zadań to 45 minut. Zadania w escape roomie różniły się od siebie stopniem trudności,. Dotyczyły zagadnień matematycznych omawianych na lekcji i były ze sobą powiązane.Wszystkie grupy biorące udział w dzisiejszym spotkaniu chętnie rozwiązywały przygotowane zadania i współpracowały ze sobą. Gratulujemy uczestnikom i życzymy powodzenia podczas kolejnych zmagań.
Świąteczne escaperomy
Młodzi odkrywcy- poznają sekrety elektroniki
Członkowie koła naukowego "Młodzi odkrywcy" na ostatnich zajęciach poznawali sekrety obwodów elektrycznych. Wykonywali eksperymenty i odkrywali proste schematy obwodów. W czasie wykonywanego doświadczenia uruchomili wiatrak lub "zaświecili żarówkę. Zabawa była przednia.
Warsztaty florystyczne
Dnia16 .12.2019 r. z odbyły się warsztaty florystyczne dla uczniów które zorganizował SU. Celem spotkania było poznanie różnych technik układania stroików świątecznych. Warsztaty poprowadziła pani Katarzyna Faruga. Nasi uczniowie, jak i nauczyciele byli zachwyceni udziałem w tych zajęciach, aktywnie tworzyli świąteczne ozdoby, wykorzystując materiały przygotowane przez naszgo gościa. Efektem zajęć były cudowne kompozycje świąteczne. SU składa serdeczne podziękowania pani Katarzynie za przeprowadzenie tak wspaniałych zajęć.
Matematyczne lapbooki
Pierwsze lapbooki jakie uczniowie zrobili to były lapbooki dotyczące powtórzenia wiadomości z geometrii w klasie piatej a w szóstej zebranie informacji na temat ułamków . Lapbook jest doskonałym narzędziem na zebranie wszystkich wiadomości z danego działu i umieszczenia ich w interaktywnej książce. Moi uczniowie wykazali się duż znajomością tematu i kreatywnością.
Lektura na wieszaku
Czy każda książka musi stać na półce?
Klasa IV próbowała swoich sił w tworzeniu lektury na wieszaku. Idea „mobilnej książki” na wieszaku bardzo przypadła do gustu czwartoklasistom. Uczniowie utrwalali w ten sposób swoją wiedzę na temat lektury „Mikołajek”, musieli wykazać się kreatywnością, ponieważ samodzielnie tworzyli teksty, rysunki i inne elementy, które umieścili potem na wieszaku. Wszystkie grupy były fantastycznie zaangażowane na lekcji, każdy pracował i tego dnia nie było żadnej złej oceny.
A teraz możemy się pochwalić niesamowitymi efektami!
Zapraszamy do podziwiania!
Mikołajki
Pomimo braku białego puchu pojawił się 6 grudnia w naszej szkole ten długo oczekiwany gość. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Mikołaj odwiedził wszystkie klasy i obdarował dzieci słodkim upominkiem. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach dzieci widać było wielkie zadowolenie.. Dziękujęmy Święty Mikołaju!!!
Szkolne Narodowe Czytanie
Wzorem lat poprzednich, w ZSP w Miedźnej, w listopadowy wieczór, odbyło się spotkanie czytelnicze będące kontynuacją Narodowego Czytania, organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczne Szkolne Czytanie skupiało się na odczytaniu ośmiu nowel najbardziej znanych pisarzy pozytywizmu. Uczniowie naszej placówki wraz z opiekunami, przygotowali prezentację wybranych fragmentów tych utworów, które są im bliskie, poznają je na lekcjach języka polskiego lub ich tematyka była przybliżana w trakcie zajęć historii.
Klasa siódma przygotowała krótki spektakl na motywach „Katarynki” Bolesława Prusa. Zaprezentowana miniatura, miała na celu uwrażliwienie odbiorców na los osób cierpiących i potrzebujących. Mimo tego, że utwór powstał w XIX w., niesie w sobie uniwersalność treści i łączy pokolenia. Uczniowie odczytali także wzruszającą nowelę M. Konopnickiej „Dym” oraz fragmenty „Sachema” H. Sienkiewicza. Najstarsi bohaterowie wieczoru, dziewczęta i chłopcy z klasy VIII, zmagali się z niezwykle trudnym językiem reymontowskiej „Orki”. W meandry epoki pozytywizmu zebranych gości wprowadziła Stanisława Nycz, oprawę uroczystości: scenariusz oraz wystawę grafik i kostiumów z epoki przygotowała Joanna Gorecka.
Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe przypinki oraz zawieszki związane z obchodzony Rokiem Powstań Śląskich, mogli także opieczętować swe egzemplarze nowel lub zakładki pamiątkową pieczęcią z tegorocznym logo Narodowego Czytania. Owa pieczęć oraz egzemplarze utworów literackich, odczytywanych w Ogrodzie Saskim w czasie ogólnopolskiego Narodowego Czytania, są upominkiem, który nasza szkoła otrzymuje z Kancelarii Prezydenta RP. Spotkanie zakończyła wspólna dyskusja zgromadzonych osób, jak co roku gościliśmy p. dyrektor Zofię Kempkę, wicedyrektor p. Barbarę Galoch, radną powiatową p. Danutę Kocurek , wiceprzewodniczącego Rady Gminy p. Adama Wojtalę, p. Jolantę Klaję reprezentującą Radę Rodziców, emerytowanych pracowników szkoły oraz rodziców i uczniów, którym serdecznie dziękujemy za przybycie.
Sukces naszych ręcznych piłkarek
Uczennice naszej szkoły wywalczyły I miejsce w Gminnych Zawodach Pilki Ręcznej. Więcej https://sksmiedzna.blogspot.com/2019/11/zsp-w-miedznej-mistrzem-gminy-w-pice.html
Szkolne andrzejki
Dnia 28 listopada uczniowie szkoły podstawowej obchodzili Andrzejki podczas dyskoteki Andrzejkowej. Poza muzyką, tańcami i świetną zabawą, mieli okazję sprawdzić co przyniesie im przyszłość korzystając z usług wróżek (uczniowie klasy VI),Każdy odważny mógł zobaczyć swój zawód, majątek w szklanej kuli lub w kartach. Ponadto, każdy miał okazję wziąć udział w specjalnych zabawach andrzejkowych.. Doskonałą zabawę zagwarantowali nam ósmoklasiści.
Inspiracje lekturowe
Dziś klasa VI A , zainspirowana lekturą "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi", prezentowała pomysły rozmaitych wynalazków. Wiele z nich z przyjemnością wykorzystalibyśmy sami. Panom podobała się "tarcza obronna" zaprojektowana przez Janka, Kubę i Kamila. Natomiast dziewczyny zachwycały się wielofunkcyjnym plecakiem i miotłą samosprzątającą. Wiele i innych ciekawych propozycji można zobaczyć w sali nr 3.Zapraszamy
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W piątek 8 listopada 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji święta
11 listopada. O symbolicznej godzinie 11.11, po wprowadzeniu sztandaru szkoły, uczniowie i oraz nauczyciele odśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Przypomniano uczniom historię powstania święta 11 listopada.Motywem przewodnim akademii było hasło „Wyśpiewana Niepodległość” – każda klasa miała zaśpiewać wybraną wcześniej pieśń patriotyczną.
Na samym początku uczniowie klasy II zadeklamowali wiersz pt. „Barwy ojczyste” a następnie zaprezentowali taniec z flagami narodowymi Polski pt. „Niepodległość”. W następnej kolejności zaprezentowały się wszystkie klasy ze swoimi pieśniami:
klasa I – „Serce w plecaku”
klasa III – „Warszawianka”
klasa IV – „Przybyli ułani pod okienko”
klasa Va – „Rota”
klasa Vb – „Jak długo na Wawelu”
klasa VIa – „Wojenko, wojenko…”
kasa VIb – „Piechota”
klasa VII – „Legiony”
klasa VIII – „Rozkwitały pąki białych róż”
Występ każdej klasy był nagradzany wielkim brawami, ponieważ w przygotowanie pieśni zaangażowani byli wszyscy uczniowie wspólnie z wychowawcami. Było to niezapomniana żywa lekcja historii, której kreatorami byli sami uczniowie. Brawo!
Zostań detektywem!Kto uśmiercił książkę i jaką?
Zbrodnia to doskonała książka została porwana!!!
Ktoś pod nieobecność bibliotekarza wdarł się do biblioteki szkolnej i … uśmiercił książkę. Niewiele wiadomo na temat ofiary. To dopiero rozstrzygnie dochodzenie. Pilnie potrzebni są detektywi, którzy rozwiążą tę skomplikowaną zagadkę. Wskażą, kto dokładnie jest ofiarą (tytuł i autora książki) i przede wszystkim kto dokonał tak niecnego czynu!
Na tym polegało zadanie detektywa. Wskazówki do rozwiązania należało odebrać w ciągu tygodnia w bibliotece szkolnej.
Przedmiotem zbrodni była książka Wandy Chotomskiej pt.”Legendy Polskie”. Sprawcą czynu okazał się smok.
Detektywami, którzy rozwiązali bezbłędnie wszystkie zagadki i odkryli sprawcę były uczennice klasy Va Anna Mika i Laura Gleń.
Dziękuję wszystkim za udział w zabawie.
Matematyczny pokój zagadek
Grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w kolejnym "Spotkaniu z ciekawą matematyką" organizowanym przez RODN "WOM" w Bielsku-Białej. Tematem zajęć był „Matematyczny pokój zagadek" a zajęcia prowadziła pani mgr Anna Fryś. W czasie spotkania uczestnicy byli w matematycznym pokoju zagadek. Uczniowie rozwiązywali zagadki matematyczne dotyczące znanych matematyków, pojęć matematycznych, rebusów matematycznych. Korzystali z platformy learning aps, kodów qr Zajęcia poza nauką dostarczą wiele rozrywki i matematycznej zabawy. Spotkanie okazało się bardzo owocne a młodzi naukowcy już oczekują kolejnego spotkania.
Grywalizacja w Miedźnej - „Rodzinna tajemnica”
iW czwartek, 24 października 2019 r., Szkoła Podstawowa w Miedźnej była organizatorem gry terenowej dla uczniów klas piątych szkół podstawowych całej gminy Miedźna. Wspólne uczestnictwo w zabawie było zainicjowaniem Roku Kodowania. Autorką i inicjatorką zabawy była pani Agnieszka Włosiak, którą wsparła pani Agata Gibas,a swoją pomocą służyło wielu nauczycieli placówki. Na uroczystej inauguracji gry obecni byli dyrektorzy placówek oświatowych gminy Miedźna oraz wójt Pan Jan Słoninka.
Zabawę rozpoczęło spotkanie wszystkich uczestników, podczas którego zostali oni wprowadzeni w tematykę. Gra został oparta na kanwie powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z VII klasy”. Zadaniem uczestników było zdobycie licencji detektywa oraz rozwiązanie zagadki „znikających listów” profesora Cisowskiego. Rozwiązanie pierwszego zadania gwarantowało zdobycie szlifów detektywistycznych oraz pakietu wszelkiego rodzaju pomocy potrzebnych do rozwiązania zagadki.
Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się w teren, przemierzali ścieżki Miedźnej i sąsiedniej Grzawy, w celu zdobycia kolejnych cennych wskazówek, zbliżających ich do odkrycia wspomnianej tajemnicy. Na przybycie uczniów, we wskazanych punktach miejscowości , oczekiwali kolejni bohaterowie: czarownica, kobieta z przeszłości, urzędniczka, organizatorka spektaklu, bibliotekarka. Zadania miały różnorodny charakter, dzieci mierzyły się z rozwiązywaniem szyfrów różnego typu, denominacją, szaradami, rebusami i akrostychami . W czasie realizacji zadania przebyli długa drogę od szkoły, poprzez budynek Urzędu Gminy i okolice Domu Socjalnego w Grzawie. Cała wyprawa wraz z realizacją zadań zajęła uczniom i ich opiekunom około trzech godzin. Liczyło się nie tylko rozwiązanie wspomnianych zadań i ostatecznej zagadki, ale także jak najkrótszy czas przebycie trasy. Logiczne myślenie, łatwość rozwiązania zagadek i życiowy spryt to umiejętności dzięki którym dzieci rozwikłały zagadkę „znających listów”. Zwycięską drużyną okazała się grupa ze Szkoły Podstawowej im. B. Malinowskiego w Woli , pod opieką pani A. Odrobińskiej. Na zwycięzców czekały wspaniałe nagrody.
Uczestnictwo w grze było nie tylko świetną zabawą dla uczniów, przede wszystkim nietypowym sprawdzianem wielu umiejętności i kompetencji, rozwijanych poprzez działania nauczycieli i wychowawców w systemie edukacji szkolnej.
Ślubowanie klas pierwszych
Zgodnie z tradycją naszej szkoły Dzień Edukacji Narodowej to ślubowanie klasy pierwszej. Najmłodsi uczniowie doskonale zaprezentowali się w programie artystycznym. Przedstawili nam swoje obawy ale i nadzieję. Pani Dyrektor Zofia Kempka pasowała ich na uczniów szkoły.
Nie zabrakło również życzeń i kwiatów dla naszych nauczycieli i pracowników szkoły odprzedstawicieli rady Rodziców i i oczywiście uczniów.
Droga do niepodległości- żywa lekcja historii
9 października wszyscy uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w żywej lekcji historii ,którą przeprowadzili zaproszeni goście. Tym razem ta niezwykła lekcja historii zatytułowana „Droga do niepodległości” poświęcona była walce Polaków o niepodległość Polski. Prowadzący przypomnieli takie fakty z naszej historii jak udział polskich legionistów w walkach u boku Napoleona czy powstanie Księstwa Warszawskiego. Głównym tematem lekcji były jednak powstania śląskie i dramatyczna walka Polaków o odzyskanie Śląska. W trakcie tej nietypowej lekcji historii uczniowie mogli przymierzać przygotowane przez prowadzących stroje i wcielać się w różne postacie, co byłą dla dzieci dużą atrakcją. Chętni uczniowie zaprezentowali w ten sposób ubiór Napoleona, umundurowanie żołnierza Księstwa Warszawskiego oraz mundur powstańca śląskiego i żołnierza niemieckiego.
Konkurs "Zgadnij kto to"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 9.10.2019 Konkurs "Zgadnij kto to"".
2Z okazji Dnia Nauczyciela Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs dla uczniów naszej szkoły. Zadaniem uczestników było rozpoznanie pracowników szkoły na ich zdjęciach z dzieciństwa. W zmaganiach wzięli udział przedstawiciele każdej z klas. Rozpoznanie pracownikówi na zdjęciach sprzed lat okazało się trudnym wyzwaniem , ale najważniejsze to satysfakcja i dobra zabawa. Najwięcej rozpoznały uczennice: K. Opołka, K. Stalmach, A.Wygrabek
Matematyczny escape room
7.10.2019 w naszej szkole uczniowie mogli odwiedzić „Tabliczkowy escape room”. Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami matematycznymi, których rozwiązanie pozwoliło uwolnić się z pokoju. Podczas dzisiejszego spotkania każda z grup musiała rozwiązać pięć zadań, aby uzyskać klucz do wyjścia. Maksymalny czas na wykonanie zadań to 45 minut. Zadania w escape roomie dotyczyły tabliczki mnożenia. Wszystkie grupy biorące udział w dzisiejszym spotkaniu chętnie rozwiązywały przygotowane zadania i współpracowały ze sobą. Gratulujemy uczestnikom i życzymy powodzenia podczas kolejnych zmagań.
Archiwum Aktualności