Wydarzenia
Święto Niepodległości
8 listopada w szkole obyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Motywem akademii było hasło: Polska jest jedna - pokoleniom naszych przodków w hołdzie. Program poetycko-muzyczny przygotowała klasa siódma. Uczniowie mogli posłuchać pięknych pieśni patriotycznych oraz wyboru poezji poświęconej walce Polaków o odzyskanie niepodległości w ciągu 123 lat niewoli.
3
Rozwijamy wenę czytelniczą – „Świtezianka” A. Mickiewicz
W dniu 8 listopada 2022 r. na lekcjach j. polskiego klasy VIII a , VIII b gościliśmy panią Renatę Szwedę, pracownika Gminnej Publicznej Biblioteki w Miedźnej z/s w Grzawie.
Nasz gość przygotował ciekawą wersję opracowania lektury szkolnej „Świtezianka”
A. Mickiewicza. W ramach zajęć przypomniano treść ballady oraz jej cechy gatunkowe.
Na zajęciach głównym celem było dopisanie dalszego ciągu historii strzelca i Świtezianki. Młodzież bawiła się doskonale i uruchamiała pokłady swojej inwencji twórczej. Pokazano, iż książki są nieskończonym źródłem zabawy i wiedzy.
Umiejętność czytania to pewność siebie, samodzielność, rozwijanie kompetencji, komunikacji i rozwój intelektualny.
4
"Eliksir zdrowia i dobrego humoru ;-) w 3B"
Chwile jesiennej zadumy i słoty, to dobry czas, by zadbać o stan naszego zdrowia. Właśnie dlatego Uczniowie klasy 3B postanowili przygotować " Eliksir zdrowia i dobrego humoru", czyli prawdziwą bombę witaminową, na bazie czosnku, cytryny i pysznego miodu. Dodatkowo, by podkreślić znaczenie zdrowej żywności, jako fundamentu odporności i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, Uczniowie przygotowali ciekawe propozycje dziennego, zdrowego jadłospisu, w myśl zasady: "Zdrowo jem, więcej wiem".
28
XII Wieczór Śląski
"Niedokończone zaklęcie"
Do biblioteki szkolnej zawitały klasy I, aby po raz pierwszy wypożyczyć książki. Niedokończone zaklęcie to tytuł przedstawienia, które zostało stworzone na podstawie nowych lektur szkolnych. Podczas przedstawienia dzieci poznały Detektywa Pozytywkę, Cukierka z Marcelem, a także znane już wcześniej postacie: Kopciuszka, Trzy świnki, Czerwonego Kapturka, Śnieżkę. Wiedzą również ile wspaniałych historii, postaci i krain czeka czytelników w naszej bibliotece. W role bohaterów literackich wcieliły się uczennice klasy V.
Nowi czytelnicy klas I uroczyście przyrzekli: czytać książki, szanować je, wskazówek i rad płynących z kart książek uważnie słuchać.
Czytelnicy klas I otrzymali Wyprawkę Czytelniczą przygotowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki w ramach kampanii czytelniczej „Mała książka – wielki człowiek”. Kampania została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zapraszamy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Dzień Origami
W dniach 27października -2 listopada obchodzimy w szkole Światowy Dzień Origami. ORIGAMI jest sztuką składania papieru, pochodzącą z Dalekiego Wschodu uczącą, w jaki sposób ze składanej kartki papieru, bez przecinania jej czy klejenia, wydobyć kształty zwierząt, kwiaty, ozdoby, czy inne figury geometryczne. Powstała w Japonii nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów ORI – zginać i KAMI – papier. Przy składaniu papieru należy zachować spokój, dokładność i cierpliwość. Te cechy są ważne w pracy z dziećmi i warto tego uczyć. W naszej szkole klasy IV- VI wykonują matematyczne origami- jest to sześcian z modułów Sonobe oraz przecinające się prostokąty.
15
Spotkanie z policjantem
Najmłodsi uczniowie Naszej szkoły, jak co roku miały możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z Policjantami z Komisariatu Policji w Miedźnej z siedzibą w Woli.Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami grożącymi im w trakcie drogi do i ze szkoły, uświadomienie im jak prawidłowo należy korzystać z drogi oraz jak zachować się, gdy spotkają na swojej drodze obcą osobę. Dzieci miały okazję dowiedzieć się również, na czym polega praca policjanta, jak wygląda jego mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny policjantom podczas służby. Na zakończenie spotkania uczniowie podziękowali Policjantom, za wizytę. Serdecznie dziękujemy Policjantom mł.asp.Mateuszowi Karbowemu i sierż.sztab.Mateuszowi Hołojdzie z Komisariatu Policji w Miedźnej, że znaleźli czas na spotkanie z naszymi pierwszoklasistami.
4
Jesienny spacer kl. II
Korzystając z pięknej pogody, drugoklasiści wybrali się na jesienny spacer, podczas którego mieli okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość oraz znajomość różnych gatunków drzew. Następnego dnia, wędrując po szkolnym korytarzu, udali się na "grzybobranie". Dowiedzieli się, które grzyby najczęściej zbieramy, a także poznali ich regionalne nazwy. Sprawdzili też, które grzyby są niejadalne i trujące.
3
"#LekcjaHIGIENY i #Wirusoochrona"
Uczniowie klas III, po raz kolejny wzięli udział w wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej pt. "Wirusoochrona". Głównym celem przeprowadzonych działań była promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci oraz zwrócenie uwagi na jej znaczącą rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w aktywizującym kursie higieny rąk, zatytułowanym: " Szkoła mycia rąk Maxa i Elli", chętnie dzielili się własnymi spostrzeżeniami i posiadaną wiedzą. Przypomnieli sobie również kiedy, w jaki sposób i jak długo powinni myć dłonie, by skutecznie uchronić swój organizm przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Na koniec wykonali piękne, oryginalne modele wirusów i bakterii, a ich zaangażowanie i praca zostały zwieńczone i nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.
34
Gimnastyka i ortografia
W biegu się gimnastykuję i ortografię zapamiętuję. Uczniowie klasy 3b, pełni werwy i zaangażowania sprostali ortograficznemu wyzwaniu. Ich celem była zespołowa współpraca, polegająca na bezbłędnym odtworzeniu tekstu, pełnego ortograficznych zawiłości. Zadanie wymagało nie tylko skupienia i znajomości zasad ortograficznych, ale i zwinności fizycznej, a także umiejętności radzenia sobie z presją czasu. Dodatkowym motorem do działania był element współzawodnictwa i konkurencji zespołowej. Wszystko to pozwoliło uświadomić Uczniom, że ortografia wcale nie musi być nudna, ale pełna emocjonujących i kształtujących wyzwań.
9
„Nieletni nie znaczy nieświadomy i niedoświadczony”
24 października 2022r naszą szkolę odwiedzili Kuratorzy Zawodowi do spraw rodzinnych i nieletnich z Sądu Rejonowego w Pszczynie. Pani Barbara Krzepina oraz Pani Agnieszka Białoń opowiadały o demoralizacji wśród dzieci i młodzieży. Tematem prelekcji był „Nieletni nie znaczy nieświadomy i niedoświadczony”. Na początku wyjaśniono nam, czym różni się nieletni od młodocianego i małoletniego. Uczniom zostały również przedstawione czyny karalne, oraz jakie są ich konsekwencje. Dowiedzieliśmy się także, czym są prace społeczne, ile godzin dziennie mogą trwać i w jakich miejscach mogą się odbywać. Panie podzieliły się swoimi doświadczeniami w pracy z nastolatkami, którzy popełnili czyny karalne. Uważamy, że uświadamianie młodzieży w tych kwestiach jest bardzo ważne. Dziękujemy Paniom za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.
Jasmina Rzewiczok
1
Code Week
W tegorocznej edycji CodeWeek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w aż 3 różnych aktywnościach związanych z kodowaniem i deszyfrowaniem: "Pogromcy szyfrów", "Zakodowane obrazy" i "Jesienne wyzwania z matą do kodowania". W ramach tych aktywności uczniowie klas 4-7 malowali kodowane obrazy, utrwalili umiejętność potęgowania, obliczania ułamka z liczby, udoskonalili zdolność rachunku pamięciowego, a także, kodując drogę, powtórzyli wiadomości dotyczące podzielności liczb. Natomiast uczniowie klasy 2, na podstawie podanych współrzędnych, ułożyli jesienny obrazek na macie do kodowania oraz rozwiązali jesienne sudoku. Taka forma zajęć rozwija logiczne i algorytmiczne myślenie, a także dostarcza wiele zabawy.
20
Pogromcy szyfrów
25 Października uczniowie uczęszczający na świetlice szkolną wzięli udział w grze „Pogromcy Szyfrów” zorganizowanej w ramach CODE WEEK. Uczestnicy musieli wykazać się dużym sprytem i wytrwałością oraz wiedzą matematyczną. Zadania polegały na poszukiwaniu ukrytych kodów na terenie szkoły oraz ich rozszyfrowywaniu. Kandydaci na agentów odnajdywali, ukryte na terenie szkoły, kody i wskazówki, które kierowały ich na kolejne tropy, w poszukiwaniu akt niezwykłych matematyków" Uczniowie zdali egzamin i zostali prawdziwymi agentami otrzymali oficjalne legitymacje Agentów Biura Śledczegotak jak nasi słynni kryptolodzy M. Rejewski, H. Zalewski oraz J. Różycki.
26
Nominacja do nagrody w Plebiscycie Edukacyjnym
Dzień dobry,
z przyjemnością informujemy, że Państwa szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie śląskim jest prowadzony przez „Dziennik Zachodni”.
Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymał pracujący w Państwa szkole nauczyciel: Ewelina Kociak.
Gratulujemy !!!
„Złap za stery do swojej kariery”
Pod takim hasłem przebiegał Ogólnopolski Tydzień Kariery. W naszej szkole odbyło się spotkanie z youtuberą i influencerką Emilią Szypułą nick: milkacz. Uczniowie klas VII i VIII poznali od podszewki pasję bohaterki spotkania, która przerodziła się w pracę zawodową. Opowiedziała o początkach swojej przygody z nagrywaniem i udostępnianiem filmików, tworzeniu własnego kanału na YouTube, wynikających z tego korzyściach i negatywach. Pytań nie było końca, apetyt na kolejne spotkanie narastał. Spotkanie zakończyło się sesją zdjęciową i pamiątkowymi autografami.
7
Układ słoneczny i klasa VI
Czy wiesz, że Układ Słoneczny składa się z gwiazdy - Słońca, 8 planet krążących dookoła, 5 planet karłowatych, mnóstwa małych ciał niebieskich oraz aż 205 księżyców? Jak myślisz, czy na każdej planecie da się zamieszkać? Którą z nich naukowcy nazywają “Władcą Pierścieni”? Na te i inne pytania klasa 6 starała się znaleźć odpowiedź.
13
Warstwy lasu na makietach 3D
18 - stego października klasa III a dokonała kolejnej obserwacji przyrody. Tym razem było to rozpoznawanie poszczególnych warstw lasu. Spacer do pobliskiego lasu odbył się w pięknej aurze barw jesieni. Efekty naszych obserwacji prezentujemy na makietach wykonanych w 3D ! Zobaczcie jakie ciekawe prace ;)
1
-----------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------
GODZINY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ
6:30-16:00
szczegółowe informacje w zakładce dla rodziców
------------------------------------------------------------
"Gotowi na wiedzę"
Galeria zdjęć
brak danych