• Rozdanie nagród
          • Rozdanie nagród

          • W dniu 31.10 miało miejsce rozdanie nagród z szkolnych konkursów jakie odbyły się od początku roku szkolnego:

            Konkurs Języka Niemieckiego

            I miejsce Alicja Sajdok

            II miejsce Olga Sosna

            III miejsce Michał Faruga

            Konkurs Języka Angielskiego

            I miejsce Marta Gleń

            Udzał Karolina Gorol, Julia Maciaszek, Małgorzata Stalmach, Blanka Klekot,  Natalia Wojciech

            Konkurs na Flagę

            Wszystkie klasy zostały nagrodzone

            Rozdano również dyplomy i pamiątki za udział w konkursie poetycko-plastycznym pt. "Idzie jesień".

             

            Plebiscyt "Najmilszy Chłopak"

            Klasy I-III Kacperl Durok

            klasy IV-VIII Dawid Chmielniok

             

             

             

             

        • Spotkanie ze świętymi
          • Spotkanie ze świętymi

          • Dzisiaj w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na  sali gimnastycznej zgromadzili się Nasi Świeci Patronowie. Przybyła Św. Rita., Św. Jadwiga, Św. Kinga, Św. Mikołaj, Św. Jan, Św. Łukasz i wielu innych. Jak to Święci uśmiechnięci przygotowali nam swoje atrybuty, zadali kilka zagadek, zabawili rozmową i zagrali...   w tenisa stołowego.

        • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
          • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          • 26 października, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić  uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.
            Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury - bardziej zrozumiałe. 

            Dzień ten został poprzedzony ogłoszeniem konkursu na wykonanie flagi wylosowanego państwa europejskiego. Na ręce organizatorów oddano prace wykonane rozmaitymi, często innowacyjnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów. Wszystkie wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, zatem jury zdecydowało nagrodzić każdą z prac.  Drugim konkursem, ogłoszonym z okazji tego szkolnego święta, było zadanie polegające na tym, by odgadnąć znaczenie znanych powiedzeń, w których ukryte zostały nazwy licznych narodowości. Uczestnicy bez trudu odkryli, co oznaczają wyrażenia: „wyjść po angielsku” , „siedzieć jak na tureckim kazaniu” , „udawać  Greka” czy też „czeski błąd”, a pierwsze sześć osób, które poprawnie zmierzyło się z zadaniem rozwiązania wszystkich 11 powiedzeń, zostało nagrodzonych.

                      W dniu języków obcych w młodszych klasach emocji i językowej zabawy nie było końca. Interaktywny quiz ze znajomości odmiennych kultur, zwyczajów i prostego słownictwa z różnych zakątków świata, bazujący na wygenerowanych kodach QR, sprawił najmłodszym wiele radości, a świat językowych kolorów- był świetną okazją do rozpoznania i nauki europejskich flag. Udało nam się również wykorzystać tablety zakupione w ramach projektu #Labolatorium Przyszłości, by za ich pośrednictwem odkryć monumentalne zabytki oraz znane miejsca, stanowiące ikonę światowej kultury. Dzień zwieńczyliśmy muzyczno- rytmicznym akcentem, odgrywając na różnych instrumentach spontaniczną, muzyczna aranżację melodii do piosenki utrwalającej słowa powitania, brzmiące w różnych językach: „ hi”, „hello”, „bonjour”, „hola”, „ciao”, „konnichiwa”, co stało się dowodem wielkiej kreatywności i ciekawości świata naszych najmłodszych uczniów.

            Klasy starsze na lekcji języka angielskiego rozwiązywały quiz kulturowy, dotyczący zwyczajów i tradycji Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Ponadto brały udział w grze, w której odczytywały pytania zakodowane za pomocą kodów QR. Pytania dotyczyły zagadnień o różnych krajach europejskich. Na języku niemieckim klasa VIII pisała konkurs leksykalno – gramatyczny, a klasa VII grała w grę językową „Ein Tag in der Schule”.

            Pięknym podsumowaniem szkolnego Dnia Języków Obcych, stała się wystawa prac, wykonanych przez uczniów klas I-VIII. To ona wprowadziła nas w wyjątkowy klimat różnorodności monumentalnej i kulturowej, pokazując tym samym piękno otaczającego świata, ale przede wszystkim zaangażowanie, kreatywność i wielkie talenty, jakie drzemią w uczniach i uczennicach naszej szkoły. Gratulujemy Wam wszystkim i zapraszamy do fotorelacji

        • Zbiórka dla zwierząt
          • Zbiórka dla zwierząt

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt, została zorganizowana zbiórka artykułów potrzebnych dla zwierząt. Składamy serdeczne podziękowania, dla rodziców i uczniów za wsparcie tej akcji pomocowej. Zgromadzone artykuły trafią do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chełmku. Dziękujemy!

        • Spotkanie autorskie – jak tworzy się książkę?
          • Spotkanie autorskie – jak tworzy się książkę?

          • Klasy czwarte gościły na lekcji j. polskiego współautorkę książki  pt. „Grzawa i jej mieszkańcy – historia i współczesność” panią Małgorzatę Olejarczyk. . Lekcja była poświęcona przedstawieniu procesu tworzenia książki.

             Młodzi ludzie, nasi uczniowie w sposób praktyczny dowiedzieli się jak  wygląda tworzenie książki od pomysłu do wydruku. Zajęcia miały charakter prelekcji oraz formę warsztatową.

            W ramach podstawy programowej z j. polskiego zaplanowany jest cykl lekcji poświęconych książkom.  Pani Małgosia Olejarczyk zechciała przyjąć zaproszenie  i w sposób bardzo ciekawy przedstawiła swoją historię związaną z tworzeniem książki.    W książce przedstawiona jest lokalna  miejscowość Grzawa wraz z  jej rysem  historycznym, zasłużonymi mieszkańcami   i wiele   interesujących ciekawostek o instytucjach działających na przestrzeni czasu  na tym obszarze.

             Pani Małgosia zachęcała uczniów do sięgania po książki i rozwijania pasji, poznawania świata przez czytanie. W części warsztatowej, uczniowie mogli za dobrze wykonanie zadnia uzyskać egzemplarz książki wraz z dedykacją od autorki.

        • Szkolny Dzień Origami
          • Szkolny Dzień Origami

          • Dzień 24 października to Światowy Dzień Origami. Z tej okazji uczniowie klasy czwartych na zajęciach z matematyki zgłębiali tajniki tej tradycyjnej japońskiej sztuki składania papieru. Ciekawostką dla uczniów był fakt, że origami narodziło się w Chinach, ale zostało rozwinięte i najbardziej rozpowszechnione w Japonii i to właśnie ten kraj jest najczęściej kojarzony z tą sztuką. Na  lekcji powstały matematyczne prace: sześciokąt foremny, czworościan i sześcian z modułów sonobe. Uczniowie połknęli bakcyla i niektórzy wykonali po  kilka sześcianów, czworościanów a nawet rewolwer.

        • Mali odkrywcy z klasy II
          • Mali odkrywcy z klasy II

          • 24 października klasy drugie wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu. Przy pomocy lup obserwowaliśmy przyrodę i zmiany zachodzące w lesie jesienią. Zbieraliśmy liście, z których wykonaliśmy prace plastyczne.

        • Powtórka z dynią
          • Powtórka z dynią

          • Dynia dobra na wszystko. Na zdrowie i na powtórkę z matematyki. By utrwalić swoją wiedzę z potęg czy podzielności, uczniowie mieli wykonać dynię a na niej umieścić najważniejsze zagadnienia. Wykonanie ich było niesamowicie kreatywne i niepowtarzalne. Wszyscy wykazali się niezwykłą pomysłowością. 

        • Ułamki, photon i szóstoklasiści
          • Ułamki, photon i szóstoklasiści

          • Uczniowie kl.6 na lekcji  matematyki  mieli za zadanie wskazać drogę do ułamkowego domku. Programowali photona  tak aby dotarł do domku z odpowiednim wynikiem. Photony pokonywały różne tory, odróżniały odpowiedzi prawdziwe od fałszywych, a młodzież doskonaliła swoje umiejętności matematyczne w połączeniu z programowaniem, dobrze się przy tym bawiąc.#LaboratoriaPrzyszłości 

        • „Talent i praca to się opłaca”
          • „Talent i praca to się opłaca”

          • „Talent i praca to się opłaca”

            Pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery. Młodzież klas VII i VIII spotkała się z przedstawicielami różnych zwodów. Byli to: dietetyk – p. Karolina Bigos, weterynarz – p. Dawid Wituś, przedstawiciel biura podróży: p. Julia Kempka, rolnik – p. Jakub Wojciech, kosmetyczka – p. Celina Mika. Każdy z prelegentów ciekawie zaprezentował swój zawód, mówiąc o nim jak o swoim hobby. Swój talent przekształcili w pracę zawodową, która oprócz satysfakcji i przyjemności przynosi korzyści materialne. Po spotkaniach uczniowie wyrazili opinie na temat prezentowanych zawodów.

            Oto one: będę kosmetyczką ponieważ:„ponieważ praca jest przyjemna i dobrze płatna”, p. „opowiedziała jak zacząć karierę krok po kroku oraz jak zaczynała swoją karierę:, chciałabym go wykonywać, ale nie codziennie tylko jako praca dodatkowa”, zaciekawił mnie ten zawód – zrozumiałam że nie jest to łatwe, ale warto spróbować”.

            Będę weterynarzem ponieważ: „bardzo lubię zwierzęta i chciałbym im pomagać”, „po prezentacji zawodu weterynarz upewniłem się, że to zawód idealny dla mnie. Lubię zwierzęta i im pomagać”, ”bardzo lubię zwierzęta, ale zawód weterynarza wymaga dużo nauki”.

            „Mi najbardziej spodobał się zawód rolnika i weterynarza, ponieważ są to zawody ciekawe, które otwierają przed nami wiele możliwości rozwoju”.

            „Najbardziej zainteresował mnie weterynarz, jednak jak iść na studia zainteresował mnie rolnik”.

            „Najbardziej zainteresował mnie zawód rolnika, opowiadał o nim największy gospodarz w okolicy. Planuję przejąć gospodarstwo taty, chociaż zniechęcają zarobki”.

            Pracownik biura podróży: „od zawsze interesowały mnie różnego rodzaju wycieczki i podróże, planowanie ich dla innych jest bardzo ciekawe:, „spotkanie z biurem podróży było ciekawe, poprzez przykładowe plany podróży i prezentację”, ‘mają bezpośredni kontakt z klientami i krajami”.

            W związku z odbywającym się OTK nasza uczennica Ola Tan zaprezentowała swój talent poparty pracami, które wykonała pod okiem nauczycieli plastyków w GOK Wola oraz Szkole Rysunku w Bielsku-Białej.

             

            Joanna Gorecka, Stanisława Nycz, Agnieszka Morkisz

             

        • Gratulacje dla absolwentów
          • Gratulacje dla absolwentów

          • W dniu 16.10 w urzedzie Gminy Miedźna nasi absolwenci Bartosz Sosna i Paweł Jaskólski odebrali gratulacje od Wójta Gminy Miedźna Pana Jana Słoninki, Przewodniczącego Rady Gminy Miedźna Pana Andrzeja Kempnego oraz dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania Pani Marzeny Mandli. Bartosz w ubiegłym roku szkolnym został laureatem a Paweł finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Gratulujemy i życzymy sukcesów w nowych szkołach.

        • Gra "Konstruktor XYZ"
          • Gra "Konstruktor XYZ"

          • 17 Października uczniowie uczęszczający na świetlice szkolną wzięli udział w grze „Konstruktor XYZ” zorganizowanej w ramach CODE WEEK. Uczestnicy musieli wykazać się dużym sprytem i wytrwałością oraz wiedzą matematyczną. Zadania polegały na poszukiwaniu ukrytych kodów na terenie szkoły oraz ich rozszyfrowywaniu. Uczestnicy zabawy odnajdywali, ukryte na terenie szkoły, kody i wskazówki, które kierowały ich na kolejne tropy, w poszukiwaniu wielkiego polskiego konstruktora. Uczniowie odnaleźli wszystkie wskazówki nawet tą ukrytą w zegarze i poznali pierwszego  polskiego informatyka Leona Łukaszewicza.

        • ZSP MIEDŹNA Z MEDALEM W POWIATOWO REJONOWYCH ZAWODACH W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
          • ZSP MIEDŹNA Z MEDALEM W POWIATOWO REJONOWYCH ZAWODACH W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          •             12 października dwie drużyny dziewcząt – starsze i młodsze – reprezentowały Gminę Miedźna w Powiatowo Rejonowych Biegach Przełajowych w Łące.

                        Dla grupy młodszej składającej się w większości z czwartoklasistek były to pierwsze tego typu zawody, mimo tego wybiegały znakomite 4 miejsce w powiecie pszczyńskim z minimalną stratą do trzeciego i 6 w rejonie pszczyńsko cieszyńskim.

                        Panie z klas 7-8 miały w planie zdobycie puntów do świadectwa i ambitnie liczyły w medal – cel został osiągnięty i właściwie do ostatniej zmiany były szanse na złoto lub srebro. Ostatecznie ZSP Miedźna uplasowała się na trzeciej pozycji w powiecie pszczyńskim i 6 w rejonie pszczyńsko – cieszyńskim. Brawo.

            ZSP Miedźna i Gminę Miedźna reprezentowały: BRAŃCZYK MAJA, SAJDOK KLARA, LENA ZARĘBA, KLIMALA PATRYCJA, WOJTAS NATALIA, LUKASEK KAROLINA, WRÓBEL ZUZANNA, MAZUR KASIA, STALMACH MILENA, WITOŚ AMELIA, WOJCIECH NATALIA, WYGRABEK MALWINA, CZERNIK KAROLINA, ULCZAK FAUSTYNA, ZBIJOWSKA SARA, WOJTAS MARTYNA

        • Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klas pierwszych
          • Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie klas pierwszych

          • "Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi.
            Jednakże energia, która tę łódź napędza,
            musi pochodzić od uczących się." 
            Taylor MacKenzie

            13 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się wyjątkowy koncert życzeń dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie poprzez swoją grę na instrumentach, wprowadzili całą społeczność szkolną i zaproszonych gości w wyjątkowy, nieco nostalgiczny nastrój. Tego dnia również nasi najmłodsi uczniowie mieli swój wyjątkowy dzień - zostali oficjalnie pasowani przez panią Dyrektor Zofię Kempkę na pierwszoklasistów. Zanim to się jednak stało pokazali nam, jak wiele już się nauczyli. Ich  wychowawczyni, pani Ewelina Kociak, przygotowała dla swoich uczniów krótki "test" z matematyki, z wiedzy o ruchu drogowym, z angielskiego, ale także sprawdziła, czy dzieci znają symbole narodowe. Na wszystkie pytania dzieci odpowiedziały bezbłędnie i śpiewająco. 
            Jesteśmy pewni, że świeżo pasowani Pierwszoklasiści będą godnie reprezentować naszą szkołę i dbać o jej dobro.

        • Jesienny kod zwierząt na przetrwanie
          • Jesienny kod zwierząt na przetrwanie

          • W piątek trzynastego, trzecioklasiści stanęli przed nie lada wyzwaniem- ich zadaniem było odkrycie, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. By się tego dowiedzieć musieli rozwiązać ukryte zagadki, odszukać w klasie zdjęcia zwierząt oraz koperty z dziwnymi literami. W kopertach została zaszyfrowana nazwa zwierzęcia, na temat którego należało odszukać informacje. Uczniowie, korzystając z różnych źródeł wiedzy, bez trudu poradzili sobie z tym zadaniem i dowiedzieli się, jaki jest "Jesienny kod zwierząt na przetrwanie"🐇🦔🐢.
            #codeweek

        • Idzie jsień
          • Idzie jsień

          • Idzie jesień

            Idzie drogą Pani Jesień
            Kolorowe liście niesie.
            Bujną, rudą ma czuprynę,
            Nosi z liści pelerynę.

            Niesie w koszu jabłka, gruszki,
            Pęk marchewki, garść pietruszki,
            Kosz żołędzi i kasztanów,
            Pożegnała klucz bocianów.

            Piękna Jesień i wesoła
            - „Wyjdźcie na dwór dzieci” – woła.
            „Bo za moją peleryną
            Kolorowe dni przepłyną.

            Będzie szaro, błotnie, słotnie,
            Wynudzicie się okropnie”
            Korzystajmy więc Kochani
            Póki złota jesień z nami!

            Wiersz „Idzie jesień” stał się dla czytelników naszej biblioteki inspiracją do wykonania pięknych prac ilustrujących „Panią Jesień”. Akcja czytelnicza miała formę konkursu. Jednak talent naszych czytelników i ich rodziców przeszły nasze oczekiwania, trudno wyłonić zwycięzców. Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję pomysłu, każdy z Was zasługuje na wyróżnienie. Wkrótce do każdego uczestnika dotrze miła pamiątka. Gratulacje!!!

        • Dzień Zdrowia Psychicznego
          • Dzień Zdrowia Psychicznego

          • „Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy, aby rozstać się z bólem trzeba go wyrazić.”

             Pamiętaj nie jesteś sam !

             

            10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, z tej okazji pedagodzy specjalni: Agnieszka Morkisz i Stanisława Nycz  przeprowadziły działania w formie pogadanek oraz gazetki, poświęcone tematyce zaburzeń zdrowia psychicznego. W zajęciach wzięły udział klasy: piąta, szósta i siódma. W czasie zajęć omówiono sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zaburzeniach snu i emocji. Podano  numery telefonów wsparcia dla dzieci i młodzieży        w sytuacji kryzysu, ponadto wskazano osoby w szkole, które mogą pomóc w razie nasilonych problemów .

        • Kto zabrał lupę?
          • Kto zabrał lupę?

          • Na dzisiejszej lekcji matematyki czwartoklasiści wcielili się w detektywów i rozwiązali zagadkę, kto schował cenną lupę Sherloka Holmsa. Podejrzanych było 12.  Wśród nich m.in.  był lekarz, ksiadz, artysta grafik, architekt. Drogą dedukcji i eliminacji uczniowie wyłonili spawcę. Wskazówkami były zadania matematyczne m.in rok urodzenia podejrzanych w rzymskim zapisie czy wzrost podejrzanych, który był wynikiem mnożenia lub dodawania pamięciowego. Do ostatniej zaszyfrowanej wiadomości potrzebne były liczby wielocyfrowe i z nimi  młodzi detektywi poradzili sobie doskonale. Wydarzenie  odbyło się w ramach Europejskiegio Tygodnia Kodowania.

        • Światowy Dzień Zwierząt
          • Światowy Dzień Zwierząt

          • 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Nasza szkoła świętowała to wydarzenie przez cały tydzień. Każdego dnia realizowaliśmy różne przedsięwzięcia z naszymi bohaterami. Na początek odwiedzili nas psi przyjaciele. Dzięki uprzejmości pani Lidii Majnusz klasy czwarte spotkały się z pieskami z hodowli Przystanek Berniszówka Kennel-FCI. Są to berneńskie psy pasterskie. Aragorn i Gaja zachwyciły naszych uczniów. Mimo sporych rozmiarów są bardzo łagodne, wiele dowiedzieliśmy się o ich rasie i ich pracy dla człowieka. Pani Lidia przygotowała dla nas informacje o psim języku i o tym, jak zachować się w razie ataku nieznanego psa. Dziękujemy za miłe spotkanie.

            Na lekcjach języka angielskiego poznawaliśmy słownictwo; nazwy zwierząt oraz dźwięki jakie zwierzęta wydają... nie obyło się również bez tańców i piosenki tematycznej.

            Na matematyce zwierzęta posłużyły nam do utrwalenia wiadomości dotyczących zapisywania cyfr rzymskich. Uczniowie zapisywali  przy pomocy rzymskiego systemu zapisu liczb m.in. prędkość zwierząt, wagę, wielkość itp

            Klasy młodsze miały dzień ze swoim zwierzęcym pluszakiem. Stworzyliśmy piękną galerie zdjęć z naszymi zwierzątkami, z którymi na co dzień żyjemy i się nimi opiekujemy. Wymieniliśmy różne doświadczenia i ciekawe przygody, które nas spotkały z naszymi przyjacielami.