• Wyniki "Konkursu Żołędziowego”
          • Wyniki "Konkursu Żołędziowego”

          • Początkiem listopada rozstrzygnięto konkurs żołędziowy. Akcja polegała na zbiórce owoców dębu szypułkowego -  żołędzi, kasztanów oraz owoców dębu czerwonego -„bączków” - budowaniu świadomości oraz rozbudzaniu wrażliwości wśród młodego pokolenia.

            Dzieci i młodzież zbierając żołędzie, czy kasztany czuły się współodpowiedzialne za zdrowie i życie zwierząt.

            Zebraliśmy 180 kg. Chcąc nagrodzić zaangażowanie uczniów naszej szkoły postanowiono uhonorować ucznia, który nazbierał największą ilość owoców lasu, a jest to Aleksander Sitko ( klasa I ).

            Zapraszamy po odbiór nagrody do świetlicy szkolnej.

            Gratulujemy!

        • Projekt "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”
          • Projekt "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”

          • W ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” klasa 2b wyruszyła w podróż czytelniczą z lekturą „ Detektyw Pozytywka” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Na dzieci czekała walizka pełna zadań. Rozwiązywali w grupach quiz wiedzy o przeczytanej książce, wykonywali makiety biura detektywistycznego „Różowe okulary”, wzięli udział w dyktandzie bieganym, złożyli odciski palców i porównywali nawzajem linie papilarne, a na koniec rozwiązywali zagadki i zadania interaktywne.

            Tegoroczna edycja projektu jest pod kryptonimem NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI.

            Pierwszy moduł związany jest z hasłem ,,BĄDŹ DOBRY DLA LUDZI’’, dlatego zoorganizowaliśmy klasową akcję „Anioły”, gdzie w ciągu jednego tygodnia każdy "Anioł" będzie wylosowanej przez siebie osobie, podrzucać niepostrzeżenie coś miłego.

        • Teatralne spotkanie  z „Akademią Pana Kleksa”
          • Teatralne spotkanie  z „Akademią Pana Kleksa”

          •  

                        Klasy czwarte w listopadowy wtorek odwiedziły AKADEMIĘ PANA KLEKSA. Tą zacną instytucją opiekuje się  Pan Ambroży Kleks oraz Mateusz – uczony szpak, który tak naprawdę wcale nie jest ptakiem. W Akademii dzieją się niezwykłe rzeczy.  Widzowie  przeżywają śmieszne, a także „mrożące krew w żyłach” przygody. Podczas przedstawienia uczestnicy spektaklu  mieli  też możliwość spotkać postacie z innych bajek i przeżyć wiele  przygód z Adasiem Niezgódką i Panem Kleksem.

            Zespół Sceny Polskiej Teatru z Czeskiego Cieszyna, w tej kapitalnej wersji musicalowej poprowadziła – reżyserując i tworząc adaptację sceniczną, Katarzyna Deszcz .

             Ta wersja sceniczna, to rozśpiewany i roztańczony spektakl muzyczny, każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie: odrobinę wspomnień i przestrzeń dla fantazji. Nasi uczniowie w formie interaktywnej mieli możliwość  poznania treści lektury  oraz  spędzili  czas wypełniony dobrą  zabawą. 

             

        • "Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości"
          • "Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości"

          • W dniu 13 listopada 2023 roku uczniowie klas 1-8  naszej szkoły obejrzeli żywą lekcję historii pt. "Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości" - czyli marsz ku niepodległości. Spektakl był przedłużeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w szkole.

            Żywa lekcja historii obejmowała informacje, dotyczące czasów, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, ukazywała dążenia niepodległościowe oraz odzyskanie niepodległości. Spektakl przedstawiał elementy interaktywne między aktorami a widzami. W czasie przedstawienia uczniowie mogli zobaczyć umundurowanie żołnierza niemieckiego i polskiego legionisty z okresu I wojny światowej, a także uzbrojenia charakterystycznego dla tego okresu. Została również przybliżona uczniom historia przybycia Józefa Piłsudskiego do Warszawy i przekazania mu władzy wojskowej.

            Żywa lekcja bardzo się spodobała uczniom, pobudzając wyobraźnię historyczną młodego pokolenia.

        • Szkoła do hymnu
          • Szkoła do hymnu

          • Kolejny raz   włączyliśmy się do  akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W dniu dzisiejszym  o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie oraz nauczyciele wspólnie odśpiewali nasz Hymn narodowy.

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • 9 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Miedźnej uroczyście świętowaliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia według scenariusza pt. Święto Niepodległości. Montaż poetycko-muzyczny zaprezentowała klasa 5. Dla całej społeczności szkolnej uroczystość była lekcją historii oraz patriotyzmu.

        • Gminny Konkurs o Cyberbezpieczeństwie
          • Gminny Konkurs o Cyberbezpieczeństwie

          • W środę 8 listopada w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Miedźnej odbył się I Gminny Konkurs o Cyberbezpieczeństwie pod patronatem Wójta Gminy Miedźna i Banku Spółdzielczego w Miedźnej dla klas szóstych, w którym uczestniczyło 10 szóstoklasistów z gminy Miedźna.

            Konkurs wzorowany był na telewizyjnym teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pytania były tak sformułowane, aby odpowiedź mogła być szybka. Uczestnicy zachwycali nie tylko wiedzą i odwagą, ale i refleksem. Najlepszym z dziesięciu okazał się Mateusz Pluta , drugie miejsce zajął Michał Dominiak, a trzecie Tomasz Pasko.

            Laureaci konkursu i pozostali uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Miedźnej i Wójta Gminy Miedźna, a ich opiekunowie podziękowania i pamiątkowe torby.

        • Dzień Dyni
          • Dzień Dyni

          • Za nami Dzień Dyni. Uczniowie najmłodszych klas podczas zajęć pozalekcyjnych chcąc podkreślić to wyjątkowe święto, kreatywnie ćwiczyli buzie i języki, uzupełniali sekwencje, liczyli dynie, układali je na polu, zdmuchiwali z ręki, kolan, układali puzzle bardzo pomarańczowo-dyniowe. Nagrodą za poprawnie wykonane zadanie było karmienie głównej bohaterki zajęć orzeszkami. Uff, niby tylko 45 minut zajęć, a tyle się wydarzyło.

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!

          • 6 listopada  społeczność naszej szkoły obchodziła jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci… w zasadzie zawsze jest aktualne.

            Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. 

             W czasie wspólnego spotkania uczestnicy zabawy prezentowali swoje stroje, podsumowano konkurs na najciekawsze przebranie, pozowano do wspólnego zdjęcia. Wszyscy doskonale sie bawili.

        • Rozdanie nagród
          • Rozdanie nagród

          • W dniu 31.10 miało miejsce rozdanie nagród z szkolnych konkursów jakie odbyły się od początku roku szkolnego:

            Konkurs Języka Niemieckiego

            I miejsce Alicja Sajdok

            II miejsce Olga Sosna

            III miejsce Michał Faruga

            Konkurs Języka Angielskiego

            I miejsce Marta Gleń

            Udzał Karolina Gorol, Julia Maciaszek, Małgorzata Stalmach, Blanka Klekot,  Natalia Wojciech

            Konkurs na Flagę

            Wszystkie klasy zostały nagrodzone

            Rozdano również dyplomy i pamiątki za udział w konkursie poetycko-plastycznym pt. "Idzie jesień".

             

            Plebiscyt "Najmilszy Chłopak"

            Klasy I-III Kacperl Durok

            klasy IV-VIII Dawid Chmielniok

             

             

             

             

        • Spotkanie ze świętymi
          • Spotkanie ze świętymi

          • Dzisiaj w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na  sali gimnastycznej zgromadzili się Nasi Świeci Patronowie. Przybyła Św. Rita., Św. Jadwiga, Św. Kinga, Św. Mikołaj, Św. Jan, Św. Łukasz i wielu innych. Jak to Święci uśmiechnięci przygotowali nam swoje atrybuty, zadali kilka zagadek, zabawili rozmową i zagrali...   w tenisa stołowego.

        • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
          • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          • 26 października, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić  uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu.
            Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury - bardziej zrozumiałe. 

            Dzień ten został poprzedzony ogłoszeniem konkursu na wykonanie flagi wylosowanego państwa europejskiego. Na ręce organizatorów oddano prace wykonane rozmaitymi, często innowacyjnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów. Wszystkie wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, zatem jury zdecydowało nagrodzić każdą z prac.  Drugim konkursem, ogłoszonym z okazji tego szkolnego święta, było zadanie polegające na tym, by odgadnąć znaczenie znanych powiedzeń, w których ukryte zostały nazwy licznych narodowości. Uczestnicy bez trudu odkryli, co oznaczają wyrażenia: „wyjść po angielsku” , „siedzieć jak na tureckim kazaniu” , „udawać  Greka” czy też „czeski błąd”, a pierwsze sześć osób, które poprawnie zmierzyło się z zadaniem rozwiązania wszystkich 11 powiedzeń, zostało nagrodzonych.

                      W dniu języków obcych w młodszych klasach emocji i językowej zabawy nie było końca. Interaktywny quiz ze znajomości odmiennych kultur, zwyczajów i prostego słownictwa z różnych zakątków świata, bazujący na wygenerowanych kodach QR, sprawił najmłodszym wiele radości, a świat językowych kolorów- był świetną okazją do rozpoznania i nauki europejskich flag. Udało nam się również wykorzystać tablety zakupione w ramach projektu #Labolatorium Przyszłości, by za ich pośrednictwem odkryć monumentalne zabytki oraz znane miejsca, stanowiące ikonę światowej kultury. Dzień zwieńczyliśmy muzyczno- rytmicznym akcentem, odgrywając na różnych instrumentach spontaniczną, muzyczna aranżację melodii do piosenki utrwalającej słowa powitania, brzmiące w różnych językach: „ hi”, „hello”, „bonjour”, „hola”, „ciao”, „konnichiwa”, co stało się dowodem wielkiej kreatywności i ciekawości świata naszych najmłodszych uczniów.

            Klasy starsze na lekcji języka angielskiego rozwiązywały quiz kulturowy, dotyczący zwyczajów i tradycji Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Ponadto brały udział w grze, w której odczytywały pytania zakodowane za pomocą kodów QR. Pytania dotyczyły zagadnień o różnych krajach europejskich. Na języku niemieckim klasa VIII pisała konkurs leksykalno – gramatyczny, a klasa VII grała w grę językową „Ein Tag in der Schule”.

            Pięknym podsumowaniem szkolnego Dnia Języków Obcych, stała się wystawa prac, wykonanych przez uczniów klas I-VIII. To ona wprowadziła nas w wyjątkowy klimat różnorodności monumentalnej i kulturowej, pokazując tym samym piękno otaczającego świata, ale przede wszystkim zaangażowanie, kreatywność i wielkie talenty, jakie drzemią w uczniach i uczennicach naszej szkoły. Gratulujemy Wam wszystkim i zapraszamy do fotorelacji

        • Zbiórka dla zwierząt
          • Zbiórka dla zwierząt

          • W ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt, została zorganizowana zbiórka artykułów potrzebnych dla zwierząt. Składamy serdeczne podziękowania, dla rodziców i uczniów za wsparcie tej akcji pomocowej. Zgromadzone artykuły trafią do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chełmku. Dziękujemy!

        • Spotkanie autorskie – jak tworzy się książkę?
          • Spotkanie autorskie – jak tworzy się książkę?

          • Klasy czwarte gościły na lekcji j. polskiego współautorkę książki  pt. „Grzawa i jej mieszkańcy – historia i współczesność” panią Małgorzatę Olejarczyk. . Lekcja była poświęcona przedstawieniu procesu tworzenia książki.

             Młodzi ludzie, nasi uczniowie w sposób praktyczny dowiedzieli się jak  wygląda tworzenie książki od pomysłu do wydruku. Zajęcia miały charakter prelekcji oraz formę warsztatową.

            W ramach podstawy programowej z j. polskiego zaplanowany jest cykl lekcji poświęconych książkom.  Pani Małgosia Olejarczyk zechciała przyjąć zaproszenie  i w sposób bardzo ciekawy przedstawiła swoją historię związaną z tworzeniem książki.    W książce przedstawiona jest lokalna  miejscowość Grzawa wraz z  jej rysem  historycznym, zasłużonymi mieszkańcami   i wiele   interesujących ciekawostek o instytucjach działających na przestrzeni czasu  na tym obszarze.

             Pani Małgosia zachęcała uczniów do sięgania po książki i rozwijania pasji, poznawania świata przez czytanie. W części warsztatowej, uczniowie mogli za dobrze wykonanie zadnia uzyskać egzemplarz książki wraz z dedykacją od autorki.

        • Szkolny Dzień Origami
          • Szkolny Dzień Origami

          • Dzień 24 października to Światowy Dzień Origami. Z tej okazji uczniowie klasy czwartych na zajęciach z matematyki zgłębiali tajniki tej tradycyjnej japońskiej sztuki składania papieru. Ciekawostką dla uczniów był fakt, że origami narodziło się w Chinach, ale zostało rozwinięte i najbardziej rozpowszechnione w Japonii i to właśnie ten kraj jest najczęściej kojarzony z tą sztuką. Na  lekcji powstały matematyczne prace: sześciokąt foremny, czworościan i sześcian z modułów sonobe. Uczniowie połknęli bakcyla i niektórzy wykonali po  kilka sześcianów, czworościanów a nawet rewolwer.

        • Mali odkrywcy z klasy II
          • Mali odkrywcy z klasy II

          • 24 października klasy drugie wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu. Przy pomocy lup obserwowaliśmy przyrodę i zmiany zachodzące w lesie jesienią. Zbieraliśmy liście, z których wykonaliśmy prace plastyczne.

        • Powtórka z dynią
          • Powtórka z dynią

          • Dynia dobra na wszystko. Na zdrowie i na powtórkę z matematyki. By utrwalić swoją wiedzę z potęg czy podzielności, uczniowie mieli wykonać dynię a na niej umieścić najważniejsze zagadnienia. Wykonanie ich było niesamowicie kreatywne i niepowtarzalne. Wszyscy wykazali się niezwykłą pomysłowością. 

        • Ułamki, photon i szóstoklasiści
          • Ułamki, photon i szóstoklasiści

          • Uczniowie kl.6 na lekcji  matematyki  mieli za zadanie wskazać drogę do ułamkowego domku. Programowali photona  tak aby dotarł do domku z odpowiednim wynikiem. Photony pokonywały różne tory, odróżniały odpowiedzi prawdziwe od fałszywych, a młodzież doskonaliła swoje umiejętności matematyczne w połączeniu z programowaniem, dobrze się przy tym bawiąc.#LaboratoriaPrzyszłości