• Realizacja zadań szkoły w okresie pandemii

        • Zarządzenie nr 1/2021/2022

          Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedźnej

          z dnia 30.08.2021r. 

          w sprawie procedury funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej

          od 1 września 2021r.

           

          Na podstawie: art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz. 69, ze zm.), Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r. (piąta aktualizacja), dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych –tryb pełny stacjonarny z 02.08.2021r.

           zarządzam, co następuje:

          § 1.

          Zarządzenie określa zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej zwanej dalej „szkołą”, w roku szkolnym 2021/2022 na podstawie wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny od 1 września 2021 r. zwanych dalej „wytycznymi”.

          § 2.

          Zadania administracyjne szkoły

            1. Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora,  rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego należy kierować do sekretariatu szkoły w formie elektronicznej na adres zswm@op.pl, kontaktować się  telefonicznie  pod numerem 32/2113189 lub 695156254/693873785. Dopiero po telefonicznym uzgodnieniu czasu i miejsca można wejść do szkoły w celu załatwienia sprawy.
            2. Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail zswm@op.pl  lub telefonicznie z numeru 32/2113189 lub 695156254/693873785, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia terminu spotkania.
            3. Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie w poniedziałki w godz. od 8.00 do 11.00.
            4. Wszystkie ważne komunikaty, ogłoszenia są zamieszczane na stronie www szkoły oraz na e- dzienniku.

           

          § 3.

          Organizacja działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej

            1. Ustala się oddzielne wejścia dla uczniów na teren szkoły – klasy I-III wchodzą wejściem od kompleksu boisk orlik, klasy IV-VIII oraz pracownicy szkoły wchodzą wejściem głównym (od dziedzińca). Pracownicy kuchni korzystają z wejścia od kuchni.
            2. Budynek szkoły został podzielony na trzy strefy (ucznia, rodzica, żywienia) i dla każdej
              z nich ustalono odrębny reżim sanitarny.
            3. W szkole mogą przebywać osoby, u których nie ma widocznych objawów choroby wskazującej na infekcję dróg oddechowych.
            4. Na terenie szkoły poza uczniami i pracownikami szkoły mogą przebywać wyłącznie osoby, których wejście zostało wcześniej uzgodnione w sekretariacie szkoły.
            5. Przy wejściu do szkoły oraz na stronie internetowej szkoły https://zspmiedzna.edupage.org/ dostępne są plakaty informacyjne opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia, jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, numery telefonów instytucji, z którymi należy się kontaktować, a także wytyczne sanitarne dotyczące szkoły oraz komunikaty dotyczące organizacji pracy szkoły w czasie epidemii.
            6. Pracownicy obsługi przydzieleni są do wykonywania zadań na stanowisku pracy
              w jednej strefie wymienionej w punkcie 2.
            7. W czasie zajęć szkolnych, bezpiecznymi środkami odkażającymi wycierane są ciągi komunikacyjne, klamki, blaty stołów, umywalki, baterie łazienkowe, toalety, przebieralnie, a po każdych zajęciach - klasa informatyczna, fizyko – chemiczna, sala gimnastyczna jeżeli dochodziło do zamiany sal.
            8. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
            9. Do szkoły uczniowie nie mogą przynosić żadnych dodatkowych przedmiotów, zabawek. Używają tylko swoich przyborów szkolnych, nie pożyczają od kolegów, koleżanek.
            10. Uczniowie mają obowiązek mycia rąk wodą z mydłem, a nauczyciele dopilnować, aby robili to szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
            11. W sanitariatach dostępne są plakaty prezentujące prawidłowe mycie rąk.
            12. W każdej sali zajęć znajduje się płyn do dezynfekowania rąk z instrukcją prawidłowego odkażania rąk.
            13. Po zakończeniu zajęć szkolnych, pomieszczenia szkolne i teren przynależący do szkoły sprzątają i dezynfekują wyznaczeni pracownicy obsługi.
            14. Uczeń, u którego występują objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, jest izolowany w izolatorium, do czasu odebrania go przez rodziców/opiekunów prawnych.
            15. Wychowawcy klas sporządzają wykaz danych kontaktowych  rodziców/opiekunów prawnych, który zapewni szybką komunikację w przypadku zachorowania ucznia lub w przypadku stwierdzenia zakażenia w szkole.
            16. Jeśli uczeń przejawia niepokojące przejawy choroby, zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu, a rodzice/opiekunowie prawni zostają niezwłocznie powiadomieni o tym fakcie i w trybie pilnym odbierają dziecko ze szkoły.
            17. W zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego zebrania z rodzicami mogą być prowadzone w formie zdalnej.

          § 4.

          Strefa rodzica

            1. Strefę rodzica stanowi teren przed wejściem do szkoły.
            2. Dzieci i uczniów przyprowadzają/odbierają ze szkoły zdrowi opiekunowie, tj. bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych lub chorobę zakaźną. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
            3. Każda osoba wchodząca do budynku szkoły zobowiązana jest zdezynfekować ręce lub nałożyć   

             jednorazowe rękawice ochronne.

            1. Na teren szkoły wchodzą tylko osoby, które uzgodniły z sekretariatem szkoły swoją obecność. 
            2. Rodzic/opiekun prawny wyraża zgodę na mierzenie temperatury dziecku podczas pobytu w szkole w izolacji.

          § 5.

          Strefa ucznia

            1. Pomieszczenia, w których przebywają uczniowie należą do strefy ucznia.
            2. W pomieszczeniach należących do strefy ucznia poza uczniami mogą przebywać wyłącznie nauczyciele, wyznaczeni pracownicy obsługi i osoby wykonujące zadania zawodowe związane z procesem edukacyjnym na podstawie odrębnych przepisów.
            3. Uczniowie nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa.
            4. Uczniowie mają na stałe przydzielone szafki na korytarzach szkolnych, salę lekcyjną, łazienki i  korytarze szkolne.
            5. Uczniowie przychodzą punktualnie do szkoły na wskazane dla swojej klasy godziny i czekają przed szkołą na wpuszczenie. Mają zakaz gromadzenia się, muszą zachowywać dystans 1,5 m.
            6. Przed wejściem do sali lekcyjnej uczniowie zobowiązani są dokładnie umyć ręce.
            7. Wyposażenie sal zajęć szkolnych dostosowane jest do wytycznych, a uczniowie mają przydzielone stałe miejsca przy stolikach.
            8. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
            9. Uczniowie w czasie zajęć szkolnych w miarę możliwości przebywają w wyznaczonych dla danego oddziału pomieszczeniach, korytarzach, łazienkach i wchodzą przypisanym wejściem do szkoły.
            10. Wychowawcy klas I-III indywidualnie ustalają czas korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 minut).
            11. Uczniowie w czasie przerw międzylekcyjnych oprócz przerwy obiadowej przebywają na wyznaczonym korytarzu lub na powietrzu w wyznaczonej strefie(korytarz stary budynek-plac zabaw, korytarz piętro-dziedziniec, korytarz parter-orlik).
            12. Wychowawcy klas ustalają dla każdego oddziału szczegółowe zasady spożywania drugiego śniadania oraz zasady przechowywania podręczników i przyborów szkolnych.
            13. Rodzice zapewniają uczniom  wodę pitną/napoje – najlepiej w małych butelkach.
            14. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w miarę możliwości na powietrzu.
            15. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się: - zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m, - pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela, - przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela, - w miarę możliwości, ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów, - w miarę potrzeby, zapewnienie nauczycielowi maseczki, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk - przez pracodawcę.
            16. Przerwy uczniowie spędzają w miarę możliwości na wyznaczonym podwórku, a wracając do budynku myją lub dezynfekują ręce.
            17. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
            18. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
            19. Wychowawcy zaznajamiają uczniów z obowiązującymi rygorami i procedurami
              w szkole.
            20. Pracownicy obsługi wyznaczeni do stanowisk pracy w strefie ucznia, zobowiązani są do bieżącego nadzoru nad zachowaniem czystości w miejscach przebywania uczniów wg wytycznych dla szkół w części dotyczącej „higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń”, w tym w szczególności wietrzenia sal lekcyjnych, wycierania miejsc najczęściej dotykanych przez uczniów bezpiecznymi środkami odkażającymi i dezynfekowania sanitariatów.

          § 6.

          Agendy szkolne i zajęcia pozalekcyjne

            1. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej w wyznaczonych dniach i godzinach.
            2. W bibliotece w czasie przerwy jednocześnie może przebywać nie więcej niż 5 uczniów.
            3. Wypożyczone książki, materiały edukacyjne i czasopisma przechodzą kwarantannę (2 dni) przed kolejnym wypożyczeniem.
            4. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania z biblioteki, określa dostępny „Regulamin biblioteki szkolnej” .
            5. Zajęcia świetlicy szkolnej odbywają się z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
            6. Świetlica organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III, którzy pozostają w szkole poza zajęciami przewidzianymi w planie zajęć ze względu na czas pracy rodziców/opiekunów prawnych i ze względu na oczekiwanie na odwóz.
            7. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania ze świetlicy szkolnej określa „Regulamin świetlicy szkolnej”.
            8. Zajęcia pozalekcyjne nie powinny odbywać się w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, tylko po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
            9. Do odwołania wstrzymuje się działalność sklepiku prowadzonego przez Spółdzielnię Uczniowską.

          § 7.

          Strefa żywienia i stołówka

            1. Pomieszczenia należące do kuchni należą do strefy żywienia.
            2. Pracownicy strefy żywienia nie mogą przebywać w strefie ucznia i strefie rodzica oraz nie kontaktują się z innymi pracownikami szkoły.
            3. Przy organizacji żywienia obowiązują dotychczasowe wymagania odnoszące się do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży, a dodatkowo obowiązują procedury szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, a także podwyższone standardy obróbki produktów żywnościowych, dezynfekcji opakowań produktów i higieny stanowisk pracy.
            4. Dostarczanie towarów przez wykonawców zamówień odbywa się z przestrzeganiem ścisłych zaleceń:

          1) obowiązkowe noszenie maseczek i rękawiczek,

          2) towar zostaje dostarczony przy wejściu na zaplecze kuchenne,

          3) pracownicy kuchni odbierają towar, niszczą opakowania zewnętrzne usuwając je do kontenera, następnie umieszczają towar w kwarantannie.

            1. Personel zobowiązany jest do:

          1) stosowania środków higieny osobistej,

          2) utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego,

          3) mycia w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60 ⁰ C lub wyparzania wielorazowych naczyń i sztućców.

            1. Stołówka należy do strefy żywienia a miejsca spożywania posiłków wyznaczone są
              z zachowanie dystansu społecznego 1,5 m.
            2. Obiady wydawane są zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Uczniowie na stołówce przebywają w tych samych  zespołach jak podczas zajęć szkolnych.
            3. Do odwołania wstrzymuje się wydawanie dodatkowej herbaty przez kuchnię.
            4. W stołówce mogą przebywać wyłącznie uczniowie korzystający z posiłków
              i nauczyciele wyznaczeni do opieki nad uczniami w stołówce.
            5. Przed wejściem do stołówki uczniowie myją ręce lub je dezynfekują.
            6. Wyznaczony pracownik obsługi podaje posiłki i odbiera naczynia, wyciera stoły
              i krzesła płynem dezynfekującym po każdej osobie spożywającej posiłek.
            7. Pracownicy strefy żywienia zapoznają się z procedurami dotyczącymi COVID 19.

          § 8.

          Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

            1. Przy wejściach do szkoły tworzy się stanowiska do dezynfekcji rąk z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez wchodzące osoby.
            2. Pracownicy szkoły przeprowadzając dezynfekcję ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
            3. Pracownicy obowiązkowo zapoznają się z kartami charakterystyki środków dezynfekujących, co potwierdzają podpisem na jej odwrocie.
            4. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
            5. Codzienne prace porządkowe oraz codzienne wietrzenie sal i korytarzy podlegają systematycznemu monitorowaniu.

           

          § 9.

          Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia

            1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
            2. W miarę możliwości nie angażuje się  w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
            3. Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
            4. Przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u dziecka należy powiadomić dyrektora szkoły.
            5. Dyrektor wyznacza odpowiednią osobę do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce, informuje rodziców bądź opiekunów prawnych.
            6. Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców.
            7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń  z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
            8. W przypadku potwierdzonego zakażenia Covid -19 na teranie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Inspektora Sanitarnego.

          § 10.

          Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem
          lub zachorowania na covid-19 u pracownika

            1. Pracownicy przechodzą instruktaż postępowania w przypadku  wystąpienia niepokojących objawów chorobowych zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, które w formie plakatu dostępne są we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywają pracownicy.
            2. Pracownicy są poinformowani, że w przypadku  wystąpienia niepokojących objawów choroby nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
            3. Pracownik, u którego występują widoczne objawy choroby wskazującej na chorobę zakaźną nie jest dopuszczony do pracy.
            4. Pracownicy powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi w fazie zaostrzenia inne niż choroba zakaźna mogą otrzymać polecenie pracy zdalnej, powierzenie wykonywania innej pracy lub zostać przeniesieni w stan gotowości do pracy.
            5. Dyrektor wyznacza pomieszczenie w szkole oznaczone jako izolatka,  jako miejsce, w którym można odizolować pracownika w przypadku stwierdzenia widocznych objawów choroby wskazującej na chorobę zakaźną do czasu opuszczenia przez niego obiektu szkoły.
            6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19 należy:

          -w trybie natychmiastowym odsunąć go od wykonywanych czynności,

          -skierować go do domu i poinformować o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

            1.  Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
            2. W zależności od oceny zagrożenia epidemicznego dyrektor może wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
            3. Ustala się listę pracowników, uczniów i innych osób obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał chorujący, i zaleca stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
            4. Pracownicy są systematycznie informowani  o aktualnych zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach  gis.gov.pl  i nowych przepisach sanitarnych obowiązujących w szkole.
            5. Za przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu, potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych odpowiada dyrektor. 

          § 11.

          Postanowienia końcowe

            1. Do szkoły nie może przyjść uczeń, pracownik, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, a o tym fakcie rodzic/opiekun, pracownik jest zobowiązany natychmiast powiadomić sekretariat szkoły.
            2. W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

           

          Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01.09.2021 r.

           

           

           

          Zarządzenie nr 34/2020/2021

          Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedźnej

          z dnia 17.05.2021 r. 

          w sprawie procedury funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej w czasie epidemii.

           

          Na podstawie: art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.), § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz. 69, ze zm.), Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r. (piąta aktualizacja), dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych -aktualizacja z dnia 17.05.2021r.

           zarządzam, co następuje:

           

          § 1.

          Zarządzenie określa zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej zwanej dalej „szkołą”, w roku szkolnym 2020/2021 na podstawie wytycznych MEiN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 17 maja 2021 r. zwanych dalej „wytycznymi”.

          § 2.

          Zadania administracyjne szkoły

          1. Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora,  rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego należy kierować do sekretariatu szkoły w formie elektronicznej na adres zswm@op.pl, kontaktować się  telefonicznie  pod numerem 32/2113189 lub 695156254/693873785. Dopiero po telefonicznym uzgodnieniu czasu i miejsca można wejść do szkoły w celu załatwienia sprawy.
          1. Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail zswm@op.pl  lub telefonicznie z numeru 32/2113189 lub 695156254/693873785, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia terminu spotkania.
          2. Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie w poniedziałki w godz. od 11.00 do 13.00.
          3. Wszystkie ważne komunikaty, ogłoszenia są zamieszczane na stronie www szkoły oraz na e- dzienniku.

           

          § 3.

          Organizacja działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej

          1. Ustala się oddzielne wejścia dla uczniów na teren szkoły – wykaz klas wchodzących danym wejściem, znajduje się na drzwiach. Pracownicy szkoły wchodzą wejściem głównym (od dziedzińca), a pracownicy kuchni – wejściem od kuchni.
          2. Budynek szkoły został podzielony na trzy strefy (ucznia, rodzica, żywienia) i dla każdej
            z nich ustalono odrębny reżim sanitarny.
          3. W szkole mogą przebywać osoby, u których nie ma widocznych objawów choroby wskazującej na infekcję dróg oddechowych.
          4. Na terenie szkoły poza uczniami i pracownikami szkoły mogą przebywać wyłącznie osoby, których wejście zostało wcześniej uzgodnione w sekretariacie szkoły.
          5. Przy wejściu do szkoły oraz na stronie internetowej szkoły https://zspmiedzna.edupage.org/ dostępne są plakaty informacyjne opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia, jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, numery telefonów instytucji, z którymi należy się kontaktować, a także wytyczne sanitarne dotyczące szkoły oraz komunikaty dotyczące organizacji pracy szkoły w czasie epidemii.
          6. Pracownicy obsługi przydzieleni są do wykonywania zadań na stanowisku pracy
            w jednej strefie wymienionej w punkcie 2.
          7. W czasie zajęć szkolnych, co 2 godziny, bezpiecznymi środkami odkażającymi wycierane są ciągi komunikacyjne, klamki, blaty stołów, umywalki, baterie łazienkowe, toalety, przebieralnie, a po każdych zajęciach - klasa informatyczna, fizyko – chemiczna, sala gimnastyczna jeżeli dochodziło do zamiany sal.
          8. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
          9. Do szkoły uczniowie nie mogą przynosić żadnych dodatkowych przedmiotów, zabawek. Używają tylko swoich przyborów szkolnych, nie pożyczają od kolegów, koleżanek.
          10. Uczniowie mają obowiązek mycia rąk wodą z mydłem, a nauczyciele dopilnować, aby robili to szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
          11. W sanitariatach dostępne są plakaty prezentujące prawidłowe mycie rąk.
          12. W każdej sali zajęć znajduje się płyn do dezynfekowania rąk z instrukcją prawidłowego odkażania rąk.
          13. Po zakończeniu zajęć szkolnych, pomieszczenia szkolne i teren przynależący do szkoły sprzątają i dezynfekują wyznaczeni pracownicy obsługi, zgodnie z przygotowaną listą czynności.
          14. Uczeń, u którego występują objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, jest izolowany w izolatorium, do czasu odebrania go przez rodziców/opiekunów prawnych.
          15. Wychowawcy klas sporządzają wykaz danych kontaktowych  rodziców/opiekunów prawnych, który zapewni szybką komunikację w przypadku zachorowania ucznia lub w przypadku stwierdzenia zakażenia w szkole.
          16. Jeśli uczeń przejawia niepokojące przejawy choroby, zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu, a rodzice/opiekunowie prawni zostają niezwłocznie powiadomieni o tym fakcie i w trybie pilnym odbierają dziecko ze szkoły.
          17. W zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego zebrania z rodzicami mogą być prowadzone w formie zdalnej.

          § 4.

          Strefa rodzica

          1. Strefę rodzica stanowi teren przed wejściem do szkoły.
          2. Dzieci i uczniów przyprowadzają/odbierają ze szkoły zdrowi opiekunowie, tj. bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych lub chorobę zakaźną. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
          3. Każda osoba wchodząca do budynku szkoły zobowiązana jest zdezynfekować ręce lub nałożyć jednorazowe rękawice ochronne.
          4. Na teren szkoły wchodzą tylko uczniowie, rodzice/opiekunowie prawni po uprzednim uzgodnieniu z sekretariatem szkoły. 
          5. W strefie rodzica wyznaczony pracownik obsługi nadzoruje przestrzeganie zasad określonych w ust. 2-5.
          6. Rodzic/opiekun prawny wyraża zgodę na mierzenie temperatury dziecku podczas pobytu w szkole w izolacji.

           

          § 5.

          Strefa ucznia

          1. Pomieszczenia, w których przebywają uczniowie należą do strefy ucznia.
          2. W pomieszczeniach należących do strefy ucznia poza uczniami mogą przebywać wyłącznie nauczyciele, wyznaczeni pracownicy obsługi i osoby wykonujące zadania zawodowe związane z procesem edukacyjnym na podstawie odrębnych przepisów.
          3. Uczniowie i nauczyciele w strefie ucznia nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa. Jedynie w miejscach i w sytuacjach, w których niemożliwe jest zachowanie dystansu przez uczniów należy zakryć usta i nos (np. w czasie oczekiwania na wejście do szkoły, wspólne przestrzenie-korytarze szkolne, świetlica).
          4. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
          5. Uczniowie mają na stałe przydzielone szafki na korytarzach szkolnych, salę lekcyjną, łazienki i  korytarze szkolne, które są oznaczone informacją, dla kogo są przeznaczone.
          6. Uczniowie przychodzą punktualnie do szkoły na wskazane dla swojej klasy godziny i czekają przed szkołą na wpuszczenie. Mają zakaz gromadzenia się, muszą zachowywać dystans 1,5 m.
          7. Przed wejściem do sali lekcyjnej uczniowie zobowiązani są dokładnie umyć ręce.
          8. Wyposażenie sal zajęć szkolnych dostosowane jest do wytycznych, a uczniowie mają przydzielone stałe miejsca przy stolikach.
          9. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
          10. Uczniowie w czasie zajęć szkolnych w miarę możliwości przebywają w wyznaczonych dla danego oddziału pomieszczeniach, korytarzach, łazienkach i wchodzą przypisanym wejściem do szkoły.
          11. Uczniowie w czasie przerw międzylekcyjnych oprócz przerwy obiadowej przebywają na wyznaczonym korytarzu lub na powietrzu w wyznaczonej strefie.
          12. Wychowawcy klas ustalają dla każdego oddziału szczegółowe zasady spożywania drugiego śniadania oraz zasady przechowywania podręczników i przyborów szkolnych.
          13. Rodzice zapewniają uczniom  wodę pitną/napoje – najlepiej w małych butelkach.
          14. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w miarę możliwości na powietrzu lub
            w sali gimnastycznej.
          15. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się: - zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m, - pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela, - przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela, - w miarę możliwości, ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów, - w miarę potrzeby, zapewnienie nauczycielowi maseczki, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk - przez pracodawcę.
          16. Przerwy uczniowie spędzają w miarę możliwości na wyznaczonym podwórku, a wracając do budynku myją lub dezynfekują ręce.
          17. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
          18. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
          19. Nauczyciele ustalają z uczniami szczegółowe zasady profilaktyki zakażeń odpowiednie do rodzaju prowadzonych zajęć.
          20. Wychowawcy zaznajamiają uczniów z obowiązującymi rygorami i procedurami
            w szkole.
          21. Pracownicy obsługi wyznaczeni do stanowisk pracy w strefie ucznia, zobowiązani są do bieżącego nadzoru nad zachowaniem czystości w miejscach przebywania uczniów wg wytycznych dla szkół w części dotyczącej „higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń”, w tym w szczególności wietrzenia sal lekcyjnych, wycierania miejsc najczęściej dotykanych przez uczniów bezpiecznymi środkami odkażającymi i dezynfekowania sanitariatów.

           

          § 6.

          Agendy szkolne i zajęcia pozalekcyjne

          1. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej w wyznaczonych dniach i godzinach.
          2. W bibliotece w czasie przerwy jednocześnie może przebywać nie więcej niż 5 uczniów.
          3. Wypożyczone książki, materiały edukacyjne i czasopisma przechodzą kwarantannę przed kolejnym wypożyczeniem.
          4. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania z biblioteki, określa dostępny „Regulamin biblioteki szkolnej” .
          5. Zajęcia świetlicy szkolnej odbywają się z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
          6. Świetlica organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III, którzy pozostają w szkole poza zajęciami przewidzianymi w planie zajęć ze względu na czas pracy rodziców/opiekunów prawnych i ze względu na oczekiwanie na odwóz.
          7. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania ze świetlicy szkolnej określa „Regulamin świetlicy szkolnej”.
          8. Zajęcia pozalekcyjne nie powinny odbywać się w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, tylko po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
          9. Do odwołania wstrzymuje się działalność sklepiku prowadzonego przez Spółdzielnię Uczniowską.

          § 7.

          Strefa żywienia i stołówka

          1. Pomieszczenia należące do kuchni należą do strefy żywienia.
          2. Pracownicy strefy żywienia nie mogą przebywać w strefie ucznia i strefie rodzica oraz nie kontaktują się z innymi pracownikami szkoły.
          3. Przy organizacji żywienia obowiązują dotychczasowe wymagania odnoszące się do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży, a dodatkowo obowiązują procedury szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, a także podwyższone standardy obróbki produktów żywnościowych, dezynfekcji opakowań produktów i higieny stanowisk pracy.
          4. Dostarczanie towarów przez wykonawców zamówień odbywa się z przestrzeganiem ścisłych zaleceń:

          1) obowiązkowe noszenie maseczek i rękawiczek,

          2) towar zostaje dostarczony przy wejściu na zaplecze kuchenne,

          3) pracownicy kuchni odbierają towar, niszczą opakowania zewnętrzne usuwając je do kontenera, następnie umieszczają towar w kwarantannie.

          1. Personel zobowiązany jest do:

          1) stosowania środków higieny osobistej,

          2)utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego,

          3) mycia w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60 ⁰ C lub wyparzania wielorazowych naczyń i sztućców.

          1. Stołówka należy do strefy żywienia a miejsca spożywania posiłków wyznaczone są
            z zachowanie dystansu społecznego 1,5 m.
          2. Obiady wydawane są zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Uczniowie na stołówce przebywają w tych samych  zespołach jak podczas zajęć szkolnych.
          3. Do odwołania wstrzymuje się wydawanie dodatkowej herbaty przez kuchnię.
          4. W stołówce mogą przebywać wyłącznie uczniowie korzystający z posiłków
            i nauczyciele wyznaczeni do opieki nad uczniami w stołówce.
          5. Przed wejściem do stołówki uczniowie myją ręce lub je dezynfekują.
          6. Wyznaczony pracownik obsługi podaje posiłki i odbiera naczynia, wyciera stoły
            i krzesła płynem dezynfekującym po każdej osobie spożywającej posiłek.
          7. Pracownicy strefy żywienia zapoznają się z procedurami dotyczącymi COVID 19.

           

          § 8.

          Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

          1. Przy wejściach do szkoły tworzy się stanowiska do dezynfekcji rąk z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez wchodzące osoby.
          2. Pracownicy szkoły przeprowadzając dezynfekcję ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
          3. Pracownicy obowiązkowo zapoznają się z kartami charakterystyki środków dezynfekujących, co potwierdzają podpisem na jej odwrocie.
          4. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
          5. Codzienne prace porządkowe oraz codzienne wietrzenie sal i korytarzy podlegają systematycznemu monitorowaniu.

           

          § 9.

          Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia

          1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
          2. W miarę możliwości nie angażuje się  w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
          3. Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
          4. Przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u dziecka należy powiadomić dyrektora szkoły.
          5. Dyrektor wyznacza odpowiednią osobę do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce, informuje rodziców bądź opiekunów prawnych.
          6. Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców.
          7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń  z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
          8. W przypadku potwierdzonego zakażenia Covid -19 na teranie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Inspektora Sanitarnego.

           

          § 10.

          Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem
          lub zachorowania na covid-19 u pracownika

          1. Pracownicy przechodzą instruktaż postępowania w przypadku  wystąpienia niepokojących objawów chorobowych zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, które w formie plakatu dostępne są we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywają pracownicy.
          2. Pracownicy są poinformowani, że w przypadku  wystąpienia niepokojących objawów choroby nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
          3. Pracownik, u którego występują widoczne objawy choroby wskazującej na chorobę zakaźną nie jest dopuszczony do pracy.
          4. Pracownicy powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi w fazie zaostrzenia inne niż choroba zakaźna mogą otrzymać polecenie pracy zdalnej, powierzenie wykonywania innej pracy lub zostać przeniesieni w stan gotowości do pracy.
          5. Dyrektor wyznacza pomieszczenie w szkole oznaczone jako izolatka,  jako miejsce, w którym można odizolować pracownika w przypadku stwierdzenia widocznych objawów choroby wskazującej na chorobę zakaźną do czasu opuszczenia przez niego obiektu szkoły.
          6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19 należy:

          1) niezwłocznie odsunąć go od pracy do wyznaczonego miejsca i odesłać transportem indywidualnym do domu,

          2) powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
          i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

          1.  Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
          2. W zależności od oceny zagrożenia epidemicznego dyrektor może wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
          3. Ustala się listę pracowników, uczniów i innych osób obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał chorujący, i zaleca stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
          4. Pracownicy są systematycznie informowani  o aktualnych zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach  gis.gov.pl  i nowych przepisach sanitarnych obowiązujących w szkole.
          5. Za przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu, potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych odpowiada dyrektor. 

           

          § 11.

          Dodatkowe wymagania sanitarno-epidemiologiczne obowiązujące w szkole zlokalizowanej w strefie żółtej i czerwonej.

          1. Dyrektor szkoły jest zobowiązany na bieżąco śledzić, w jakiej strefie sanitarno – epidemiologicznej znajduje się szkoła.
          2. W razie znalezienia się szkoły w strefie czerwonej lub żółtej należy przestrzegać dodatkowych zasad określonych w ogólnych wytycznych MZ, GIS i MEN a ponadto  obowiązuje stosowanie  poniższych wskazań:

          1) ustala się, że oddziały I – III mają przerwy według oddzielnego harmonogramu opracowanego przez nauczycieli, aby nie pokrywały się z przerwami pozostałych klas (z uwzględnieniem przerwy obiadowej),

          2) ogranicza się  do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych,

          3) dla osób z zewnątrz prowadzi się rejestr wchodzących do budynku,

          4) wprowadza się  obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły,

          5) w przestrzeniach wspólnych (korytarze, szatnie, toalety) uczniowie mają obowiązek stosowania osłony ust i nosa,

          6) wprowadza się  obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły
          w przestrzeniach wspólnych szkoły i stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz),

          7) wyznacza się  stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa ( wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali),

          8) ustala się  adekwatną grupę dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych (pierwszeństwo przyjęcia do świetlicy mogą mieć dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej),

          9) w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała;

          10) jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,

          11) jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy  37,2°C - 37,9 °C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły,

          12) wprowadza się  zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych;

          13) zajęcia wychowania fizycznego organizuje się na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły,

          14) inne zajęcia w miarę możliwości również organizuje się na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły,

          15) w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) i zapewnić kontakt ze szkołą na ten czas.

          §12.

          Postanowienia końcowe

          1. Do szkoły nie może przyjść uczeń, pracownik, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, a o tym fakcie rodzic/opiekun, pracownik jest zobowiązany natychmiast powiadomić sekretariat szkoły.
          2. W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

           

          Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 17.05.2021 r.

           

          Zarządzenie nr 26/2020/2021

          Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedźnej

          z dnia 18.01.2021 r. 

          w sprawie sposobu realizacji zadań Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej w czasie epidemii.

           

          Na podstawie: art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.),  § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz. 69, ze zm.),  wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r. (piąta aktualizacja), dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567i 1337),  Wytycznych MEN, MZ i GIS dla szkół podstawowych – działalność opiekuńcza dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej z dnia 11.01.2021,  Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

           zarządzam, co następuje:

           

          § 1.

          Zarządzenie określa zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej zwanej dalej „szkołą”, w roku szkolnym 2020/2021 na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 18 stycznia 2021 r. zwanych dalej „wytycznymi”.

          § 2.

          Zadania administracyjne szkoły

          1. Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora,  rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego należy kierować do sekretariatu szkoły w formie elektronicznej na adres zswm@op.pl, kontaktować się  telefonicznie  pod numerem 32/2113189 lub 695156254/693873785. Dopiero po telefonicznym uzgodnieniu czasu i miejsca można wejść do szkoły w celu załatwienia sprawy.
          1. Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail zswm@op.pl  lub telefonicznie z numeru 32/2113189 lub 695156254/693873785, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia terminu spotkania.
          2. Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie w poniedziałki w godz. od 11.00 do 100.
          3. Wszystkie ważne komunikaty, ogłoszenia są zamieszczane na stronie www szkoły oraz na e- dzienniku.

           

          § 3.

          Organizacja działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej

          1. Ustala się oddzielne wejścia dla uczniów na teren szkoły – wykaz klas wchodzących danym wejściem, znajduje się na drzwiach. Pracownicy szkoły wchodzą wejściem głównym (od dziedzińca), a pracownicy kuchni – wejściem od kuchni.
          2. Budynek szkoły został podzielony na trzy strefy (ucznia, rodzica, żywienia) i dla każdej
            z nich ustalono odrębny reżim sanitarny.
          3. W szkole mogą przebywać osoby, u których nie ma widocznych objawów choroby wskazującej na infekcję dróg oddechowych.
          4. Na terenie szkoły poza uczniami i pracownikami szkoły mogą przebywać wyłącznie osoby, których wejście zostało wcześniej uzgodnione w sekretariacie szkoły.
          5. Przy wejściu do szkoły oraz na stronie internetowej szkoły https://zspmiedzna.edupage.org/ dostępne są plakaty informacyjne opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia, jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, numery telefonów instytucji, z którymi należy się kontaktować, a także wytyczne sanitarne dotyczące szkoły oraz komunikaty dotyczące organizacji pracy szkoły w czasie epidemii.
          6. Pracownicy obsługi przydzieleni są do wykonywania zadań na stanowisku pracy
            w jednej strefie wymienionej w punkcie 2.
          7. W czasie zajęć szkolnych, co 2 godziny, bezpiecznymi środkami odkażającymi wycierane są ciągi komunikacyjne, klamki, blaty stołów, umywalki, baterie łazienkowe, toalety, przebieralnie, a po każdych zajęciach - klasa informatyczna, fizyko – chemiczna, sala gimnastyczna jeżeli dochodziło do zamiany sal.
          8. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
          9. Do szkoły uczniowie nie mogą przynosić żadnych dodatkowych przedmiotów, zabawek. Używają tylko swoich przyborów szkolnych, nie pożyczają od kolegów, koleżanek.
          10. Uczniowie mają obowiązek mycia rąk wodą z mydłem, a nauczyciele dopilnować, aby robili to szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
          11. W sanitariatach dostępne są plakaty prezentujące prawidłowe mycie rąk.
          12. W każdej sali zajęć znajduje się płyn do dezynfekowania rąk z instrukcją prawidłowego odkażania rąk.
          13. Po zakończeniu zajęć szkolnych, pomieszczenia szkolne i teren przynależący do szkoły sprzątają i dezynfekują wyznaczeni pracownicy obsługi, zgodnie z przygotowaną listą czynności.
          14. Uczeń, u którego występują objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, jest izolowany w izolatorium, do czasu odebrania go przez rodziców/opiekunów prawnych.
          15. Wychowawcy klas sporządzają wykaz danych kontaktowych  rodziców/opiekunów prawnych, który zapewni szybką komunikację w przypadku zachorowania ucznia lub w przypadku stwierdzenia zakażenia w szkole.
          16. Jeśli uczeń przejawia niepokojące przejawy choroby, zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu, a rodzice/opiekunowie prawni zostają niezwłocznie powiadomieni o tym fakcie i w trybie pilnym odbierają dziecko ze szkoły.
          17. W zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego zebrania z rodzicami mogą być prowadzone w formie zdalnej.

          § 4.

          Strefa rodzica

          1. Strefę rodzica stanowi teren przed wejściem do szkoły.
          2. Dzieci i uczniów przyprowadzają/odbierają ze szkoły zdrowi opiekunowie, tj. bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych lub chorobę zakaźną. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
          3. Każda osoba wchodząca do budynku szkoły zobowiązana jest zdezynfekować ręce lub nałożyć jednorazowe rękawice ochronne.
          4. Na teren szkoły wchodzą tylko uczniowie, rodzice/opiekunowie prawni po uprzednim uzgodnieniu z sekretariatem szkoły. 
          5. W strefie rodzica wyznaczony pracownik obsługi nadzoruje przestrzeganie zasad określonych w ust. 2-5.
          6. Rodzic/opiekun prawny wyraża zgodę na mierzenie temperatury dziecku podczas pobytu w szkole w izolacji.

           

          § 5.

          Strefa ucznia

          1. Pomieszczenia, w których przebywają uczniowie należą do strefy ucznia.
          2. W pomieszczeniach należących do strefy ucznia poza uczniami mogą przebywać wyłącznie nauczyciele, wyznaczeni pracownicy obsługi i osoby wykonujące zadania zawodowe związane z procesem edukacyjnym na podstawie odrębnych przepisów.
          3. Uczniowie i nauczyciele w strefie ucznia nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa. Jedynie w miejscach i w sytuacjach, w których niemożliwe jest zachowanie dystansu przez uczniów należy zakryć usta i nos (np. w czasie oczekiwania na wejście do szkoły, wspólne przestrzenie-korytarze szkolne, świetlica).
          4. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
          5. Uczniowie mają na stałe przydzielone szafki na korytarzach szkolnych, salę lekcyjną, łazienki i  korytarze szkolne, które są oznaczone informacją, dla kogo są przeznaczone.
          6. Uczniowie przychodzą punktualnie do szkoły na wskazane dla swojej klasy godziny i czekają przed szkołą na wpuszczenie. Mają zakaz gromadzenia się, muszą zachowywać dystans 1,5 m.
          7. Przed wejściem do sali lekcyjnej uczniowie zobowiązani są dokładnie umyć ręce.
          8. Wyposażenie sal zajęć szkolnych dostosowane jest do wytycznych, a uczniowie mają przydzielone stałe miejsca przy stolikach.
          9. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
          10. Uczniowie w czasie zajęć szkolnych w miarę możliwości przebywają w wyznaczonych dla danego oddziału pomieszczeniach, korytarzach, łazienkach i wchodzą przypisanym wejściem do szkoły.
          11. Uczniowie w czasie przerw międzylekcyjnych oprócz przerwy obiadowej przebywają na wyznaczonym korytarzu lub na powietrzu w wyznaczonej strefie.
          12. Wychowawcy klas ustalają dla każdego oddziału szczegółowe zasady spożywania drugiego śniadania oraz zasady przechowywania podręczników i przyborów szkolnych.
          13. Rodzice zapewniają uczniom  wodę pitną/napoje – najlepiej w małych butelkach.
          14. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w miarę możliwości na powietrzu lub
            w sali gimnastycznej.
          15. Przerwy uczniowie spędzają w miarę możliwości na wyznaczonym podwórku, a wracając do budynku myją lub dezynfekują ręce.
          16. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
          17. Nauczyciele ustalają z uczniami szczegółowe zasady profilaktyki zakażeń odpowiednie do rodzaju prowadzonych zajęć.
          18. Wychowawcy zaznajamiają uczniów z obowiązującymi rygorami i procedurami
            w szkole.
          19. Pracownicy obsługi wyznaczeni do stanowisk pracy w strefie ucznia, zobowiązani są do bieżącego nadzoru nad zachowaniem czystości w miejscach przebywania uczniów wg wytycznych dla szkół w części dotyczącej „higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń”, w tym w szczególności wietrzenia sal lekcyjnych, wycierania miejsc najczęściej dotykanych przez uczniów bezpiecznymi środkami odkażającymi
            i dezynfekowania sanitariatów.

           

          § 6.

          Agendy szkolne i zajęcia pozalekcyjne

          1. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej w wyznaczonych dniach i godzinach.
          2. W bibliotece w czasie przerwy jednocześnie może przebywać nie więcej niż 5 uczniów.
          3. Wypożyczone książki, materiały edukacyjne i czasopisma przechodzą kwarantannę przed kolejnym wypożyczeniem.
          4. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania z biblioteki, określa dostępny „Regulamin biblioteki szkolnej” .
          5. Zajęcia świetlicy szkolnej odbywają się z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
          6. Świetlica organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III, którzy pozostają w szkole poza zajęciami przewidzianymi w planie zajęć ze względu na czas pracy rodziców/opiekunów prawnych i ze względu na oczekiwanie na odwóz.
          7. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania ze świetlicy szkolnej określa „Regulamin świetlicy szkolnej”.
          8. Zajęcia pozalekcyjne w szkole nie powinny odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej klas I-III, tylko po jej zakończeniu. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych.
          9. Do odwołania wstrzymuje się działalność sklepiku prowadzonego przez Spółdzielnię Uczniowską.

           

          § 7.

          Strefa żywienia i stołówka

          1. Pomieszczenia należące do kuchni należą do strefy żywienia.
          2. Pracownicy strefy żywienia nie mogą przebywać w strefie ucznia i strefie rodzica oraz nie kontaktują się z innymi pracownikami szkoły.
          3. Przy organizacji żywienia obowiązują dotychczasowe wymagania odnoszące się do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży, a dodatkowo obowiązują procedury szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, a także podwyższone standardy obróbki produktów żywnościowych, dezynfekcji opakowań produktów i higieny stanowisk pracy.
          4. Dostarczanie towarów przez wykonawców zamówień odbywa się z przestrzeganiem ścisłych zaleceń:

          1) obowiązkowe noszenie maseczek i rękawiczek,

          2) towar zostaje dostarczony przy wejściu na zaplecze kuchenne,

          3) pracownicy kuchni odbierają towar, niszczą opakowania zewnętrzne usuwając je do kontenera, następnie umieszczają towar w kwarantannie.

          1. Personel zobowiązany jest do:

          1) stosowania środków higieny osobistej,

          2)utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego,

          3) mycia w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60 ⁰ C lub wyparzania wielorazowych naczyń i sztućców.

          1. Stołówka należy do strefy żywienia a miejsca spożywania posiłków wyznaczone są
            z zachowanie dystansu społecznego 1,5 m.
          2. Obiady wydawane są zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Uczniowie na stołówce przebywają w tych samych  zespołach jak podczas zajęć szkolnych.
          3. Do odwołania wstrzymuje się wydawanie dodatkowej herbaty przez kuchnię.
          4. W stołówce mogą przebywać wyłącznie uczniowie korzystający z posiłków
            i nauczyciele wyznaczeni do opieki nad uczniami w stołówce.
          5. Przed wejściem do stołówki uczniowie myją ręce lub je dezynfekują.
          6. Wyznaczony pracownik obsługi podaje posiłki i odbiera naczynia, wyciera stoły
            i krzesła płynem dezynfekującym po każdej osobie spożywającej posiłek.
          7. Pracownicy strefy żywienia zapoznają się z procedurami dotyczącymi COVID 19.

           

          § 8.

          Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

          1. Przy wejściach do szkoły tworzy się stanowiska do dezynfekcji rąk z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez wchodzące osoby.
          2. Pracownicy szkoły przeprowadzając dezynfekcję ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
          3. Pracownicy obowiązkowo zapoznają się z kartami charakterystyki środków dezynfekujących, co potwierdzają podpisem na jej odwrocie.
          4. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

           

          § 9.

          Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia

          1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
          2. W miarę możliwości nie angażuje się  w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
          3. Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
          4. Przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u dziecka należy powiadomić dyrektora szkoły.
          5. Dyrektor wyznacza odpowiednią osobę do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce, informuje rodziców bądź opiekunów prawnych.
          6. Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców.
          7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń  z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
          8. W przypadku potwierdzonego zakażenia Covid -19 na teranie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Inspektora Sanitarnego.

           

          § 10.

          Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem
          lub zachorowania na covid-19 u pracownika

          1. Pracownicy przechodzą instruktaż postępowania w przypadku  wystąpienia niepokojących objawów chorobowych zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, które w formie plakatu dostępne są we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywają pracownicy.
          2. Pracownicy są poinformowani, że w przypadku  wystąpienia niepokojących objawów choroby nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
          3. Pracownik, u którego występują widoczne objawy choroby wskazującej na chorobę zakaźną nie jest dopuszczony do pracy.
          4. Pracownicy powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi w fazie zaostrzenia inne niż choroba zakaźna mogą otrzymać polecenie pracy zdalnej, powierzenie wykonywania innej pracy lub zostać przeniesieni w stan gotowości do pracy.
          5. Dyrektor wyznacza pomieszczenie w szkole oznaczone jako izolatka,  jako miejsce, w którym można odizolować pracownika w przypadku stwierdzenia widocznych objawów choroby wskazującej na chorobę zakaźną do czasu opuszczenia przez niego obiektu szkoły.
          6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19 należy:

          1) niezwłocznie odsunąć go od pracy do wyznaczonego miejsca i odesłać transportem indywidualnym do domu,

          2) powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
          i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

          1.  Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
          2. W zależności od oceny zagrożenia epidemicznego dyrektor może wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
          3. Ustala się listę pracowników, uczniów i innych osób obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał chorujący, i zaleca stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
          4. Pracownicy są systematycznie informowani  o aktualnych zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach  gis.gov.pl  i nowych przepisach sanitarnych obowiązujących w szkole.
          5. Za przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu, potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych odpowiada dyrektor. 

           

          § 11.

          Dodatkowe wymagania sanitarno-epidemiologiczne obowiązujące w szkole zlokalizowanej w strefie żółtej i czerwonej.

          1. Dyrektor szkoły jest zobowiązany na bieżąco śledzić, w jakiej strefie sanitarno – epidemiologicznej znajduje się szkoła.
          2. W razie znalezienia się szkoły w strefie czerwonej lub żółtej należy przestrzegać dodatkowych zasad określonych w ogólnych wytycznych MZ, GIS i MEN a ponadto  obowiązuje stosowanie  poniższych wskazań:

          1) ustala się, że oddziały I – III mają przerwy według oddzielnego harmonogramu opracowanego przez nauczycieli, aby nie pokrywały się z przerwami pozostałych klas (z uwzględnieniem przerwy obiadowej),

          2) ogranicza się  do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych,

          3) dla osób z zewnątrz prowadzi się rejestr wchodzących do budynku,

          4) wprowadza się  obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły,

          5) w przestrzeniach wspólnych (korytarze, szatnie, toalety) uczniowie mają obowiązek stosowania osłony ust i nosa,

          6) wprowadza się  obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły
          w przestrzeniach wspólnych szkoły i stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz),

          7) wyznacza się  stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa ( wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali),

          8) ustala się  adekwatną grupę dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych (pierwszeństwo przyjęcia do świetlicy mogą mieć dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej),

          9) w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała;

          10) jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,

          11) jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy  37,2°C - 37,9 °C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły,

          12) wprowadza się  zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych;

          13) zajęcia wychowania fizycznego organizuje się na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły,

          14) inne zajęcia w miarę możliwości również organizuje się na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły,

          15) w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) i zapewnić kontakt ze szkołą na ten czas.

          §12.

          Postanowienia końcowe

          1. Do szkoły nie może przyjść uczeń, pracownik, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, a o tym fakcie rodzic/opiekun, pracownik jest zobowiązany natychmiast powiadomić sekretariat szkoły.
          2. W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

           

          Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 18.01.2021 r.


           

           

          Zarządzenie nr 1/2020/2021

          Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedźnej

          z dnia 28.08.2020 r.

           

          w sprawie sposobu realizacji zadań Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej w czasie epidemii.

           

          Na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2020 r. poz.910), Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2020 poz. 1386)

           zarządzam, co następuje:

           

          § 1.

          Zarządzenie określa zasady funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej zwanej dalej „szkołą”, w roku szkolnym 2020/2021 na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. zwanych dalej „wytycznymi”.

          § 2.

          Zadania administracyjne szkoły

          1. Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora,  rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego należy kierować do sekretariatu szkoły w formie elektronicznej na adres zswm@op.pl, kontaktować się  telefonicznie  pod numerem 32/2113189 lub 695156254/693873785. Dopiero po telefonicznym uzgodnieniu czasu i miejsca można wejść do szkoły w celu załatwienia sprawy.
          1. Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail zswm@op.pl  lub telefonicznie z numeru 32/2113189 lub 695156254/693873785, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia terminu spotkania.
          2. Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie w poniedziałki w godz. od 11.00 do 100.
          3. Wszystkie ważne komunikaty, ogłoszenia są zamieszczane na stronie www szkoły oraz na e- dzienniku.

           

          § 3.

          Organizacja działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej

          1. Ustala się 3 oddzielne wejścia dla uczniów na teren szkoły – wykaz klas wchodzących danym wejściem, znajduje się na drzwiach. Pracownicy szkoły wchodzą wejściem głównym (od dziedzińca), a pracownicy kuchni – wejściem od kuchni.
          2. Budynek szkoły został podzielony na trzy strefy (ucznia, rodzica, żywienia) i dla każdej
            z nich ustalono odrębny reżim sanitarny.
          3. W szkole mogą przebywać osoby, u których nie ma widocznych objawów choroby wskazującej na infekcję dróg oddechowych.
          4. Na terenie szkoły poza uczniami i pracownikami szkoły mogą przebywać wyłącznie osoby, których wejście zostało wcześniej uzgodnione w sekretariacie szkoły.
          5. Przy wejściu do szkoły oraz na stronie internetowej szkoły https://zspmiedzna.edupage.org/ dostępne są plakaty informacyjne opracowane przez Ministerstwo Zdrowia zawierające pouczenia, jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia, numery telefonów instytucji, z którymi należy się kontaktować, a także wytyczne sanitarne dotyczące szkoły oraz komunikaty dotyczące organizacji pracy szkoły w czasie epidemii.
          6. Pracownicy obsługi przydzieleni są do wykonywania zadań na stanowisku pracy
            w jednej strefie wymienionej w punkcie 2.
          7. W czasie zajęć szkolnych, co 2 godziny, bezpiecznymi środkami odkażającymi wycierane są ciągi komunikacyjne, klamki, blaty stołów, umywalki, baterie łazienkowe, toalety, przebieralnie, a po każdych zajęciach - klasa informatyczna, fizyko – chemiczna, sala gimnastyczna jeżeli dochodziło do zamiany sal.
          8. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
          9. Do szkoły uczniowie nie mogą przynosić żadnych dodatkowych przedmiotów, zabawek. Używają tylko swoich przyborów szkolnych, nie pożyczają od kolegów, koleżanek.
          10. Uczniowie mają obowiązek mycia rąk wodą z mydłem, a nauczyciele dopilnować, aby robili to szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
          11. W sanitariatach dostępne są plakaty prezentujące prawidłowe mycie rąk.
          12. W każdej sali zajęć znajduje się płyn do dezynfekowania rąk z instrukcją prawidłowego odkażania rąk.
          13. Po zakończeniu zajęć szkolnych, pomieszczenia szkolne i teren przynależący do szkoły sprzątają i dezynfekują wyznaczeni pracownicy obsługi, zgodnie z listą czynności, stanowiącą załącznik nr 1.
          14. Uczeń, u którego występują objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, jest izolowany w izolatorium, do czasu odebrania go przez rodziców/opiekunów prawnych.
          15. Wychowawcy klas sporządzają wykaz danych kontaktowych  rodziców/opiekunów prawnych, który zapewni szybką komunikację w przypadku zachorowania ucznia lub w przypadku stwierdzenia zakażenia w szkole.
          16. Jeśli uczeń przejawia niepokojące przejawy choroby, zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu, a rodzice/opiekunowie prawni zostają niezwłocznie powiadomieni o tym fakcie i w trybie pilnym odbierają dziecko ze szkoły.
          17. W zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego zebrania z rodzicami mogą być prowadzone w formie zdalnej.

           

          § 4.

          Strefa rodzica

          1. Strefę rodzica stanowi teren przed wejściem do szkoły.
          2. Opiekunowie i osoby postronne zobowiązani są do zakrywania ust i nosa oraz zachowania 1,5 m dystansu w stosunku do osób przebywających w tym otoczeniu.
          3. Każda osoba wchodząca do budynku szkoły zobowiązana jest zdezynfekować ręce lub nałożyć jednorazowe rękawice ochronne.
          4. Na teren szkoły wchodzą tylko uczniowie, rodzice/opiekunowie prawni po uprzednim uzgodnieniu z sekretariatem szkoły. 
          5. W strefie rodzica wyznaczony pracownik obsługi nadzoruje przestrzeganie zasad określonych w ust. 2-5.
          6. Rodzic/opiekun prawny wyraża zgodę na mierzenie temperatury dziecku podczas pobytu w szkole – załącznik nr 2.

           

          § 5.

          Strefa ucznia

          1. Pomieszczenia, w których przebywają uczniowie należą do strefy ucznia.
          2. W pomieszczeniach należących do strefy ucznia poza uczniami mogą przebywać wyłącznie nauczyciele, wyznaczeni pracownicy obsługi i osoby wykonujące zadania zawodowe związane z procesem edukacyjnym na podstawie odrębnych przepisów.
          3. Uczniowie i nauczyciele w strefie ucznia nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa. Jedynie w miejscach i w sytuacjach, w których niemożliwe jest zachowanie dystansu przez uczniów należy zakryć usta i nos (np. w czasie oczekiwania na wejście do szkoły, wspólne przestrzenie-korytarze szkolne).
          4. Uczniowie mają na stałe przydzielone szafki na korytarzach szkolnych, salę lekcyjną, łazienki i  korytarze szkolne, które są oznaczone informacją, dla kogo są przeznaczone.
          5. Uczniowie przychodzący do szkoły mają zakaz gromadzenia się, muszą zachowywać dystans 1,5 m.
          6. Przed wejściem do sali lekcyjnej uczniowie zobowiązani są dokładnie umyć ręce.
          7. Wyposażenie sal zajęć szkolnych dostosowane jest do wytycznych, a uczniowie mają przydzielone stałe miejsca przy stolikach.
          8. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
          9. Uczniowie w czasie zajęć szkolnych w miarę możliwości przebywają w wyznaczonych dla danego oddziału pomieszczeniach, korytarzach, łazienkach i wchodzą przypisanym wejściem do szkoły.
          10. Uczniowie w czasie przerw międzylekcyjnych oprócz przerwy obiadowej przebywają na wyznaczonym korytarzu lub na powietrzu w wyznaczonej strefie.
          11. Wychowawcy klas ustalają dla każdego oddziału szczegółowe zasady spożywania drugiego śniadania oraz zasady przechowywania podręczników i przyborów szkolnych.
          12. Rodzice zapewniają uczniom  wodę pitną/napoje – najlepiej w małych butelkach.
          13. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w miarę możliwości na powietrzu lub
            w sali gimnastycznej.
          14. Przerwy uczniowie spędzają w miarę możliwości na wyznaczonym podwórku, a wracając do budynku myją lub dezynfekują ręce.
          15. Nie organizuje się żadnych wyjść poza teren szkoły.
          16. Nauczyciele ustalają z uczniami szczegółowe zasady profilaktyki zakażeń odpowiednie do rodzaju prowadzonych zajęć.
          17. Wychowawcy zaznajamiają uczniów z obowiązującymi rygorami i procedurami
            w szkole.
          18. Pracownicy obsługi wyznaczeni do stanowisk pracy w strefie ucznia, zobowiązani są do bieżącego nadzoru nad zachowaniem czystości w miejscach przebywania uczniów wg wytycznych dla szkół w części dotyczącej „higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń”, w tym w szczególności wietrzenia sal lekcyjnych, wycierania miejsc najczęściej dotykanych przez uczniów bezpiecznymi środkami odkażającymi
            i dezynfekowania sanitariatów.

           

          § 6.

          Agendy szkolne i zajęcia pozalekcyjne

          1. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej w wyznaczonych dniach i godzinach.
          2. W bibliotece w czasie przerwy jednocześnie może przebywać nie więcej niż 5 uczniów.
          3. Wypożyczone książki, materiały edukacyjne i czasopisma przechodzą kwarantannę przed kolejnym wypożyczeniem.
          4. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania z biblioteki, określa dostępny „Regulamin biblioteki szkolnej” .
          5. Zajęcia świetlicy szkolnej odbywają się z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
          6. Świetlica organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III, którzy pozostają w szkole poza zajęciami przewidzianymi w planie zajęć ze względu na czas pracy rodziców/opiekunów prawnych i ze względu na oczekiwanie na odwóz.
          7. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania ze świetlicy szkolnej określa „Regulamin świetlicy szkolnej”.
          8. Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów realizowane są
            w grupach uczniów przebywających w tym samym czasie w szkole z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.

           

          § 7.

          Strefa żywienia i stołówka

          1. Pomieszczenia należące do kuchni należą do strefy żywienia.
          2. Pracownicy strefy żywienia nie mogą przebywać w strefie ucznia i strefie rodzica oraz nie kontaktują się z innymi pracownikami szkoły.
          3. Przy organizacji żywienia obowiązują dotychczasowe wymagania odnoszące się do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży, a dodatkowo obowiązują procedury szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, a także podwyższone standardy obróbki produktów żywnościowych, dezynfekcji opakowań produktów i higieny stanowisk pracy.
          4. Dostarczanie towarów przez wykonawców zamówień odbywa się z przestrzeganiem ścisłych zaleceń:
          1. obowiązkowe noszenie maseczek i rękawiczek,
          2. towar zostaje dostarczony przy wejściu na zaplecze kuchenne,
          3. pracownicy kuchni odbierają towar, niszczą opakowania zewnętrzne usuwając je do kontenera, następnie umieszczają towar w kwarantannie.
          1. Personel zobowiązany jest do:
          1. stosowania środków higieny osobistej,
          2. utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego,
          3. mycia w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze minimum 60 ⁰ C lub wyparzania wielorazowych naczyń i sztućców.
          1. Stołówka należy do strefy żywienia a miejsca spożywania posiłków wyznaczone są
            z zachowanie dystansu społecznego 1,5 m.
          2. Obiady wydawane są wg harmonogramu zgodnie, z którym uczniowie na stołówce przebywają w tych samych  zespołach jak podczas zajęć szkolnych.
          3. W stołówce mogą przebywać wyłącznie uczniowie korzystający z posiłków
            i nauczyciele wyznaczeni do opieki nad uczniami w stołówce.
          4. Przed wejściem do stołówki uczniowie myją ręce lub je dezynfekują.
          5. Wyznaczony pracownik obsługi podaje posiłki i odbiera naczynia, wyciera stoły
            i krzesła płynem dezynfekującym po każdej osobie spożywającej posiłek.
          6. Pracownicy strefy żywienia zapoznają się z procedurami dotyczącymi COVID 19.

           

           

          § 8.

          Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

          1. Przy wejściach do szkoły tworzy się stanowiska do dezynfekcji rąk z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez wchodzące osoby.
          2. Pracownicy szkoły przeprowadzając dezynfekcję ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
          3. Pracownicy obowiązkowo zapoznają się z kartami charakterystyki środków dezynfekujących, co potwierdzają podpisem na jej odwrocie.
          4. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

           

          § 9.

          Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia

          1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
          2. W miarę możliwości nie angażuje się  w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
          3. Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
          4. Przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u dziecka należy powiadomić dyrektora szkoły.
          5. Dyrektor wyznacza odpowiednią osobę do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce, informuje rodziców bądź opiekunów prawnych.
          6. Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców.
          7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń  z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
          8. W przypadku potwierdzonego zakażenia Covid -19 na teranie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Inspektora Sanitarnego.

           

          § 10.

          Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem
          lub zachorowania na covid-19 u pracownika

          1. Pracownicy przechodzą instruktaż postępowania w przypadku  wystąpienia niepokojących objawów chorobowych zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, które w formie plakatu dostępne są we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywają pracownicy.
          2. Pracownicy są poinformowani, że w przypadku  wystąpienia niepokojących objawów choroby nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
          3. Pracownik, u którego występują widoczne objawy choroby wskazującej na chorobę zakaźną nie jest dopuszczony do pracy.
          4. Pracownicy powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi w fazie zaostrzenia inne niż choroba zakaźna mogą otrzymać polecenie pracy zdalnej, powierzenie wykonywania innej pracy lub zostać przeniesieni w stan gotowości do pracy.
          5. Dyrektor wyznacza pomieszczenie w szkole oznaczone jako izolatka,  jako miejsce, w którym można odizolować pracownika w przypadku stwierdzenia widocznych objawów choroby wskazującej na chorobę zakaźną do czasu opuszczenia przez niego obiektu szkoły.
          6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19 należy:
          1. niezwłocznie odsunąć go od pracy do wyznaczonego miejsca i odesłać transportem indywidualnym do domu,
          2. powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną
            i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
          1.  Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu i zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
          2. W zależności od oceny zagrożenia epidemicznego dyrektor może wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
          3. Ustala się listę pracowników, uczniów i innych osób obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu, w których przebywał chorujący, i zaleca stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
          4. Pracownicy są systematycznie informowani  o aktualnych zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach  gis.gov.pl  i nowych przepisach sanitarnych obowiązujących w szkole.
          5. Za przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu, potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych odpowiada dyrektor.

           

           

          § 11.

          Dodatkowe wymagania sanitarno-epidemiologiczne obowiązujące w szkole zlokalizowanej w strefie żółtej i czerwonej.

          1. Dyrektor szkoły jest zobowiązany na bieżąco śledzić, w jakiej strefie sanitarno – epidemiologicznej znajduje się szkoła.
          2. W razie znalezienia się szkoły w strefie czerwonej lub żółtej należy przestrzegać dodatkowych zasad określonych w ogólnych wytycznych MZ, GIS i MEN a ponadto  obowiązuje stosowanie  poniższych wskazań:
          1. ustala się, że oddziały I – III mają przerwy według oddzielnego harmonogramu opracowanego przez nauczycieli, aby nie pokrywały się z przerwami pozostałych klas (z uwzględnieniem przerwy obiadowej),
          2. ogranicza się  do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych,
          3. dla osób z zewnątrz prowadzi się rejestr wchodzących do budynku,
          4. wprowadza się  obowiązek zachowania dystansu między uczniami
            w przestrzeniach wspólnych szkoły,
          5. w przestrzeniach wspólnych (korytarze, szatnie, toalety) uczniowie mają obowiązek stosowania osłony ust i nosa,
          6. wprowadza się  obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły
            w przestrzeniach wspólnych szkoły i stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz),
          7. wyznacza się  stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa ( wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali),
          8. ustala się  adekwatną grupę dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć świetlicowych (pierwszeństwo przyjęcia do świetlicy mogą mieć dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane
            z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej),
          9. w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała;
          10. jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,
          11. jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy  37,2°C - 37,9 °C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły,
          12. wprowadza się  zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych;
          13. zajęcia wychowania fizycznego organizuje się na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły,
          14. inne zajęcia w miarę możliwości również organizuje się na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły,
          15. w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) i zapewnić kontakt ze szkołą na ten czas.

          §12.

          Postanowienia końcowe

          1. Do szkoły nie może przyjść uczeń, pracownik, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, a o tym fakcie rodzic/opiekun, pracownik jest zobowiązany natychmiast powiadomić sekretariat szkoły.
          2. W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

           

          Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01.09.2020 r.