• Świetlica

        •  

           

          GODZINY  PRACY  ŚWIETLICY

           

          do Zarządzenia nr 1/2020/2021

           

          z dnia 01.09.2020r.

           

           

          Regulamin świetlicy

          w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej

           

          1. Warunkiem przyjęcia ucznia do świetlicy szkolnej jest złożenie w wyznaczonym przez szkołę terminie, w sekretariacie szkoły, prawidłowo i kompletnie wypełnionego wniosku, który opublikowany jest na stronie internetowej szkoły oraz udostępniany w sekretariacie szkoły.
          2. W czasie zajęć obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk i dezynfekcja, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
          3. Uczeń posiada własne przybory plastyczne, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku ucznia lub w tornistrze.
          4. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
          5. Uczeń nie może zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
          6. Uczeń musi zachować bezpieczną odległość od swoich koleżanek i kolegów.
          7. W razie wystąpienia objawów chorobowych postępuje się zgodnie ze szkolną procedurą i regulaminem.
          8. Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na: czas pracy obojga rodziców, organizację dojazdu do szkoły lub inne przyczyny.
          9. Liczba miejsc w świetlicy jest ograniczona – pod opieką jednego nauczyciela może pozostawać maksymalnie 25 uczniów. W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z klas młodszych (I-III), których rodzice samotnie je wychowują oraz dzieci obojga rodziców pracujących. W miarę posiadania wolnych miejsc przyjmowani są pozostali uczniowie.
          10. Rodzice  wypełniając wniosek o przyjęcie ucznia do świetlicy, oświadczają, że podają dane zgodnie ze stanem faktycznym i akceptują Regulamin świetlicy szkolnej.
          1. Kwalifikacji uczniów do świetlicy szkolnej dokonuje komisja rekrutacyjna, powołana przez Dyrektora szkoły.
          2. Odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej można składać do dyrektora szkoły na piśmie w terminie do 7 dni od ogłoszenia listy przyjętych uczniów.
          3. W przypadku stwierdzenia niezgodności ze stanem faktycznym informacji podanych we wniosku uczeń nie zostanie przyjęty lub zostanie skreślony z listy świetlicy.
          1. Wnioski i prośby indywidualne o przyjęcie ucznia do świetlicy szkolnej złożone po terminie lub w trakcie roku szkolnego rozpatruje dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami świetlicy.
          2. Lista uczniów przyjętych do świetlicy jest ogłaszana w wyznaczonym przez dyrektora terminie poprzez umieszczenie na tablicy informacyjnej świetlicy. W okresie ograniczonego dostępu do szkoły jest przekazywana w dzienniku elektronicznym.
          3. Rodzice, zapisując dziecko do świetlicy, zobowiązują się do punktualnego odbierania dziecka i nieprzekraczania czasu pracy świetlicy.
          4. Po zakończeniu pracy świetlicy obowiązuje Procedura postępowania w przypadku pozostania dziecka w świetlicy po godzinach pracy.
          5. Rodzice, zwalniając dziecko ze świetlicy na zajęcia dodatkowe lub zezwalając na samodzielny powrót dziecka do domu, zobowiązani są do napisania stosownego oświadczenia i dostarczenia go do nauczyciela świetlicy. Oświadczenie można również wysłać w dzienniku elektronicznym do dyrektora szkoły.
          6. Uczniowie zapisani do świetlicy szkolnej są odbierani osobiście przez rodziców lub osoby przez nich upoważnione. Upoważnienie ma formę pisemną.
          7. Odpowiedzialność za ucznia, który został przyprowadzony do szkoły, a nie zgłosił się do świetlicy, ponoszą rodzice ucznia.
          8. Osoba odbierająca dziecko ze świetlicy zobowiązana jest do zgłoszenia odbioru ucznia nauczycielowi świetlicy. W okresie ograniczonego dostępu do szkoły zgłasza się przez domofon i czeka na podejście pracownika.
          9. W przypadku zmiany wcześniejszych ustaleń rodzice są zobowiązani do jak najszybszego poinformowania o tym nauczyciela świetlicy i złożenia pisemnego oświadczenia.
          10. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze świetlicy przez upoważnioną przez nich osobę.
          11. Nauczyciel ma prawo wylegitymować osobę odbierającą ucznia i sprawdzić zgodność danych z dowodu osobistego z podanymi w upoważnieniu.
          12. Nauczyciel może odmówić wydania ucznia w przypadku, gdy stan osoby odbierającej ucznia wskazuje na spożycie alkoholu lub zachowanie tej osoby jest niepokojące czy agresywne. W takim przypadku nauczyciel ma obowiązek zatrzymać ucznia do czasu wyjaśnienia sprawy oraz skontaktować się z inną osobą upoważnioną przez rodziców do odbioru ucznia. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca oraz pedagog szkolny.
          13. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania ucznia przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
          14. Nauczyciel nie zastosuje się do ustnych informacji przekazanych przez ucznia.
          15. Uczniowie nie mogą opuszczać świetlicy bez zgody nauczyciela.
          16. Uczniowie dbają o porządek w świetlicy i sprzątają po sobie.
          17. Zachowanie ucznia w świetlicy wpływa na jego ocenę zachowania.
          18. Za rzeczy zniszczone przez ucznia odpowiadają rodzice.
          19. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w świetlicy.
          1. Opieką wychowawczą zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy z powodu nieobecności nauczyciela przedmiotu. Każdy taki przypadek należy wcześniej uzgodnić z nauczycielem pracującym w świetlicy.

           

          Procedura postępowania w przypadku pozostania ucznia w świetlicy po godzinach pracy

           

          1. Jeżeli w momencie zakończenia pracy świetlicy brak jest informacji od rodziców, nauczyciel świetlicy kontaktuje się z rodzicami/opiekunami prawnymi/osobami upoważnionymi do odbioru ucznia.
          2. Nauczyciel ustala jak najszybszy czas odbioru ucznia.
          3. Jeśli nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami ucznia, informuje dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
          4. Nauczyciel ma prawo do wezwania policji w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów prawnych ucznia i zapewnienia uczniowi dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu uczeń pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza policji. Po ustaleniu miejsca pobytu opiekunów, policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia rodzicowi/prawnemu opiekunowi.
          5. W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/prawnych opiekunów uczeń przekazany jest policji, w celu zapewnienia właściwej opieki.
          6. Nauczyciel sporządza notatkę służbową z podpisami świadków, którą przekazuje dyrektorowi szkoły